Medimagazin logo

Bıçaklanan Başhekim, kendi kurduğu serviste, hayata böyle geri döndürüldü

Bıçaklanan eski başhekim ameliyata alındığında nabız yoktu, kalbi durmuştu. Doktoru "Ölüye narkoz gerekmez" deyip göğsünü açtı. Kalbe elle masaj yapıldı, oksijensiz kalan beyni 'donduruldu' ve hasta hayata döndürüldü
Kaynak: SABAH
Bıçaklanan Başhekim, kendi kurduğu serviste, hayata böyle geri döndürüldü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ordu'da kalbinden bıçaklanan eski başhekim Atilla Öztürk, 2 yıl once kendi kurduğu kalp ve damar servisinde, mucizevi bir operasyonla hayata döndürüldü. Göğüs kafesi kesildi, beyni 'donduruldu' ve duran kalbine 20 dakika elle masaj yapıldı.

ZAMANA KARŞI YARIŞ

Olay, Ordu Devlet Hastanesi'nde 18 Şubat günü saat 16.00 sıralarında yaşandı. Eski başhekim, Operatör Dr. Atilla Öztürk, otoparka giderken, işten çıkarılan temizlik işçisi Muammer İnanlı'nın (32) saldırısına uğradı. 5 yerinden bıçaklanan Öztürk, kanlar içinde yere yığıldı. Hastane personeli bulduğunda, kalbi durmuştu. O dakikadan itibaren zamana karşı bir yarış başladı... Öztürk hemen, Kalp ve Damar Hastalıkları Tedavi Merkezi'ne kaldırıldı. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanları Op. Dr. Melih Ürkmez ve Op. Dr. Kaptanıderya Tayfur ile 5 kişilik ekip 'hayati' operasyona başladı.

KENDİ AÇTIĞI MERKEZ KURTARDI

Kendi açtığı merkezde ameliyat masasına yatırıldığında kalbi durmuştu; solunum, nabız, tansiyon yoktu. Doktorlar, narkoz bile vermeden göğsünü açtı. Bıçak darbesiyle neredeyse ikiye bölünen kalp dikildi. Bu sırada Op. Dr. Melih Ürkmez 20 dakika kadar kalbe elle masaj yaptı. 5 kişilik ekip, verdikleri 3 saatlik mücadelede, çok nadir kullanılan bir uygulamaya da başvurdu. İngiltere'de uygulanan yöntem, Türkiye'de ilk kez denendi ve 15 dakikalık "ölüm hali" sırasında oksijensiz kalan beyin "donduruldu." Atilla Öztürk, yaklaşık bir hafta sonra ambulans helikopterle İstanbul Çapa Tıp Fakültesi'ne sevk edildi. Buradaki 3 haftası yoğun bakımda 6 haftalık tedavi sonrası da taburcu edildi.

'KAN DEĞİL SERUM GELİYORDU'

Operasyonu gerçekleştiren doktorlardan Melih Ürkmez, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Ameliyata başlarken narkoz bile vermedik, çünkü 'ölü'ye narkoz gerekmez. Kalbi elime aldım. Bir yandan dikerken bir yandan da masaj yaptım. Bu sayede kan pompalanmaya devam edebildi. Bu sırada 15 ünite kan verdik. Ancak öyle çok kan kaybetmişti ki, damarlarından kan yerine serum geliyordu. Ardından, 48 saat boyunca vücut ısısını 32 derecede tuttuk. Böylece metabolizmayı yavaşlatarak beynin kendi kendini tedavi etmesini sağladık. 48 saat sonra düzelme görünce, 48 saat daha uyuttuk. Hocamız, 'Ne olur ne olmaz, bölge için de gerekli' diyerek merkezi kurmuştu. Bu merkez ve personel onun hayatını kurtardı." Op. Dr. Kaptanıderya Tayfur da "Bizim için de inanılmaz bir deneyim oldu. Hatırladıkça tüylerim diken diken oluyor" diye konuştu.

HAVA YOLUYLA NAKİL

Hayata döndürülen Atilla Öztürk, helikopterle İstanbul Çapa Tıp Fakültesi'ne sevk edildi ve 6 hafta tedavi gördü.

ONLARIN İMZASI VAR

Ameliyatı yapan 5 kişilik ekipten doktorlar, Melih Ürkmez ve Kaptanıderya Tayfur, "Bizim için inanılmaz bir deneyim oldu" diyor.


Yaşadıklarını öğrenince büşük şok yaşayan Atilla Öztürk saldırı anını hatırlamadığını belirterek şöyle diyor: "Arkadaşlarım bir mucizeyi başarmışlar. Dünyanın en iyi merkezlerinde bile benim durumumda olan bir kişinin yaşama şansı yüzde 5'tir. Bir ay sonra tekrar göreve başlayacağım. İkinci kez hayata gelmiş gibiyim..."


"Mucize gibi bir ameliyat"

Prof. Dr. Kamil Adalet: Çok önemli bir olay. Kalbin yaralanması durumunda hastanın 3-5 dakika içinde hastaneye ulaşmış olması gerekiyor. Yoksa beyin ölümü gerçekleşir. Burada vakanın hastane otoparkında olması büyük şans. Ancak yapılan operasyon bence madalyalık. Mucize gibi bir şey…

"Allah ona hediye vermiş"

Prof. Dr. Sinan Arsan: Kalpten bıçaklanma kolay iş değil. Çünkü beynin 5 dakika kansız kalmaya tahammülü yoktur. Ayrıca, hastanın vücudunun soğutulması da organların oksijen ihtiyacını azalttığı için zaman kazandırmış. Kendi kurduğu kalp merkezinde hayata döndürülmesi de ayrı bir olay. Allah ona böyle bir hediye vermiş.

bıçaklanan
başhekim
kendi
kurduğu
serviste
hayata
böyle
geri
döndürüldü
Yorum (2)
acil
gerçekten mucize bu olay
0
Cevapla
kamil akdağ
bravo.tüm ekibi yürekten tebrik ederim.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir