Medimagazin logo

BDS Başkanı Kirişçi: ASM'ler için rayiç bedellerinin 3-4 katı kira talep ediliyor

Birlik ve Dayanışma Sendikası (BDS) Genel Başkanı Dr. Can Kirişçi, Aile Sağlığı Merkezleri’nin genellikle şahıslardan kiralandığını ve onların da kira artışı talep ettiklerini belirterek, "Aile Hekimlerinden rayiç bedelleri 5 bin-6 bin TL olan 20-25 yıllık zemin daireler için 17 bin TL ile 20 bin TL arasında kira talep edilmekte, doğal olarak bunun karşılanması mümkün görünmemektedir” dedi
Kaynak: MEDİMAGAZİN
BDS Başkanı Kirişçi: ASM'ler için rayiç bedellerinin 3-4 katı kira talep ediliyor
Birlik ve Dayanışma Sendikası(BDS) Genel Başkanı Can Kirişçi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Birlik ve Dayanışma Sendikası (BDS) Genel Başkanı Dr. Can Kirişçi tarafından yapılan açıklamada, Aile Sağlığı Merkezlerinin mevcut ekonomik ve enflasyon koşulları karşısında zor durumda kaldığını belirtildi.

Kira, personel ve SGK ödemeleri, elektrik, doğalgaz, su ve kullanılan tüm sarf malzemelerinin ücretlerinin hekimlerce ödendiğine dikkat çeken Kirişçi açıklamasında şunları kaydetti:

 “Aile Sağlığı Merkezlerinin elektrik, su, doğalgaz fatura giderleri, kira ücreti, personel ve SGK ödemeleri orada çalışan hekimlerce yapılmaktadır. Kamu hizmeti veren bu kurumların giderlerinin karşılanması giderek zorlaşmakta, hekimlere buna karşılık verilen ödenekler yetersiz kalmaktadır.

Elektrik, su gibi faturalandırmaların “ticarethane” üzerinden yapılması kamuya ücretsiz sağlık hizmeti veren Aile Sağlığı Merkezleri için adaletsiz, hukuksuz olduğu gibi kamu yararı ve toplum sağılığı açısından da anlaşılır ve kabul edilebilir değildir.  Bu şartlar altında bu kurumların daha ne kadar dayanabilecekleri meçhuldür.”

Aile Sağlığı Merkezleri “ticarethane” değildir

Cari ödeneklere yapılan artışın ekonomik gerçekleri yansıtmadığına vurgu yapan Kirişçi, ”Son gündemde muhtarlıklarda bu faturaların “ticarethane” olarak değil kamu olarak ücretlendirilmesi sağlanmış fakat topluma sağlık hizmeti sunan Aile Sağlığı Merkezleri için herhangi bir çözüm düşünülmemiş, hekimler yüksek zam ve enflasyonun sonuçlarına terk edilmiştir.

Cari ödeneklere yapılan artış ekonomik gerçekleri karşılar düzeyde olmamış, Aile Sağlığı Merkezlerinin sağlık hizmetini sürdürebilmesi tehlikeye atılmıştır. Siyasi Parti ödeneklerine yapılan yedi kat artış dikkate alındığında toplum sağlığının güvencesi olan Aile Sağlığı Merkezlerine en az bu oranda bir cari ödenek verilmemesi kabul edilemez.

Enjektör, pamuk, tıbbi atık bertarafı, tuvalet ve havlu kağıdı, pil, tıbbi cihazlar da dahil bir sağlık kurumunda gerekli her türlü malzemenin de bu ödenekle temin edildiği ve faturalar ile tüm malzemelere her an zam yapıldığı dikkate alınırsa bu ödenek günbegün yetersiz ve eksik kalmaktadır.” dedi.

"5 bin-6 bin TL olan daireler için 17 bin TL-20 bin TL kira talep ediliyor"

Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Kirişçi, çok sayıda Aile Sağlığı Merkezinin şahıslar tarafından kiralandığına dikkat çekerek, mülk sahiplerinin enflasyon kaygısı taşıyarak kira artışına gittiğini söyledi.

Kirişçi, “ Diğer taraftan çok sayıda Aile Sağlığı Merkezi şahıstan kiralanmış binalarda hizmet vermekte ve mülk sahibinin enflasyon kaygısı taşıyan kira artışı istekleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Aile Hekimlerinden rayiç bedelleri şu an 5 bin-6 bin TL olan konut vasfında 20-25 yıllık zemin daireler için 17 bin TL ile 20 bin TL arasında kira talep edilmekte, doğal olarak bunun karşılanması mümkün görünmemektedir.  Orada sağlık hizmetinin devamı riske atılmaktadır. Bu durum kamu hizmetinin kamu binalarında verilmesi gereğini açıkça göstermektedir.

Birinci basamak sağlık hizmetinin nitelikli bir şekilde devamı, kamu binalarında, kamu üzerinden faturalandırma ve giderleri için gerçek ve yeterli ödenekler ile mümkündür. Yoksa Aile Sağlığı Merkezleri bugün var, yarın yok.” dedi.

birlik ve dayanisma sendikasi
aile hekimleri
aile sagligi merkezi
kira ucreti
can kirisci
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir