Medimagazin logo

Bilim adamları Zika virüsünü klonladı

Bilim adamları, Zika virüsünü aşı geliştirmek için laboratuvar ortamında klonlamayı başardı.
Bilim adamları Zika virüsünü klonladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Cell Host&Microbe dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Teksas Üniversitesi araştırmacılarının başarıyla kopyalayıp fareler üzerinde test ettiği virüs, gerçeği gibi sivrisineklere bulaşarak farelere hastalık taşıdı.

Araştırmacılar, deney aşamasındaki çalışmalar sonucunda etkili bir aşı geliştirilebileceğini düşünüyor.

Virüsün güvenli bir çeşidiyle vücuda hastalık bulaştırmadan savunma mekanizmasını tetiklemeyi amaçlayan uzmanlar, klonlanan virüsün bu amaca uygun olabileceğini ifade etti.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü, geliştirdiği aşının insanlar üzerindeki ilk klinik deneyini eylül ayında yapmayı planlarken, dünyanın birçok yerindeki uzmanlar da aşı geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın henüz özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün son verilerine göre, Zika virüsü 2007-2016 yıllarında toplam 44 ülkede görüldü, 33 ülkede ise salgın şeklinde etkili oldu.

zika virusu
asi
Yorum (1)
Yuuksel
Kuş gribi domuz gribinden sonra yine laboratuvar ürünü bir hastalığı piyasaya sürüyorlar. Yeni sömürgecilik anlayışı bu. Savaşlar yönetirken Para lazım. Yarın zika nın da aşısını bulduk diye haber yaparlar diye beklemedeyiz zaten.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir