Medimagazin logo

Bazı antidepresanlar kalp krizi riskini azaltabilir

Hollanda'da yapılan bir araştırmaya göre, depresyon ilacı kullananlarda kalp krizi riski azalıyor. ABD'de yapılan bir çalışmadaysa hastaların bazı uyarıcı semptomları dikkate almaları halinde ani kalp durmasının önlenebileceği tespit edildi.
Kaynak: NTV
Bazı antidepresanlar kalp krizi riskini azaltabilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hollanda'daki Erasmus Üniversitesi'nde gerçekleştirilen çalışma için 10 yıl boyunca 10 bin kadın ve erkeği gözlemleyen araştırmacılar, antidepresanların kanın pıhtılaşmasında önemli rol oynayan trombositlerin faaliyetini azaltığını tespit etti. 

Buna göre, hiç kullanmayanlarla karşılaştırıldığında antidepresan kullananlarda kalp krizi riski yüzde 29 oranında azaldı.

Kalple ilgili ABD'de yapılan araştırmadan ise uyarıcı bir sonuç çıktı. Oregon'da 10 yıldan fazla bir süre yürütülen sıradışı çalışma, kalp durmasının her zaman ani olmadığını, hastaların uyarıcı semptomları dikkate almadıklarını ortaya koydu. 

Göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi semptomların görülmesiyle çoğunlukla 24 saat içinde hastanın kalbinin durduğuna işaret edildi. 

ANİ KALP DURMALARI ÖNLENEBİLİR

Gögüs ağrısı veya nefes darlığı yaşayanlara vakit kaybetmeden hastaneye gitmeleri tavsiye edildi. 

Göğüs ağrısının erkeklerde, nefes darlığının ise kadınlarda daha çok görüldüğü belirtildi. Ani kalp durmasının diğer semptomları ise baygınlık ve kalp çarpıntısı. 

Bu çalışmanın daha da geliştirilmesiyle gelecekte ani kalp durmasının önüne geçilmesi umut ediliyor.

antidepresan
kalp krizi
ani kalp durmasi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir