Medimagazin logo

Bu davayı duyan kadın doğumcu olmak istemiyor! 21 milyon liralık tazminata çarptırılan doktor konuştu

Bir kadın doğum uzmanı, down sendromlu bir çocuğun doğmasına sebep olduğu iddiasıyla yerel mahkeme tarafından 21 milyon lira tazminata çarptırıldı. Cezaya itiraz eden doktor “Bu parayı ömür boyu çalışsak ödeyemeyiz.” dedi.
Kaynak: Sabah - Gül Kireklo
Bu davayı duyan kadın doğumcu olmak istemiyor! 21 milyon liralık tazminata çarptırılan doktor konuştu
Dr. Erkan Türköz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bir kadın doğum uzmanı down sendromlu bir çocuğun doğmasına sebep olduğu iddiasıyla yerel mahkeme tarafından tam 21 milyon liralık rekor tazminat cezasına çarptırıldı. O doktor Sabah'tan Gül Kireklo'ya konuşarak, "8 yıldır hukuk mücadelesi veriyorum. 25 yıllık hekimim bebeğin tüm tarama testleri negatif çıktı. Bilirkişi raporlarında da suçsuz olduğum açıkça ortada. Bir doktor böyle bir parayı ömrü boyunca çalışsa ödeyemez. Karara itiraz ettik" dedi. 

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş da " Açılan bu haksız davalar nedeniyle ülkemizde doğum yaptıracak kadın doğum uzmanı kalmayacak. Down sendromlu çocuğun doğmasında kadın doğum uzmanlarının bir suçu yok" dedi.

Türkiye'de görev yapan 8 bine yakın kadın doğum uzmanı çok dertli. Türkiye'nin dört bir yanından bin 500'u aşkın kadın doğumcunun katıldığı, Kıbrıs'ta gerçekleştirilen Türk Jinekoloji ve ObstetrikDerneği (TJOD) Kongresi'nde hekimler, yaşadığı haksızlığa ses yükseltti. Tıbbı kötü uygulamaya ilişkin mali sorumluluk olarak tanımlanan 'Malpraktis davaları' kadın doğum hekimlerini hukuki boşluk nedeniyle büyük sorunlarla karşı karşıya bırakıyor. Kadın doğum uzmanları, down sendromlu çocuğu olan bazı aileler tarafından, kendilerine yeterli bilgilendirme yapılmadığı gerekçesiyle fırsatçı avukatlar tarafından açılan davalardan mağdur. Kocaeli'nde görev yapan ve 25 yıllık hekim olan Kadın Doğum Uzmanı Dr. Erkan Türköz, bu kapsamda ilk para cezasına çarptırılan hekim oldu. Üstelik tam 21 milyon lira.

"Ben bir hekim olarak bunu hak etmedim"

Dr. Türköz, yerel mahkemenin kararına itiraz ettiklerini söyleyerek "Down sendromlu olmanın sebebi hekim değildir. Bir hekim olmak için 20 yıl okuyorsun. 25 yıllık hekimsin ama sonuç bu. Üstelik benim yaptığım bir hata yok. Down sendromlu bebek hekim hatasından olmaz. Genetik bir hastalıktır. Down sendromlu olanların da yaşamaya hakkı vardır. Anne karnında tedavisi bulunmayan bir hastalıktır. Anne karnında tespit edildiğinde gebeliğe son verilir. Benim de iki çocuğum var. Yüzlerce bebek dünyaya getirdim. Yüzlerce aileyi mutlu ettim. Ben bunu hak etmedim " dedi.

Ülkemizde kadın doğum uzmanı kalmayacak

Bazı avukatların bazı illerde bilbordlara asılan afişleri örnek olarak veren Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, "Bu fırsatçı avukatlar tüketici mahkemelerine davaları açıyor. Down sendromu genetik bir hastalık. Bunda bizim bir hatamız yok. Ama biz 2 ila 5 milyonluk tazminat davalarıyla karşı karşıyayız. Şu anda 40'a yakın dava down sendromlu çocuğu olan aileler tarafından açıldı. 6 bin malpaktis davası ve 60 bin de hekime açılmış soruşturma var. Avukatlık büroları bu aileleri çıkar sağlama amacıyla kullanıyor. Korkarım bu gidişte bu davalardan ülkemizde kadın doğum uzmanı bulamayacağız." dedi.

Tazminat korkusundan kadın doğum branşını seçmiyorlar

Başkan Prof. Dr. Tıraş "2010 yılında değişen kanunla malpraktis davalarının önü açıldı. Malpraktis sigorta uygulaması sonucu yıllar içinde fırsatçı hukuk büroları sigorta kapsamında bulunan bir madde nedeniyle ticaret mahkemelerinde doktorları devre dışı bırakarak direk sigorta şirketleri aleyhinde davalar açmaya başlamışlardır. Kamuda çalışan doktorların bypass edilerek direk sigorta şirketine yüksek meblağlı (2-5 milyon TL) davalardır. Milyonlarca liralık tazminatlar ve davalar nedeniyle eskiden tıpta uzmanlık sınavlarında genç hekimler kadın doğum branşını birinci sırada seçerken artık seçmez hale geldi. Korkarım önümüzdeki yıllarda doğum yaptıracak kadın doğum uzmanı doktorumuz olmayacak" dedi.

21 milyonu duyan hekim doktorluktan vazgeçiyor

TJOD Genel Sekreteri Op. Dr. Volkan Kurtaran da "Meslektaşımızın 21 milyon lira tazminata çarptırılmasını duyanlar bu branştan uzaklaşıyor. Yasal faizle bu rakam 40-50 milyon lirayı bulacak. Hayatı boyunca bir doktor bu kadar para kazanamaz. Üstelik suçsuz. Down sendromlu bebek doğumu genetik bir hastalık. Karşıt bir ihmal yoksa kadın doğum uzmanı yargılanmamalı. Down sendromu 600 gebelikten birinde görülüyor. Tarama testleri yüzde yüz 'Down sendromu var' demiyor. Tarama testlerini yapıyoruz. Amniyosentez, genellikle hamileliğin ikinci ya da üçüncü trimesterinde yapılan bir testtir. Down sendromu gibi kromozomal birtakım durumlar gibi genetik hastalıkları teşhis etmek amacıyla yapılan testir. Her gebeye düşük riski nedeniyle yapılması doğru bulunmuyor. Tarama testleri yüzde 99 ihtimalle sonucu veriyor. Yüzde 99 negatif çıksa dahi yüzde 1 ihtimal geriye kalıyor. Hadi pozitif çıktı. O gebeliği sonlandırmak ne kadar etik. O da tartışma konusu. Hekimi bu ağır yükün altında bırakmayın" dedi.

Çocuğu down sendromlu doğan aile 'ihmal' gerekçesiyle dava açtı; mahkemeden 21 milyon TL'lik tazminat kararı

down sendromu
doktor
dava
turk jinekoloji ve obstetrik dernegi
Yorum (34)
uzman hekim
hekim arkadaşım %100 haklı..vatandaşın sağlık okur-yazarlığı olmadığı için mantık; vatandaş ve mevcut yasalar önünde hep "şifa olursa allah tan, ölüm-kötü sonuç olursa hekimden" olarak kuruluyor..kimse benim spermim-yumurtam-genlerim-kromozomlarım bozuk diyecek yürekliliğe sahip değil..
43
Cevapla
hasan
van'da avukatlar şehire gelene köyümü devletin saldırısı nedeniyle terkettim de diyerek dilekçe ver sana para vereyim diyor, sonra avrupa insan hakları mahkemesi kararıyla milyonlarca lirayı cebe indirip garibana da bir yüzlük veriyor. şimdi ise down'lu çocuklara el attılar. bu işte büyük oyun var
36
Cevapla
Vanilla Sky
@uzman hekim benzer bir durum bizde de var. herşey hastane kontrolünde takip edildi. şu an 10 yaşında zihinsel engelli bir çocuğum var. hatayı vatandaşa yüklüyorsunuz ama ister testler olsun, ister testleri yorumlayan hekimler olsun, hiçbirinde kabahat yok mu?
3
Cevapla
ŞAHATAYİ ŞAHİN
sebep de çözüm de belli̇...
6
Cevapla
dr
hekimlerin üzerine çok gelindi çoooook ! çok haksızlık yapıldı çooook ! çok şiddet uygulandı çooook ! bunların bir karşılığı olur mu acaba ?
24
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir