Medimagazin logo

Başkekim: Hasta hakları artık sağlık çalışanlarının haklarını tehdit eder duruma geldi

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ünsal Özgen, 3 gün önce hastanelerinde çalışan bir hemşirenin, hasta odasında darbedildiğini ileri sürdü.
Başkekim: Hasta hakları artık sağlık çalışanlarının haklarını tehdit eder duruma geldi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Özgen, Turgut Özal Tıp Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, sağlık çalışanlarının varlık sebebinin en iyi şekilde hizmet vermek olduğunu, bu görevi layıkıyla yerine getirdiklerini belirtti.
    

Türkiye'deki en kaliteli sağlık hizmetini sunan hastanelerden biri olduklarını kaydeden Özgen, ''Buna rağmen, ne yazık ki giderek artan, çalışanlara karşı şiddet sorunuyla karşı karşıyayız. Daha geçen ay 2 hekim arkadaşımız hasta yakınlarının fiziksel saldırılarına uğramış ve benzeri bir toplantıyla tepkimizi dile getirmiştik. 3 gün önce de bir hemşire arkadaşımız gerekçesi ne olursa olsun bir hasta odasında kapısı kapatılarak 5 dakika süreyle bir kişi ellerinden tutmak, diğer kişi darbetmek suretiyle şiddete maruz kalmıştır'' diye konuştu.
    

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin kabul edilemeyeceğini belirten Özgen, hasta haklarının çok abartıldığını, bunun bazıları tarafından kötüye kullanıldığını iddia etti. Tüm vatandaşlardan sağduyulu olmalarını isteyen Özgen, ''Hasta hakları artık sağlık çalışanlarının haklarını tehdit eder duruma gelmiştir. Bu durum böyle sürdürülemez'' dedi.
    

Hastanelerinde hastaların sorunlarını ve sıkıntılarını hem yazılı, hem de sözlü olarak aldıklarını ve hasta ile hasta yakınlarının şikayetlerinde yüzde 90'a varan azalma olduğunu anlatan Özgen, yaşanan olayların tamamında sağlık çalışanlarının masum olduklarını dile getirdi.
    

Bu olayların yasal tedbirlerle güvence altına alınması için yetkililere seslenen Özgen, ''Her gün bir sağlık çalışanının şiddete uğramasından bıktık. Yeni saldırılar, yeni darplar, şiddetler istemiyoruz. Biz üzerimize düşeni her şeye rağmen yapmaya devam edeceğiz, çünkü bizim varlık sebebimiz hastalarımızın sağlık hizmetine kavuşmasıdır'' diye konuştu.

başkekim:
hasta
hakları
artık
sağlık
çalışanlarının
haklarını
tehdit
eder
duruma
geldi
Yorum (32)
Can C.
Değerli bir bilimadamı olan Özgen hoca, dürüst ve çalışkan bir idarecidir aynı zamanda. İnşallah sisteme dönük olgun eleştirileri idarecilik kariyerini bitirmez.
0
Cevapla
dralierdal
Saygıdeğer hocama katılıyorum. Şikayet bedelsiz ve bukadar kolay olamaz. Bu kolaylık biz sağlık çalışanlarını kum torbasına çevirdi. HAKSIZ ŞİKAYETLERDE ŞİKAYET EDEN CEZALANDIRILMALI VE ŞİKAYET ETMENİN MUTLAKA BİR BEDELİ OLMALIDIR. Herşeye rağmen hizmet etmeye devam edeceğim...
0
Cevapla
ömer cenk akpınar
Denge çok önemli şuan hasta aşırı derecede ağır basmaktadır, aşırı derecede şımarmış durumdadır.Doktor muayene odalarına ses kayıt özelliği olan kameralar takılmalı ve bu kayıtları belli yetkili mercilerin inceleme hakkı olmalıdır. Hasta sizi dövmesede , size küfrediyor yargıya gittiğinizde çok uzun sürüyor ve delil şahit yoksa ortada kalıyorsunuz kamera usulsüzlükleri, hastanın hergün istediği gayri resmi işleri, doktora yapılan edepsizlikleri hepsini çeker sizde gerekirse mahkemede dedlil olarak kullanıp haddini bildirirsiniz.Başkasının karnesine ilaç yazma olayıda son bulur devlet ciddi anlamda tasarruf sağlamış olur.
0
Cevapla
güray yavuz
Hasta odaklı hizmet anlayışında artık sağlık çalışanları madurlar arasında baş sırada. Hasta işine ,çıkarına gelmeyen en ufak bir gelişmede en yakınındaki hizmet sağlayıcısına her türlü tepkiyi veriyor.Henüz kanun ve yönetmelikler caydırıcı değil.. Sokak ortasında öldürülen profesörlerin arkasındaki isimler bulunabildi mi?En büyük risk bizde! Bulaşıcı hastalıklar,fiziksel darp, hatta yaralanma,sakatlık vs...Çünkü maduriyeti yaratan bizmişiz gibi tablo ortada dururken üstüne üstlük sahipsiz bırakılmışken... Adeta aslanların önüne atılmış arenada gibiyiz.O nedenle herkes kendi savunmasını öncelikle iyi yapmalı.Riskli hasta ,riskli hastalık ,ortam değerlendirilmesi vs.. Daha ötesi aynı dertleri paylaşan insanlar bir araya gelip ortak platform kurmalıyız. Sendika ve oda vs...En önemlisi şiddete uğrayan arkadaşlarımızın yanında arkasında olmalıyız.Ama daima... Unutmayın sıra size gelebilir.Duyarsız kaldıkça adeta düşman dibimize geliyor ve alehimize uygulamalar için emsal oluyor...Daha ne kadar acı göreceğiz.. Bu biraz da bizlerin tepkilerin gücüne bağlı... Gerisi hikaye....
0
Cevapla
yusuf erdoğan
Ünsal Özgen hocamı tebrik ederim.Tüm sağlık çalışanları olarak bu hususta elimizi taşın altına koymalı,gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için; başta sendikalar olmak üzere meslek örgütleriyle beraber hükümete baskı yapmalıyız.Aksi takdirde bizim başımıza ne gelebileceği belirsiz artık.Saygılar...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir