Medimagazin logo

Başhekim: Bugün doktorumuz tarafından bir ilk gerçekleşti

Muş’un Bulanık Devlet Hastanesi’nde tek kesili laparoskopik gazsız yöntem uygulanarak başarılı bir ameliyat gerçekleştirildi. Gazsız olması sebebiyle yöntemin Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıdığı belirtildi.
Başhekim: Bugün doktorumuz tarafından bir ilk gerçekleşti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MUŞ-Bulanık Devlet Hastanesi Kadın ve Doğum Uzmanı Dr. Gökhan Demirayak, gerçekleştirdiği operasyonun Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıdığını söyledi. Laparoskopik yöntemin geniş ameliyat deliği açmadan göbek çukuruna ve kasıklara 3 veya 4 delik açılarak gerçekleştiren bir ameliyat olduğunu söyleyen Demirayak, bu uygulamayla vatandaşların ameliyat sonrası yatış süresinin daha kısa olacağını kaydetti.

 

Demirayak, “Laparoskopik operasyonlar  günümüzde açık ameliyatların yerini büyük oranda almıştır. Bu operasyonlar gerek hastanede kalış süresinin kısa olması gerekse daha az ağrı ve daha hızlı iyileşme süresi olması yönünden gerekse estetik açıdan oldukça avantajlıdır. Karından 3 ya da 4 delikten girilerek yapılır. Karın boşluğu karbondioksit gazı ile şişirilerek rahat bir görüntü sağlanır ve ameliyat özel aletlerle yapılır. Bu yöntemle rahim alınması, dış gebelik, yumurtalık kisti, miyom, kanser ameliyatları gibi her türlü jinekolojik ameliyat başarıyla yapılabilmektedir. Son zamanlarda laparoskopik ameliyatlar da göbekten 2 santimetre kesi ile yapılan tek kesili ameliyatlar daha estetik olması yönüyle geleneksel laparoskopik yöntemlerden daha avantajlı olmuştur. Bu teknikte kesi, göbeğin içinde olduğu için daha az görünmektedir ve hastanın ameliyat olduğunu anlamak zordur. Türkiye’de yalnızca birkaç merkezde yapılan bu ameliyat gazsız olarak hastanemizde yapılmaya başlanmıştır. Gazsız olması sebebiyle yaptığımız bu ameliyat Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Pazar günü yumurtalık kisti ve tedaviye dirençli kanamaları olan hastaya göbekten 2 santimetrelik tek kesiyle karbondioksit gazıyla şişirmeden özel bir yöntemle rahim alınması ve kistin olduğu yumurtanın alınması işlemi başarıyla gerçekleştirilmiştir. Bu ameliyatta karın boşluğu gazla şişirilmemiştir ve bu haliyle Türkiye’de yapılan ilk ameliyattır. Hasta ameliyat sonrası ikinci gününde taburcu olacak ve hastanın genel durumu oldukça iyidir” dedi.


Bulanık Devlet Hastanesi Başhekimi Doktor Sadrettin Arslan da Sağlık Bakanlığının belirlediği vizyon ve misyon doğrultusunda Bulanık ilçesinde insanlara en iyi hizmeti sunmayı hedeflediklerini belirterek, “Geldiğimiz günden beri tıbbi ekipman ve altyapı olarak hekimlerimizi hep destekledik. Onlarda birçok ilki gerçekleştirdiler. Bugün de doktorumuz tarafından bir ilk gerçekleşti. Hemşehrilerimize iyi sağlık hizmeti sunmayı arzuluyoruz” diye konuştu.

başhekim:
bugün
doktorumuz
tarafından
bir
ilk
gerçekleşti
Yorum (8)
aydin sinal
iyiki peritonu, bagirsaklari delmedin,sahiden Türkiyede yapilan ilk ve son gazsiz laparakoskopi ameliyati olarak tarihe gecer hemde yumurtalik kisti ve tedaviye direncli kanamasi olan hastanin isminide gecirinki ameliyat hastanin adiyla anilsin.Artik hasta bikinisini Bulancikta ameliyat izi belli olmadan giyebilir.40 sene 60 bin narkoz verdim ama bu indikasyona böyle bir ameliyat ne gördüm,nede duydum.iyiki bir komplikasyon olmadi kanamali hastaya,gazsiz laparoskopik hysterektomi ve overiektomie!!.... ucuz kurtuldun.selamlar.
0
Cevapla
Bedrettin alyamaç
Cerrah değilim amma biraderim genel cerrah ayrıca yüzlerce laparaskopik operasyonları izledim gaz kullanmadan sahayı nasıl net görebiliyor ve nası disseke edebiliyor şaştım doğrusu !komplikasyon olmaması mucize!ya bide komplikasyon olsaydı her halde şehri terkederdi tavsiye riski göz e almayın!başarı içinde kutlarım
0
Cevapla
dr.tayfun
Bu gibi şovların EAH veya ünüversitelerde yapılması hadi neysede muayene olmaya doktor bulamayan hala atoniden lohusaların öldüğü, hastaların evde doğurduğu, muş'un bulanığında yapılması.amacımız koruyucu hekimlik mi?şovmen hekimlik mi?hasta acaba bu ameliyatın ülkede ilk olduğunu biliyor mu?doktor bu ameliyatı orada yaparak neyi kanıtlamak istiyor? elinize sağlık doktor bey,ama bir düşünün bu ameliyatın kime ne katkısı oldu.
0
Cevapla
turgay yücel
Meslektaşımızı tebrik ederim ama laparoskopik ameliyatta , karın içini şişirici gaz kullanılmamasının sebebini anlayabilmiş değilim . Bunun sebebinin açıklanması daha büyük bir hizmet olacaktır..
0
Cevapla
Gökhan Demirayak
Değerli meslektaşlarım, yorumlarınız için teşekkür ederim. Sorularınızı, eleştirilerinizi cevaplamaya çalışacağım. Öncelikle bu ameliyatta karbondioksit gazı kullanılmamasının avantajlarını sayacak olursam: 1-Bu iş için 1500 tl lik disposible single port gerekiyor, bu maliyetten kurtulmuş oluyoruz. 2-CO2nin neden olduğu postop omuza vuran yansıyan ağrı olmuyor. 3-Hastanın toraks basıncı artmıyor. Hem istediğiniz kadar trendelenburg pozisyonu verebiliyorsunuz, hem de anesteziyoloji uzmanı vakadan çok memnun kaldı. 4-Port olmadığı için vajen kubbeyi süture etmek çok kolay oluyor. 5-İçeriye istediğiniz zaman çok rahatlıkla gazlı bez koyup kanama kontrolü yapıp çıkabiliyorsunuz. Bunlar dışında daha birkaç avantajı daha var. Bir meslektaşım atoniden hastalar ölürken bu ameliyatın gereksiz olduğunu söyledi. Biz Bulanıkta 2 uzmanız. Malazgirtte de bir arkadaşımız var. Böyle 3 vakamız oldu ve gereken müdahaleler zamanında yapıldı. Bu nedenlerle şu ana kadar çok şükür ölen annemiz olmadı. Bir meslektaşımız da annenin estetik kaygısı yok, neden bunu yaptınız diye soruyor. Bu ameliyat sadece estetik amaçlı değil, ağrısının az olması, hastande kalış süresiniz az olması, hızlı iyileşme gibi bilimsel olarak kanıtlanmış avantajları nedeniyle daha çık tercih ediliyor. Komplikasyon riskine gelirsek, daha önce yaklaşık 200 L/S ve single port histerektomi ameliyatına girdim. Bu konuda yeterli donanımda olduğumu düşünüyorum. Komplikasyon bizim işimizin maalesef bir parçası. Bu bakımdan hasta oldukça dikkatli takip edildi. Komplikasyon olsaydı da gereken müdahale yapılacaktı. CO2 gazı olmadan nasıl görüş sağladığıma gelirsek bunu şu anda söylemek istemiyorum. Makale olarak sunduktan sonra videosunu paylaşacağım. Saygılarımla
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir