Medimagazin logo

Damardan tanıdı tüm hastaneler için onay aldı

SGK Başkan Vekili Acar, tüm Türkiye için düğmeye bastı
Kaynak: VATAN
Damardan tanıdı tüm hastaneler için onay aldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Suistimalin önüne geçmek isteyen SGK, hastayı damardan tanıyan sistemini 13 bin kişide test etti ve başarılı oldu. El damar izi uygulamasını bizzat deneyen SGK Başkan Vekili Acar, tüm Türkiye için düğmeye bastı

Sistemin tüm hastanelerde 2012 yılı bitmeden zorunlu olarak uygulanması hedefleniyor. Hastaneye gelen vatandaş, kendisini TC kimlik numarasının yanı sıra damar tanıma yöntemiyle kanıtlamak zorunda olacak

Özel 29 Mayıs Hastanesi’nde çocuk hastalıkları bölümü ve acil servisi dışındaki tüm birimlerinde yaklaşık üç aydan bu yana uygulanan sistemi inceleyen Fatih Acar (solda), kendi damar haritasından kimlik doğrulama testi yaptırarak muayene oldu.

Uzun süredir sessizce sürdürdüğü çalışmalarını tamamlayan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) Türkiye’de ilk kez tüm ülke ölçeğinde temel güvenlik önlemi olarak kişilerin avuç içi izi-damar yapısı üzerinden kişisel biyolojik şifrelerini çıkartarak, bu şifrelerle işlem yapmaya başladı. Yeni sistem halen Ankara’nın bazı hastanelerinde uygulanıyor. SGK’nın 73.7 milyon vatandaşı ilgilendiren yeni güvenlik uygulamasını, SGK’nın Başkanlığı’nı üstlenen Fatih Acar, yerinde gidip denedi. SGK Başkan vekili Acar, “3 ay içinde 13 bin kişinin avuçiçi damar iziyle oluşturulan şifresi SGK kayıtlarına kaydedildi” dedi. Ankara’da başlayan sistemi yerinde gören ve kendisi de bir vatandaş olarak SGK’nın avuçiçi damar tanıma sistemine kaydolan Acar, göreve başlar başlamaz, kurumda daha önce adım atılan birçok kritik uygulamanın ilk sonuçlarını almaya başladıklarını belirtti. Acar, 1 yıl içinde en önemli hedefinin de, SGK faaliyetlerinin bel kemiğini oluşturacak bir bilgi işlem üssünü kurmak olduğunu da belirtti.

Uygulamanın Türkiye’de 2012 yılı bitmeden zorunlu olarak uygulanması hedeflenirken, TC kimlik numarasına ek olarak zorunlu tutulacak uygulamaya göre, tüm hastane ve sağlık birimlerine gelen vatandaşlar, kendilerini avuç içi izi damar tanıma sistemiyle kanıtlamak zorunda olacaklar. Buna göre sağlık birimlerine gelen vatandaş, burada kurulacak özel cihazlara avuç içlerini okutacak. Vatandaşın avuçiçi damar yapısı üzerinden kişiye özel algoritması çıkarılacak ve bu ‘biyolojik şifre’ SGK kayıtlarında depolanacak.

SGK olarak sağlık harcamalarında suistimali önlemeye dönük birçok adım attıklarını belirten Fatih Acar, “Vatandaşın sağlık harcamalarını artıran suistimalleri önlemek zorundayız. Bunun için kurum olarak çok ciddi adımlar atıyoruz. El damar izi uygulamamız pilot hastanede çok başarılı sonuçlar verdi. 3 ay içinde 13 bin kişinin avuçiçi damar iziyle oluşturulan şifresi SGK kayıtlarına kaydedildi” diye konuştu.

Biyolojik şifre çıkarılıyor

SGK Başkan Vekili Acar, aldıkları sonuçlarla ilgili bir adım daha atıp, vatandaşı tek tek arayacaklarını söyledi. Fatih Acar, “Şifresi oluşturulan vatandaşlar arasından 100 kişi seçip, tek tek arayacağız. Aradıklarımıza soracağız, ‘Bu yöntem sizin tedaviye başvuru sürenizi uzattı mı, aksattı mı, memnun musunuz?’ diyeceğiz. Vatandaşın nabzını tutmayan bir uygulama başarılı olamaz” dedi. İncelemesinde şu ana kadar sisteme kaydolan hastaların yüzde 98 gibi büyük bir kısmının sistemden memnun olduğu bilgisini aldığını belirten Acar, Avuç İçi Damar İzi Tarama Sistemi’nin halen Ankara’da Özel 29 Mayıs Hastanesi ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi kardiyoloji servisinde pilot olarak uygulandığını anlattı.

Avuç içi izi damar sisteminde kişilerin damar yapısı ve damar içi kan yapısına göre sistem bir algoritma oluşturuyor. Bu algoritma, sayılar ve rakamlardan oluşan bir şifreye karşılık geliyor. Buna göre örneğin bir vatandaş avuç içini makineye koyduğunda, ekranda avuçiçi resmi ve o kişinin damar yolundan gelen bilgileri okuyan bir programdan çeşitli rakamlar ortaya çıkacak. Program saniyelik analiz sonrasında o kişiyle ilgili bütün bu bilgileri toplayarak, hem rakamlardan, hem de harflerden oluşan bir şifre ortaya koyacak.

Sistem fiilen şöyle uygulanıyor: Hastalar ilgili birimin kayıt bölümüne geldiğinde, avuçiçlerini o bölümde hazır bulunan avuçiçi damar izi okuma cihazına yerleştiriyor. Cihaz, avuç içindeki damarların bir özelliğinden hareketle sadece o vatandaşa ait bir algoritma çıkarıyor. Cihaz, avuç içi izini kaydetmiyor, o vatandaşa ait bir tür şifre çıkartıyor. Çıkarılan manyetik şifrenin bir başka insana ait şifreyle örtüşmesi mümkün değil. Çıkarılan şifre SGK’nın merkezinde tutulan kayıtlara kaydediliyor. İlk kayıtta vatandaşın adı soyadı gibi kimlik bilgileri sisteme girilerek, şifrenin kime ait olduğuna dair tanımlama yapılıyor. Bu bilgiler SGK’da depolanıyor. Vatandaşın sonraki gidişlerinde kişinin avucunu cihaza koyduğunda merkezden ‘Evet o sensin’ doğrulaması geliyor. Bu doğrulama saniyenin altında bir sürede tamamlanıyor. Bu sistemle, kaçak çalışan, sigortalı olmayan, hiç ihtiyacı olmayan bir kişinin, bir başkası adına sağlık hizmeti alması önleniyor.

SGK’ya Ankara’da ‘kozmik oda’

SGK Başkan Vekili Fatih Acar, kurumun yeni dönemini ve hedeflerini sıralarken, “İlk işimiz, bilgi işlem üssünü kurmak olacak” dedi. SGK’nın Ankara’da kendisine ait 40 dönümlük bir arazide bir bilgi işlem üssü inşa edeceklerini ve tüm toplumu ilgilendiren işlemlerin bel kemiğini oluşturacak kozmik yapının buradan yönetileceğini anlattı. Bu üssün 1 yıl içinde tamamlanması ve uygulamaya girmesini hedeflediklerini belirten Acar, “TOKİ’yle anlaştık. Kendimize ait 40 dönüm arazide 2 katlı bir bilgi işlem üssü kuracağız. Hedefim buna hemen başlamak ve 1 yıl içinde tamamlamak” diye konuştu.

damardan
tanıdı
tüm
hastaneler
için
onay
aldı
Yorum (10)
M.Ç
Bu husuta çekincelerim var: 1 Evde yatalak olan , raporlu hastalar ilaçlarını nasıl alacaklar, ilaç yazdırmaya ambulansla mı getirilip götürülecekler. Sedyedeki hastaları cihaza nasıl tanıtacaksınız, cihazı barkot okuyucu gibi mobil mi yoksa sabit mi düşünüyorsunuz.Sabit olursa sedyedeki hastaların ellerini makinaya 2-3 kişi yardımıyla mı okutacaksınız. 2.Hani vatandaşın tamamını SGK şemsiyesi altına alacaktık. Eğer tamamı SGK lı olacaksa bu masrafa ne gerek var. SGK lı olmayacaksa vatandaş gene yolunu bulur. Ahmed'i getirir yerine mehmet muayene olur. Nasıl engelleyeceksiniz? 3.Hastalar kendilerini barkot okuyucudan geçen ticari meta gibi hissetmezler mi? Memleket manzaraları.. Vatandaş için doktorunu feda et sonra dön onlara da potansiyel hırsız muamelesi yap. Gülermisin ağlar mısın?
0
Cevapla
Rüzgâr Gülü
Çıldıracağım!!! Bir hasta muayeneye geldi, elinde bir kimlik var, TC numarasını bilgisayara girince onun SGK'lı olduğunu görüyorsunuz, fotoğrafına bakıyorsunuz,-> aynı kişi; bu kişinin sahte kimlik kullanarak gelme şansı nedir? 2yıl-4yıl arası ağır cezayı göze almış mıdır? Bence hayır, o halde milyonlarca TL harcayıp onun el damar yapısını kontrol etmek ne kadar rantabl? Benim hatam neyse lütfen yazın, yoksa çıldıracağım!!! Rg.
0
Cevapla
postenflamatuar
sayın M.Ç. Uzman nicki ile yazan hekim arkadaş, " Evde yatalak olan , raporlu hastalar ilaçlarını nasıl alacaklar, ilaç yazdırmaya ambulansla mı getirilip götürülecekler." diyor. Zaten olması gereken de budur. Mahkemelere bir olay düşmüştü. Sahte rapor çıkarılmış, hastanın yatalak olduğu için hastaneye getirilemediği belirtilip bir çok doktor arkadaş da "insanlıktan" ilaçları yazmış. İş mahkemeye düşmüş, durumdan bihaber hekimler tutuklanmış, elleri kelepçelenmiş demir parmaklıkların arkasına atılmış. Hekimler kendini savunurken hasta yatalak denildiği için ilacı hastaya görmeden yazdım, hasytayı nasıl hastaney kadar getirecektim. Hakim pişkin pişkin cevap veriyor: "Sen hastayı görmeden ilaç yazamazssın". Tabiki bu olayda sahte rapor çetesinin easas adamları hakim ve savcılar tarafından bilindiği halde bunlara birşey yapmayıp suçsuz ancak arkası olmayanlarla uğraşmışlar. Millete suçluları cezalandırıyoruz diye show yapmışlar yani. Şimdi hasta yatalak da olsa, kör-sağır ve paraplejik de olsa hastayı görmeden ilaç yazmayın. Çünkü devletin mahkemeleri ve devletin sağlık bakanlığı bunu size emrediyor. Yok Eğer hastayı tanıyorsanız veya eski hastanız olup hastanın halen hayatta olduğunu biliyorsanız (ölüye reçete yazmaktan mahkemeye düşmeyin!) ve tüm riskleri göze alıp insanlık bende kalsın yine de diyorsanız reçete yazmayı deneyebilirsiniz. Ama hakimlere, savcılara ve devletin kaymakamlarına yakalanmadan. Yoksa kaymakatan tekme yiyen bayan doktorun hakim ve savcılardan yediği ikinci, 3,4. ve 5. tekmeleri de afiyetle yersiniz. Hastalar barkod ile okutulup potansiyel hırsız ve üçkağıtçı muamelesi görecekse o da hastaların sağlık bakanlığı ile olan bir problemidir, bizi ilgilendirmez. Ne de olsa bizim problemlerimiz kimseyi ilgilendirmiyor. Hastaların bu durumu çok komik vallahi. Hasta memnuniyeti yine tavan yapar herhalde. gül gül katılacağım neredeyse:)
0
Cevapla
Frankie Bellevan
Eee etme bulma dünyası vatandaş gördüğün gibi sıra sana geldi,suyunu ısıtıyorlar ufak ufak .Artık doktorların aleyhine kimler için tetikçilik yaptığının farkına varırsın umarım. SGK başkanvekili demiş ki"Vatandaşın nabzını tutmayan bir uygulama başarılı olamaz".Vatandaşın nabzını carotislerden almak için boynuna halka geçirmeye kalkarlarsa şaşmamak lazım.
0
Cevapla
ali can
BENCE HARİKA Bİ İCAT HER POLİKLİNİĞİN GİRİŞİNE KONMALI VE HER ECZANEYE KONMALIHATTA TÜM AİLE HEKİMLERİNE ZORUNLU OLMALI SON ZAMANLARDA Kİ EN ÖNEMLİ İCAT HERKESİ POTANSİYEL SUÇLU GÖRMEK NE HOŞ
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir