Medimagazin logo
Bosna Hersek ile sağlık alanında iş birliği
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Deniz Baykal'ın CHP Genel Başkanlığından istifasıyla ilgili olarak, ''Bu meseleden sekonder kazançlar çıkarmaya çalışanlar oluyor bunları ibretle takip ediyoruz'' dedi.
Bosna Hersek ile sağlık alanında iş birliği
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA (A.A) - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Deniz Baykal'ın CHP Genel Başkanlığından istifasıyla ilgili olarak, ''Bu meseleden sekonder kazançlar çıkarmaya çalışanlar oluyor bunları ibretle takip ediyoruz'' dedi.

Bosna Hersek ile sağlık alanında iş birliği anlaşması, Bakan Akdağ ve Bosna Hersek Sivil İşler Bakanı Sredoje Novic tarafından imzalandı.

Akdağ, Bakanlıktaki imza töreninde yaptığı konuşmada, iki ülke arasında siyasal alandaki iyi ilişkilerin olumlu yansımalarının her alanda hissedildiğini belirterek, bu sürecin hız kazanması için kendilerinin de azami çaba gösterdiklerini söyledi.

Sağlık alanındaki iş birliğinin öncelikli iş birliği alanlarından biri olduğunu ifade eden Akdağ, 2008'de Bosna Hersek'i ziyareti sırasında iş birliğinin temellerinin atıldığını anlattı.

Türkiye'de 8 yılda ciddi bir sağlıkta dönüşüm programının gerçekleştirildiğini hatırlatan Akdağ, ''Özellikle sağlık sistemini reforme etme yönündeki tecrübelerimizi paylaşmaktan zevk duyacağız'' dedi.
Akdağ, konuk bakanın önerisi üzerine, iki ülke temsilcilerinin yer alacağı bir çalışma grubu kurulmasını karar verildiğini de bildirdi.

Bakan Novic de Türkiye'yi ziyareti sırasında sağlık sistemiyle ilgili olumlu izlenimler edindiklerini belirterek, anlaşmayla iki ülke arasında bilgi alışverişinde bulunulacağını kaydetti.
Ülkesinin bu anlaşmadan büyük kazanç elde edeceğini belirten Novic, güçlü sağlık sistemine sahip ülkelerin vatandaşlarının da sağlıklı olduğunu ifade etti.

Novic, bir soru üzerine, anlaşma çerçevesinde ülkesinde sağlık alanında bir reform yürütüldüğünü ifade ederek, ''Bu alanda Türkiye'nin zengin tecrübelerinden yararlanmak ve reformları bu şekilde sürdürmeyi umuyoruz'' şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından iki bakan iş birliği anlaşmasını imzaladı.

-BAYKAL'IN İSTİFASI-

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Deniz Baykal'ın, CHP Genel Başkanlığından istifasıyla ilgili bir soru üzerine, konunun toplumda tartışılmaya başlandığını ifade ederek, ''Bu meseleden sekonder kazançlar çıkarmaya çalışanlar oluyor, bunları ibretle takip ediyoruz. Mesele doğrusu bizim partimizin, hükümetimizin dışında bir meseledir'' diye konuştu.

Önümüzdeki süreçte bununla ilgili gelişmelerin ortaya çıkacağını kaydeden Akdağ, ''Biz de meseleyi dışarıdan takip ediyoruz, bir şekilde birilerinin bunu, yani süreci tartışırken yanlış ilişkilendirmelere gitmeye çalıştığını görüyoruz ki bunu ibretle takip ediyoruz ve çok yanlış görüyoruz'' dedi.

bosna
hersek
ile
sağlık
alanında
birliği
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300