Medimagazin logo

Danışacak hoca bulamıyoruz

asistanhekimler.org'un anketine göre 'Tam Gün Yasası' ne hastaya ne doktora yaradı. Asistanların yüzde 66'sı memnun değil: Danışacak hoca kalmadı. Vakalar risk altında
Kaynak: AKŞAM
Danışacak hoca bulamıyoruz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Asistan hekimler, 'Tam Gün Yasası ve Performans Uygulaması' olarak bilinen, yeni yasal düzenlemelerin tıpta uzmanlık eğitimine olan etkisini incelemek amacıyla 'asistanhekim.org' sitesi üzerinden anket araştırması yaptı. 17 üniversite hastanesi ve Sağlık Bakanlığı'na bağlı 8 Eğitim-Araştırma Hastanesi'ndeki 150 asistan hekimden, 19 farklı uzmanlık dalına yönelik bilgiler alındı. Hekimlerin yüzde 66'sı değişikliklerin uzmanlık eğitimini olumsuz etkilediğini, yüzde 31'i etkilemediğini, yüzde 3'ü ise olumlu etkilediğini belirtti. Yasal düzenleme sonrasında kadrodaki değişikliklerin sorulduğu anketten bazı çarpıcı cevaplar şöyle:


İÇGÜDÜLERLE TEDAVİ!
- İç hastalıkları asistanı: 'Gastroenterolojide muayenehanesiz hoca kalmadığı için gastroenteroloji anabilim dalı başkanı, bir nefrolog oldu. Endokrinde 1 hoca, onkolojide 1 hoca kaldı. Onlar da en az kıdemli hocalar, bilim dalı başkanı oldular. Ayrıca mesai saatlerinde olan eğitimlere artık performans azalıyor gerekçesi ile giremiyoruz. Poliklinikte bilmediğim bir hastalığı iç güdülerime göre tedavi etmeye çalışıyorum bazen. Derslere katılmak 1 saatte 6-7 hasta performansını düşürdüğü için yasak ne yazık ki.
- Ortopedi asistanı: 12 adet hocamız yarı zamanlı çalışmaya başladı. Bu hocalarımızın eğitimimize katkısı oluyordu. Şu anda 12 hocadan hiç faydalanamıyoruz.
- Göz hastalıkları asistanı: Yasa çıkmadan önce bölümde 17 profesör, doçent çalışırken bu sayı 8'e düştü. Öğretim üyeleri ücretsiz izne ayrıldı.

 

Hastalar oyalanıyor
'Vaka sayısında ne gibi değişikliller oldu?' sorusuna bir iç hastalıkları asistanı 'Danışılacak hoca kalmadı. Hastalar oyalanıyorlar. Tetkik istenip gönderiliyor, sonra geldiğinde 'bakarız' mantığıyla çalışılıyor. Performans var diye 6 günden fazla yatması gereken karışık vakaları yatırmamak için acilde kırk takla atılıyor' diye yanıt verdi.  'Geçen sene ile kıyaslandığında poliklinik hasta, operasyon sayısı açısından farklılık var mı?' sorusuna ise bir pediatri asistanı, 'Polikliniklerde sınırsız hasta bakılmaya başlandı. Bu yüzden özellikli vakalara zaman ayrılamıyor. Günlük hasta sayısı 50-80 arasında. Asistan sayısı yetersizliği nedeniyle servis ve polikliniklere aynı asistan bakıyor' dedi.

danışacak
hoca
bulamıyoruz
Yorum (30)
murat gönenme
Tabii bulamazlar. Rektörler sus pus. cıtları cıkmıyor. İstifa etsinler çağrısı başlasın tüm rektörlere bakın nasıl düzelmeye başlayacak işler.
0
Cevapla
dr
Komik ve çelişkili bir haber. Asistanlar yine gaza gelmiş. Hem hastanede danışacak hoca kalmadı hemde sınırsız hasta bakmaktan bahsediliyor. Vatandaş enayimi başka bir hastanede uzman hekime muayene olmak varken asistana muayene olsun. Hoca yoksa üniversite hastada olmaz.
0
Cevapla
b uzunoğlu
Panik yok. Gerekirse yurtdışına gidilir, hocalara danışılır, sorun çözülür. Lütfen sorun varmış gibi böyle şeyler söylemeyin, yazmayın. Zira herkes memnun..
0
Cevapla
RKTR
Akademik eğitim kurumlarında deneyimli eğitici eksikliği ile, bu kurumlardaki hekimler aleyhine açılan dava sayısının doğru orantılı olduğunu gösteren çalışmalar var. İnşallah, felaket sayıları artmaz ..
0
Cevapla
dr.rauf
tam bir manipülasyon yazısı...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir