Medimagazin logo

Cerrahpaşa ve Çapa yarın grevde...

İstanbul ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyeleri, asistanları, uzman hekimler ve öğrencileri ile sağlık çalışanları yarın grev yapacak.
Kaynak: MİLLİYET
Cerrahpaşa ve Çapa yarın grevde...
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlıkta Dönüşüm Politikaları ve birbiri ardına gelen yasal düzenlemelerin tıp eğitimi ve sağlık alanında “yıkım” anlamına geldiği söyleyen İstanbul ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyeleri, asistan ve uzman hekimler ve öğrencileri ile sağlık çalışanları yarın greve gidiyor.Milliyet gazetesinden Belma Akçura'nın haberine göre, her iki fakülte çalışanları tıp fakültelerinde ve sağlık alanında yaşanan sorunlara dikkat çekmek amacıyla salı günü acil vakalar dışında hizmet sunmayacak.Yayınlar yüzde 51 azaldı

Performans sistemiyle hasta-hekim ilişkisini puan kaygısı içinde ticarileştirildiğinin altını çizen hekimler, Sağlık Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yaptığı araştırmalar üzerinden konunun önemine de ayrıca dikkat çekiyor.


Hekimlerin bu araştırmalara göre ortak görüşü şöyle:

“Son yıllarda hızla ve çok sayıda tıp fakültesi açıldı. Kamu ve Vakıfların Tıp Fakültesi sayısı 2010’da 70’lerdeydi şimdi 80’i geçti. Eskiden her ile fabrika açılırdı şimdi her ile üniversite açılıyor ve öğrenci kontejanları eğitim altyapısını zorlayacak şekilde artırılmakta. Çünkü kapasitenin üç misli öğrenci alınmakta ancak bu durum kaliteli eğitim ve öğretimi engellemektedir.  Toplam hekim sayısı (2005 - 2010) itibariyle beş yılda yüzde 12 arttı, polinik sayısı yüzde 36 arttı, hasta yatak sayısı yüzde 33 azalırken buna karşılık yatan hasta sayısı yüzde 42 arttı. Yani hasta yatış hızını artırıyorlar. Akademik yayın sayısı ise yüzde 51 azaldı.


Sağlık Bakanlığı büyük ameliyatların yüzde 23’ünü yapıyor, küçük ameliyatların yüzde 79’unu yapıyor. Üniversiteler büyük ameliyatların 37’sini özeller yüzde 40’ını yapıyor. Büyük ameliyatlarda giderek özele kaçış var.Giderek üniversitelerde bu oran daha da düşecek büyük üniversiteler büyük ameliyatları daha da az yapıyor olacak... Üniversite hastanelerinde küçük ameliyatlar giderek artacak. Böylece saatlerce bir ameliyatla uğraşacağınıza küçük ameliyatlarla daha fazla kar elde etme şansına sahip olunacak.”

cerrahpaşa
ve
çapa
yarın
grevde...
Yorum (1)
se
Durmak yok yola devam! Eskinin eseri bile kalmayacak, ne varsa yıkılacak sonra tekrar yapılır... en iyi doktorlar artık özelde, herkes özel hastaneye! Devlet hastanesi mi onlarda yakında özelleşir sorun biter, geçmiş olsun.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir