Medimagazin logo

Bakanlıktan “Doktorlar hasta iyileşirse para alacak" haberini yalanladı

Bakanlıktan “Doktorlar hasta iyileşirse para alacak" haberini yalanladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bakanlıktan yapılan açıklama:

 

Bugün bir gazetede Doktorlar hasta iyileşirse para alacakbaşlığı ile yer alan haberdeki “Doktorların performans için gereksiz ameliyatlar yaptığı, bundan böyle hastaların iyileşme sürelerine göre ücretlerinin değerlendireceği” yönündeki iddialar üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür:

 

Geri ödeme sisteminde geliştirme faaliyetleri kurulduğu günden beri sürekli olarak yapılmaktadır. Bu faaliyetlere bağlı olarak da hasta memnuniyeti ve verimlilikte artışlar olduğu izlenmektedir. Bu çalışmaları dikkate almadan hekimlere “para için hastalara gerekmeden ameliyatlar yapıyorlar” ithamında bulunmak büyük bir haksızlıktır. Hekimler yaptıkları işlemleri ve düzenledikleri reçeteleri tıbbi bilgileri ve vicdani kanaatleri çerçevesinde düzenler. Hekimlerimizin gelişen ve değişen tıbbi bilgiler çerçevesinde mesleki gelişimlerini sürdürmelerini önemsiyoruz ve bundan sonraki süreçte de bu konudaki çalışmalarımız devam edecektir.

 

Dünyanın gelişmiş pek çok ülkesinde olduğu gibi Ülkemizde de uzman hekimler aylık gelirlerinin bir kısmını aktif çalışmalarına dayalı olarak almaktadırlar. Aylık gelirleri içinde yaklaşık yarısını oluşturan bu ücret sabit ödemeler dışında ortalama 3 bin 300 TL civarındadır.

 

Doktorlarımızın aktif çalışmalarına bağlı olarak belirlenen Performans ödemesinin tamamen hastanın iyileşmesine bağlı olarak ödenmesi söz konusu olamaz.Zira her hastanın tedavisi ve beklenen iyileşme sonuçları birbirinden farklıdır. Hali hazırdaki ödeme modelleri içinde de sadece yapılan iş değil bu işin yapılması sırasındaki hasta memnuniyeti, hastanenin toplam verimliliği ve kalitesi gibi birçok çarpan devreye girmektedir.

 

Doktorların daha fazla para kazanmak adına apandisit, sezaryen gibi ameliyatları gereksiz yere yaptığı iddiaları daha önce de gündeme getirilmiş ancak bu iddiaların yanlış olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştu. Öncelikle performans uygulanan hastanelerde sezaryen ameliyatından elde edilebilecek puan 150;doğum işleminden elde edilebilecek puan ilk doğumlar için 350, sonraki doğumlar için 250’dir. Yani sezaryenden elde edilen puan normal doğumdan daha azdır ve ekonomik olarak doktor açısından daha cazip değildir.

Apandisit ameliyatlarının gereksiz yapıldığı yönündeki iddialarla ilgili olarak cerrahlardan oluşan araştırmacı grubu,42 hastaneden 3 bin 437 apandisit ameliyatının patoloji sonuçlarını değerlendirmiştir. Çalışma sonucu akut apandisit olma durumu yönünden Dünya literatürü ile uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Bu uyumluluk düzeyi, çalışmanın yapıldığı dönemde, çalışma grupları içinde; performans sistemi uygulanan devlet hastanelerinde yüzde 86.5, uygulanmayan Üniversite hastanelerinde yüzde 81,5 ve özel hastanelerde yüzde 79,2 oranında çıkmıştır.

 

Dolayısıyla apandisit ve sezaryen ameliyatları sayıları ile ilgili zaman zaman gündeme getirilen bu tür iddialar kanıta dayanmayan,gerçeklerden uzak ve performans sistemiyle ilgisi olamayacak iddialardır.

 

Kamuoyumuzun bilgisine saygıyla sunulur.

bakanlıktan
“doktorlar
hasta
iyileşirse
para
alacak"
yanıt
Yorum (20)
kadir
bugün gazetesinin haberine göre; konu ekonomi koordinasyon kurulu toplantısında görüşülüp, karar alınmış sağlık bakanı bu kurulun üyesi değil.
0
Cevapla
cemal
şuursuz danaya döndük.bir öyle bir böyle.hebelü hübülü hüp hüp hüp...bildiğinizi yapın artık.ümidi kestim ben sizden...yanlız gidilecek son noktada anlaşılan hastaya bir şey olusa mesela hastanın karaciğerine; doktorun karaciğeri alına ve hastaya takıla ya gidiyor olay.
0
Cevapla
murat arak
aslında biraz doğru bir uygulama olurdu doktora para olsunda döner olsunda ne olursa olsun hasta pek umurlarında değil
0
Cevapla
ceyda
Aile hekimleri reçete yazdıkça para alsın giderler %100 artsın ama gerçekten hasta şifa bulması güç olan hastanın faturası hastanedeki doktora kesilsin ! TEBRİKLER
0
Cevapla
Dr.Cevdett(Doğrucu Davut)
Arkadaşlar, bakanlık açıklamasınamı inanırsınız yoksa gazete haberinemi derseniz ben gazetenin haberine inanırım. Bir cerrah olarak en azından benim çalıştığım yerde negatif apandektominin %50'nin üstünde olduğunu biliyorum.Bu rakamın hangi dünya literatürüyle uyumlu olduğunu merak ediyorum.Performans sisteminin getirdiği olumsuzlukları örtmek için böyle bir yalanlama yayınlandığını düşünüyorum.Yapılan iş ve işlemlerin ne kadar abartıldığını görmek isteyenler her yıl ocak ayındaki döner sermaye inceleme komisyon raporlarına baksınlar.Vergi dilimi o ay en az olduğundan ocakta en çok performansı yapan malı götürür.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir