Medimagazin logo

Bu köyden 120 doktor çıktı: Yaz ayları geldi mi köyümüz 'DR' plakalı otomobillerle dolar taşar

Sivas'ın 350 nüfuslu Kolluca Köyü, 120 doktor ile Türkiye'nin en çok doktor çıkaran köyü oldu.
Kaynak: SABAH - Ali ALTUNTAŞ
Bu köyden 120 doktor çıktı: Yaz ayları geldi mi köyümüz 'DR' plakalı otomobillerle dolar taşar
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sivas merkeze bağlı Kolluca Köyünde dünyaya gelen Cahit Gümüşer, 44 yıl önce annesinin isteği üzerine okuyup, köyden çıkan ilk doktor oldu. Gümüşer'in ardından, diğer aileler de, 'Benim çocuğumun ne eksiği var' diyerek çocuklarını tıp okumaya teşvik etti.

4 çocuğun daha doktor olmasıyla, ailelerin çocuklarına sürekli komşularının çocuklarını örnek göstermesi köyde adeta domino etkisi yaptı. Böylece 350 nüfuslu Kolluca'dan, o günden bu yana 120 doktor çıktı.

SABAH'tan Ali ALTUNTAŞ'ın haberine göre; Türkiye'nin dört bir yanında, hatta ABD'de bile görev yapan Kollucalı doktorların sayısı her geçen yıl artıyor.

"ONLAR KÖYÜMÜZÜN GURURU"

İlk 5 kişinin köyün tüm çocuklarına örnek olduğunu belirten muhtar Mustafa Polat; "Köyde her ailede 3-5 doktor var. Mesela komşumuzun 4 oğlundan 3'ü doktor. Neredeyse doktor çıkmayan ev yok.

Buda çocukların birbirini örnek alması ve ailelerin teşviki ile oldu.Yaz ayları geldi mi köyümüz 'DR' plakalı otomobillerle dolar taşar. Bu da bizi çok gururlandırır. Köyde şuanda 92 nüfusumuz var. Çoğu okuyup köyden ayrıldı" dedi.

"OKUSUNLAR DİYE ZOR İŞLERDE ÇALIŞTIRIYORUZ"

Köylülerden Sadık Polat ise, Kayseri'de eskiden, ticarette başarılı olmayan çocuklar, 'bari okusun' diye okula gönderilirmiş. Bizde ise çocukları zor işte çalıştırıp okumaya teşvik ederler. Hal böyle olunca çocuklar okulu daha çok severlermiş.

Köyümüzden çıkan Profesörler İbrahim Gül, İsmail Polat, Melih Akyol, Cahit Gümüşer ve Abdulkadir Hasbek gibi isimler çocuklara hep örnek olarak gösterildiler. Çocuklarda onları örnek alarak okuyup doktor oldular. Şimdi Türkiye'nin en çok doktor çıkaran köyü olduk" diye konuştu.

kolluca koyu
sivas
Yorum (5)
kazım çökelek
Doktor arkadaşlar dr plakalı bmw mercedesler ile dolaşıp sonra maaşımız yetmiyor diyorsunuz bu da karşılık bulmuyor. yine lüks yaşayın ama bari dr plaka kullanmayın. getirisi götürüsünden az.
31
Cevapla
Tarık Yücesoy
Meclis'te bekletilen Hekim, Emekli Hekim maaş zammı yasalaşıp yürürlüğe girmelidir artık. 2 aydir sabırla bekliyor, ibretle izliyoruz !
16
Cevapla
Devrimci Derviş
İnşallah sağlık magandaları köyünüzü yakmaz
16
Cevapla
Costacurta
E tamam da bunun neresi ayrıcalık?Topcu popcu türkücü artiz filan olsa annicamda..
1
Cevapla
Serdal Ceylan
Sayın CB sözü yerde kalmamalı; https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-cumhurbaskani-erdogan-pratisyen-hekimlere-2-bin-500-uzman-hekimlere-5-bin-tl-zam-yapacagiz-11-681-98265.html
27
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir