Medimagazin logo

Çapa ve Cerrahpaşa'nın taşınmasına ilişkin sorular

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, İstanbul Üniversitesi'ne bağlı Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri hastanelerinin arazilerinin yabancı menşeli firmalara satılacağı iddialarını TBMM’ye taşıdı.
Kaynak: HÜRRİYET
Çapa ve Cerrahpaşa'nın taşınmasına ilişkin sorular
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Barış Yarkadaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu önergede hastanelerle ilgili özetle şu soruları yöneltti:

Yılda 3 milyon kişiye hizmet veren Çapa ve Cerrahpaşa'nın bölgeden yaklaşık 50 kilometre uzağa taşınmasıyla özel hastane sahiplerine rant alanı yaratıldığı ve Çapa ile Cerrahpaşa'ya kasti bir şekilde ödenek verilmeyerek iflasa sürüklenmek istendiği iddiası doğru mudur?

Taşınma işlemi sonrası, adı geçen fakültelerin eski yerlerine taşınmayacağı, bu bölümlerden boşalan binalara ait arazilerin, Katar ya da Kuveytli işadamlarına satılacağı iddia edilmektedir. Yaklaşık 6 bin öğrencinin öğrenim gördüğü fakültelere ait binaların arazilerinin satışı için Katar ya da Kuveytli işadamlarıyla herhangi bir görüşme yapılmış mıdır?

Dönemin rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’in İTF Akademik Kurulu’na verdiği bilgi kapsamın binaların sırayla yapılacağını açıklamasına rağmen bu yöntem neden hayata geçirilememiştir? Rektör değişimiyle yöntem de mi değişmiştir?

Boşaltılan hastane arazilerinin üzerine AVM ve rezidans yapılacağına ilişkin iddialar doğru mudur? Buna ilişkin olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ya da ilgili kurumlarda herhangi bir plan hazırlığı yapılmakta mıdır?

Çapa ve Cerrahpaşa hastanelerinin mevcut fiziki yapısı her geçen gün kötüleşirken, binaların güçlendirilmemesi ya da restore edilmemesinin sebebi nedir?

Bu iki sağlık kurumunun bölgeden taşınması, hekimlik mesleği açısından derin bir yara açacaktır. Buna ilişkin ilgili kurumlar risk raporu hazırlamış mıdır?

Çapa ve Cerrahpaşa'ya ait bazı bölümlerin Avcılar'a taşınması halinde, her gün tedavi gören on binlerce kişinin mağduriyeti nasıl giderilecektir?

Yılda 3 milyon kişiye hizmet veren Çapa ve Cerrahpaşa'nın bölgeden yaklaşık 50 kilometre uzağa taşınmasının bir sebebi de özel hastanelere müşteri potansiyeli yaratmak mıdır? Devlet, özel hastane sahiplerine rant alanı mı açmaktadır?

Çapa ve Cerrahpaşa’yı mevcut yerlerinden taşımak yerine, neden 'yerinde  dönüşüm' yaparak binaları güçlendirilmemektedir?

çapa-cerrahpaşa
taşınma
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir