Medimagazin logo

Canan Karatay: 15-20 bin dolar bıçak parası alanların peşine düşsünler

"Meslekten men edilmek ne demek? Ben haksız yere karaciğer nakli mi yapıyorum, ben dışarıdan bıçak parası mı alıyorum 15-20 bin dolar. Bunlar oluyor, bunların peşine düşsünler"
 Canan Karatay: 15-20 bin dolar bıçak parası alanların peşine düşsünler
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, "hamilelikte şeker yükleme testinin zararlı olduğu" yönündeki açıklaması nedeniyle meslekten men cezası aldığı yönündeki haberi yalanladı ve hukuki işlem başlatacağını bildirdi.

Karatay, tatilini geçirdiği Muğla'nın Bodrum ilçesindeki evinde, avukatı Necati Keskin ile gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bazı internet sitelerinde, hakkında "meslekten men edildi" gibi haberlerin çıktığını hatırlatan Canan Karatay, bunların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Haberlerin, konunun gerçekliği araştırılmadan yayınlandığını ifade eden Karatay, "Maksatlı olarak Türk Jinekoloji Derneği tarafından internet sitesine koyuldu ve sabah karşı da yayından kaldırıldı. Bunu neden yapıyorlar anlamıyorum" dedi.

Bir haberin doğruluğunun kanıtlanmadan yayınlanmaması gerektiğini kaydeden Canan Karatay, şunları söyledi.

"Ben öğretim üyesiyim, tıp doktoruyum, kardiyoloğum. Araştırmadan, sormadan, tamamen şahsımı ve beni kötüleyen bir haber yapıldı. Buna karşı tedbir alacağız, avukatımla birlikteyiz. Gereken suç duyurusunda bulunacağız. Benim için, 'Konusu olmadığı halde konuşuyor, halkı galeyana getiriyor' şeklinde iddialarda da bulunuyorlar. Ben bir hekimim ve bu konular beni ilgilendiriyor. Bu konuda 6 tane kitap yazmış bir insanım. 'Halkın kafasını karıştırdı' diyorlar. Halkın kafasını kendileri karıştırıyorlar. Halk, sorgulamasını öğrenecek."

Çıkan doğru olmayan haberlerin ardından Türk Tabipler Birliğinden de açıklama yapıldığını vurgulayan Karatay, "meslekten men etme" gibi bir şeyin söz konusu olmadığını, bazı habercilerin "sansasyon olsun" diye haber yazdığını iddia etti.

Prof. Dr. Karatay, "Meslekten men edilmek ne demek? Ben haksız yere karaciğer nakli mi yapıyorum, ben dışarıdan bıçak parası mı alıyorum 15-20 bin dolar. Bunlar oluyor, bunların peşine düşsünler" diye konuştu.

- "250 tane araştırmam var"

Bazı kadın doğum uzmanlarının kendisi için, "Hiç bir araştırması yoktur" şeklinde açıklamada bulunduklarını aktaran Karatay, "Benim son yazdığım kitapta, anne adayları için beslenme ve gebelik şekeri için en az 250 tane araştırmam var. Son yazdığım hamilelik ve anne adayları için beslenme kitabı var. Ben hiçbir şeyi araştırmadan yazmam" şeklinde konuştu.

50 yıllık hekim olduğunu ve Türkiye'de kardiyolojinin ilerlemesinde katkıları bulunduğunu anlatan Canan Karatay, "ezber bozan" açıklamaları nedeniyle zaman zaman tepkilerle karşılaştığını, fakat her konuda haklı çıktığını, bilimsel kanıt olmadan konuşmadığını ifade etti.

Prof. Dr. Canan Karatay'ın avukatı Necati Keskin ise Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneğinin bir haber yayınladığını, bu haberin tüm görsel medyaya servis edildiğini dile getirdi.

Karatay hakkında yapılan bir şikayet olduğunu, ancak bunun onur kurulunca incelemeye alındığını anımsatan Keskin, bu konuda herhangi bir kararın çıkmadığını vurguladı.

Canan Karatay aleyhine kişilik haklarına ağır saldırı niteliğinde bir duyuru yapıldığını iddia eden Keskin, "Birçok internet sitelerinde çıkan haberler doğru kabul edilmiştir. Kişisel haklarına, gerçek olmayan haberlerle zarar verilmiştir. Biz bu konuyla ilgili gerekli önlemleri alıyoruz. Maddi, manevi tazminat davasının yanı sıra suçlular hakkında da Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağız" ifadelerini kullandı.

canan
karatay:
ne
yapmışım
15-20
bin
dolar
bıçak
parası
almışım?
Yorum (33)
Zeynep Torun
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed isimli tıbbi calışmaların listelerinin yayınlandığı sitede karatay C yazınca 5, efendigil C yazınca 2 yayın çıkıyor. 250 yayın neredeymiş. Listesini veririse tıp doktoru olarak okuruz, faydalanırız.
0
Cevapla
bigmücahid2002
Canan hoca başka bir alemde yaşıyor. Gebelik ve anne sağlığı ile ilgili 250 tane araştırmam var diyor ??? Yahu bir Jinekoloji profesörünün bile o kadar yayını yok. Ayrıca bırakın bu konuda 250 yayını , pubmede girdiğimizde Canan hocanın Kardiyoloji dalında bile doğru dürüst bir yayınını bulamıyoruz. Bu 250 çalışma nerde ? Ulusal makale mi uluslararası yayınlar mı? Bunları Canan hoca açıklarsa seviniriz. Ama ulusal veya uluslararası bir çalışma olsaydı internette muhakkak bulurduk. Anladığım kadarıyla kendisi bir hayal aleminde yaşıyor ve durumu gerçekten ibretlik. Çünkü gebelik şeker testinin zararlı olduğunu ispat etmek için medimagazin'e yazı gönderdi ve onlarca yayını ispat olarak yazdı. Tüm bu yayınları araştırdım ve tek bir yayında bile asla bu test zararlı demiyor. Ya bu hoca yalancı ya da görmek istediği gibi bakıyor.
0
Cevapla
bigmücahid2002
Ayrıca bıçak parası alanlar ile uğraşın diye yazmışsın. Bıçak parası alan bir cerrah ömrü boyunca en fazla 300 hastasının biraz cebini yakmış olur , o kadar. Sen bir televizyona çıktığında milyonlarca insanı yanlış yönlendiriyorsun, statinlerini kesiyorlar, gebeler yükleme testi yaptırmıyor ve daha neler neler. Doktorları çok zor durumda bırakıyorsun. Bıçak parası alan bir ahlaksız doktordan kat kat daha fazla zarar veriyorsun. Ayrıca birçok delilsiz bilgi nedeniyle insanlara sağlıklarını koruma adına gereksiz işlerle uğraşmalarına neden oluyor, para ve zaman kaybetmelerine neden oluyorsun.
0
Cevapla
bigmücahid2002
Bunları okuduğunuzu bildiğim için yazıyorum muhterem Canan hocam. Verdiğiniz yanlış bilgilerin sadece bir kısmını burada maddeler halinde özetleyeceğim. 1- fındık fıstık yiyin, istediğiniz kadar yiyin, türkiyede yetiştiği için çok ucuz. Türkiyede yetişiyor ama ihraç olduğu için çok pahalı. Ayrıca 100 gramı 640 kalori. Günde en fazla bir avuç yenir. Birisi seni dinlese davul gibi şişer. Bu zarar bıçak parası alan bir cerrahın verdiği zarar ile kıyaslanır mi? 2- istediğiniz kadar yumurta yiyin diyorsunuz. El insaf, su bile fazla alınırsa zehirler. Herşeyin bir dozu var, MİKTARI var. Azı yarar çoğu zarar demişler. Günde istersen 10 istersen 20 yumurta yeyin diyorsunuz. Ben ömrümde bundan daha bir söz duymadım. 3- statinler kesinlikle zararlı diyorsun. Ömrün boyunca onbinlerce kolestrol hastan oldu. Yayınlarla ispat etseydin o zaman. Tek bir yayının bile yok. Neye dayanıyorsun? 4- şeker yükleme gebeye zararlı diyorsun ama bunu dünyada senden başka iddia eden tek bir bilim otoritesi yok. 5- karbonhidratı yasaklıyorsun ama sen lahmacunlari goturuyorsun. 6- hem şeker yasak diyorsun hem baklavayı övüyorsun. Daha çok var ama yoruldum
0
Cevapla
bigmücahid2002
Mu ha ha ha! 250 araştırma deyince şimdi anladım. Kitabını yazarken araştırdığı yayınları kast etmiş yani. Yahu bunlar senin çalışman değil ki. Koskoca bir profesörün şu söylediği gerçekten çok acı ve ibretlik. Asıl kızılması gereken devamlı bu hocayı çıkaran medya. Asıl hınzır onlar. Mutlaka RTÜK çok ciddi cezalandırmalı bunları. Tüm tıp dernekleri bu hocayı şikayet edip yalanladıkları halde medya ısrarla bu hocaya program yaptırıyorlar ise halk sağlığını bile bile tehlikeye atıyorlar demektir ve cok ağır cezalandırılmaları gerekir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir