Medimagazin logo
Bu kez tıbbi mümessiller kongre düzenleyecek!
Dünyada ve Türkiye'de ilk defa düzenlenecek Tıbbi Mümessil Kongresi Türk ilaç sektörünün yenilikçi yaklaşımları değerlendireceği önemli bir platform olacak
Bu kez tıbbi mümessiller kongre düzenleyecek!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dünyada ve Türkiye'de ilk defa düzenlenecek Tıbbi Mümessil Kongresi Türk ilaç sektörünün yenilikçi yaklaşımları değerlendireceği önemli bir platform olacak.

İlaç sektörünün önemli insan kaynağı olan Tıbbi Mümessiller, kendi kongrelerine kavuşuyorlar. Mill Eğitim ve Danışmanlık tarafından organize edilen ve 5-6 Haziran 2010 tarihlerinde İstanbul Harbiye Askeri Müze Kültür Sitesi'nde düzenlenecek kongre, içeriği ile tıbbi mümessillerin ihtiyaç duydukları bilgilerin paylaşılmasını sağlayacak bir platform oluşturacak.

Kongrenin amacı, Tıbbi Mümessillerin "YENİLİKÇİ YAKLAŞIMLAR" ışığında mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak ayrıca sektörel tüm pozisyonların ve tedarikçilerin paylaşım platformunu oluşturmaktır.

Türk ilaç sanayi ulusal ve uluslararası 200'den fazla firmanın rekabet ettiği, ülkemiz için stratejik öneme sahip bir sektördür. IMS Health'in verilerine göre 2009 yılında %16,7 büyüyerek yaklaşık 10 Milyar dolarlık hacme ulaşmıştır.

Sektör için en önemli İnsan Kaynağı olan Tıbbi Mümessillik, gerek Avrupa'da gerek Amerika Birleşik Devletlerinde olduğu gibi ülkemizde de yaygın bir meslek koludur. Kendine özgü yapısı, bilgiyi tüketme hızı ve tüketime açık yaş grubu ile sektörün en önemli pozisyonudur. Türk ilaç sektöründe Tıbbi Mümessil sayısının yaklaşık 25.000 olduğu bilinmektedir. Yaş ortalaması yaklaşık olarak 25-30 olarak bilinen Tıbbi Mümessillerin öğrenim düzeyi %95 üniversite mezunlarından oluşmaktadır.

"Tıbbi Mümessillik doktorlara, eczacılara ve diş hekimlerine doğrudan ziyaret yoluyla beşeri tıbbi ürünün tanıtımının yapıldığı meslektir" (T.C. Sağlık Bakanlığı). Dünyada ve ülkemizde ilk defa gerçekleşecek olan kongrede, ilaç sektöründen birçok yönetici konuşmacı olarak bulunacaktır. İki gün boyunca 11 farklı panelde, 14'ü ulusal, 15'i uluslar arası olmak üzere toplam 29 farklı konuşmacı bulunacaktır.2009 yılı son çeyreğinde tanıtım ilkelerinde oluşan değişimler nedeni ile Tıbbi Mümessillik'te değişim, sadece iş yapış olarak değil bu mesleği uygulayanların düşünsel değişimini de zorunlu kılmıştır. Bu nedenle kongrenin amacı Tıbbi Mümessillerin mesleki olarak "YENİLİKÇİ YAKLAŞIMLARA " ulaşması için sektör profesyonellerinden, akademisyenlerden (ikinci kongreden itibaren) platform oluşturmaktır.

İlaç sektöründe,2010 yılı itibariyle tüm dünyada yaşanan ekonomik krizin de etkileriyle yaklaşık 4.000 Tıbbi mümessil işsiz kalmıştır. Sektörde her geçen gün daha da fazla zorluklar yaşanmaktadır. Bunların başında tanıtım faaliyetlerini yürüten Tıbbi mümessiller için getirilen "ziyaret yasakları" gelmektedir. İşte "Yenilikçi Yaklaşımlar" konsepti ile ilki düzenlenen Tıbbi Mümessil kongresi bu gelişmelere sektörün üst düzey yöneticileri ile yanıt bulmaya çalışacak ve bu zorluklar karşısında kilometrelerce yol yapan çalışanların rekabette öne geçebilecekleri farklı bakış açıları sunacaktır.

Tıbbi Mümessiller için kongre fikri 8 ay önce bir hayaldi. Bugün ise gerçek! Mill Eğitim ve Danışmanlık sektörel deneyimleri sayesinde sektörün ve Tıbbi Mümessillerin ihtiyaçlarını çeşitli platformlarda izledi. Daha sonra bu fikri sektörde çalışan yöneticilerle paylaştı, aslında sektörün bu konuda derin bir ihtiyaç içinde olduğunu gördü. Bunun ardından halen çalışan ve yakın zamanda ayrılmış Tıbbi Mümessillerle odak grup çalışması yaparak ihtiyacın derinliğini ölçmeye çalıştı. Eş zamanlı olarak www.mill.gen.tr üzerinden düzenledi on-line anket sayesinde ihtiyaç ölçümüne bir başka boyut kattı. Tüm bunların sonuçlarının bileşkesinde KONGRE hayalden gerçeğe döndü.

Organizasyon, içerik olarak ve diğer detayları ile oldukça geniş bir kadro ile yürütülmekte, Mill'de sadece 6 kişi içerik ve konuşmacı iletişimi ile ilgilenirken, Triga Turizm tarafında 4 kişi organizasyonun detayları ile ilgilenmekte. Kongrenin içeriği ile ilgili olarak www.tibbimumessilkongresi.com adlı siteden tüm detaylar öğrenilebilir.

Kongre genel anlamda katılımcıları Tıbbi Mümessillere daha da başarılı olabilmeleri için nelere ihtiyaçları olduğu sorusunun cevabını verecek. Onların değişen koşullara uygun bakış açısı geliştirmelerine öncülük yapacak. Bunun için de farkındalıklarını arttıracak bilgiler sunacak. Satışta veri yönetimi, başarıya ulaşmış kişilerin deneyimleri, kariyer yolculukları, yenilikçi pazarlama yaklaşımları, gelecekte Tıbbi Mümesslliğin nasıl olacağı gibi farklı konularda oturumlar olacak. Aynı zamanda bu meslekten emekli olunabileceğini gösterecekler.

KURUMSALHABERLER.COM

bu
kez
tıbbi
mümessiller
kongre
düzenleyecek!
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300