Medimagazin logo

Beyin tümörüne 3 boyutlu MR

Beyin tümörü ameliyatlarında kullanılan 3 boyutlu fonksiyonel MR ile elde edilen yüksek kalitede görüntülerle hayati bölgeler tespit edilerek hastanın yaşama şansı arttırılıyor.
Kaynak: AA
Beyin tümörüne 3 boyutlu MR
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA - Beyin tümörü ameliyatlarının oldukça zorlu ve riskli olduğunu belirten Türk Nöroşirurji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murad Bavbek, özellikle bazı tümörlerin beynin iç kısımlarında olduğunu, milimetrik hataların bile beyne hasar verebildiği bu operasyonlarda bu durumun ameliyatın riskini daha da arttırdığını söyledi.

Beyin tümörü ameliyatlarında hastanın yaşamasının yanında, beynin fonksiyonel noktalarına dikkat edilmesinin hastanın ileride sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesi için önemli olduğunu vurgulayan Bavbek, ''Bazı tümörler derinlerde veya motor bir bölgede yer alabiliyor. Bu durumda nereden beyine girerseniz girin beyne zarar verirsiniz. Hareket merkezi, konuşma merkezi gibi noktalardaki tümörleri temizlerken dikkat edilmezse hasta felç kalabilir ya da konuşamayabilir'' dedi.

TÖMÖRE KOMŞU HAYATİ BÖLGELER BELİRLENİYOR
Bu nedenle beyin tümörleri ameliyatları öncesi özellikle bu bölgelerin tespitinin çok önemli olduğunu belirten Bavbek, şu bilgileri verdi:

''Hastanemizde uygulanan 3 Tesla fonksiyonel manyetik rezonans (MR) görüntüleme, intraoperatif ultrason, ve Cavitron Ultrasonic Surgical Aspiration'nın (CUSA) yöntemleriyle bu durumdaki hastaları çok daha kontrollü ameliyat edebiliyoruz. Ameliyat öncesinde; radyoloji uzmanımız Dr. Oktay Algın, hastanın normal MR görüntülerinin yanında, 3 Tesla Fonksiyonel MR'ını ve Difüzyon Tensör Görüntüleme MR'ını çekiyor. Biz normal MR’ların yanında bu 3 boyutlu MR'larını da çekiyoruz. Bu 3 Tesla MR ile alınan fonksiyonel ve anatomik görüntüler bizim işimizi çok kolaylaştırıyor. Bu MR görüntülerinde; müdahale edilecek tümör için en uygun giriş yerini, tümörün ne kadarının çıkarılabileceğini ve tümöre komşu hayati yerleri belirliyoruz. Hastanın bu hayati bölgelerini tespit ettikten sonra kafatasından tümöre ulaşmak için en uygun yeri belirleyerek işaretliyoruz. Böylelikle en kısa ve sorunsuz bölgeden kafatasına giriyoruz.''

beyin
tümörüne
3
boyutlu
mr
Yorum (1)
uzman
1. bu haberde geçen şeyler yeni değil. 2. mr denmiş ama görüntü bt.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir