Medimagazin logo

Bu ameliyat Şanlıurfa'da ilk defa yapıldı

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk kez kemiğe implante işitme cihazı (BAHA) takıldı.
Bu ameliyat Şanlıurfa'da ilk defa yapıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

KBB ve Klinik odyoloji Uzmanı  Op. Dr. Ferhat Korkmaz tarafından orta kulak kolesteatomu nedeniyle her iki kulağı daha önce opere edilmiş ve ileri derecede işitme kaybı bulunan  hastaya  BAHA  (Kemiğe İmplante Edilen İşitme Cihazı) başarı ile takıldı.


Özellikle orta kulak ve dış kulak problemi nedeniyle işitme kaybı olan ve normal işitme cihazlarının yetersiz kaldığı hastalarda, doğuştan her iki kulak kepçesi ve dış kulak yolu olmayan hastalarda daha ileri teknolojiye sahip Kemiğe implante edilen işitme cihazları takılması gerekiyor. Kemiğe implante edilen işitme cihazı, hastanemizde ilk kez yapılan cerrahi teknikle tek seansta başarılı bir operasyonla MRK  isimli hastaya takıldı.


Konu ile ilgili Op. Dr. Ferhat Korkmaz; ‘’Kemiğe implante edilen işitme cihazı iki parçadan oluşmaktadır, birinci kısım ameliyathane şartlarında temporal kemiğine yerleştirilmekte, ikinci kısım ise hasta iyileştikten 1 ay sonra poliklinik ortamında takılmaktadır. Takılan cihaz sayesinde ses, kemik yoluyla doğrudan iç kulağa iletildiğinden hastaların daha net ve daha iyi duyması sağlanmış olacaktır ‘’ dedi.
 

bu
ameliyat
şanlıurfa'da
ilk
defa
yapıldı
Yorum (2)
aysu fırat
Başarılı amaliyatlarin devamını temenli eder ve başarıların devamını bekleriz
0
Cevapla
mehtap ökçe
Türk doktorları dünyanın her yerinde bizi gururlandırıyor. Başarıların artarak devam etmesini temenni ederiz.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir