Medimagazin logo

Bakanlık ve üniversite hastaneleri ek ödemelerinde büyük fark

Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerine bağlı hekimlerin teşvik ödemeleri arasında büyük bir uçurum bulunuyor. Yarın gerçekleşecek olan Sağlık Bakanlığı bütçe görüşmeleri öncesi, hekimlerin teşvik ek ödemesindeki farkın kapatılması talebi gündeme getirildi
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Bakanlık ve üniversite hastaneleri ek ödemelerinde büyük fark
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı bütçe görüşmeleri yarın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda gerçekleştirilecek. 

Dr. Ergün Demir ile Dr. Güray Kılıç, bütçe görüşmeleri öncesi yaptıkları açıklamada, üniversite hastanelerinde görev yapan hekimlerin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan taleplerini paylaştı.

Hekimlerin ek ödemede ayrımcılığına son verilmesi talebine vurgu yapan Dr. Demir ile Dr. Kılıç, üniversite hastaneleri ile Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinde ödenen ek ödemede eşitlik istedi.

Açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın Ek Ödeme Yönetmeliği'nin 12 Ağustos tarihinde, Yüksek Öğrenim Kurumlarına ait Ek Ödeme Yönetmeliği ise 15 Eylül tarihinde yürürlüğe girdiği hatırlatıldı.

Bakan Koca aradaki farkın kapanacağını söylemişti

Ek Ödeme Yönetmeliklerinin yürürlüğe girmesiyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sosyal medyada şu açıklamaları yaptığı bilgisine yer verildi:

“Böylece, Sağlık Bakanlığı hastaneleri ile üniversite hastanelerinde çalışan doktorlarımız arasında ortaya çıkan farkı kapatmış oluyoruz.”

“Üniversite hastaneleri olan tıp fakülteleri ile bakanlık hastanelerini kullanan tıp fakülteleri arasındaki ayrımı kaldırdık.”

"Üniversite hastanesinde çalışan hekimler 17 bin TL daha az teşvik alıyor"

Bakan Koca'nın açıklamalarına rağmen YÖK'e bağlı ve Sağlık Bakanlığına bağlı çalışan doktorlar arasında teşvik ek ödeme adaletsizliği bulunduğu şu sözlerle aktarıldı:

-Yüksek Öğretim Kurumlarına bağlı faaliyet gösteren üniversite hastanelerinde klinikte çalışan asistan hekimler 2.500 TL teşvik ek ödemesi alırken,

Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim ve Araştırma hastanelerinde klinikte çalışan asistan hekimler 10.000 TL teşvik ek ödemesi almaktadır.

-Üniversite hastanelerinde çalışan asistan hekimler, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde çalışan asistan hekimlerden 7.500 TL daha az teşvik ek ödemesi almaktadırlar.

-Yüksek Öğretim Kurumlarına bağlı faaliyet gösteren üniversite hastanelerinde klinikte çalışan bir uzman hekim 3.000 TL teşvik ödemesi alırken,

Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim ve Araştırma hastanelerinde klinikte çalışan bir uzman hekim 20.000 teşvik ek ödemesi almaktadır.

Sonuçta üniversite hastanelerinde çalışan uzman hekimler, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde çalışan hekimlerden 17.000 TL daha az teşvik ek ödemesi almaktadırlar.

Ayrımcılığa son verilmesi talebi

Üniversite hastanelerinde görev yapan binlerce hekimin Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinde görev yapan hekimler gibi ödeme almasını talep eden Dr. Demir ile Dr. Kılıç şu sözleri kullandı:

"Hekimler, Yüksek Öğretim Kurumlarına bağlı faaliyet gösteren üniversite hastanelerinde görev yapan tüm hekimlerin de Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinde görev yapan hekimler gibi teşvik ek ödeme almasını, teşvik ek ödemesinde bu ayrımcılığa son verilmesini ve böylece de kamuoyuna yaptığınız “Sağlık Bakanlığı ile üniversite hastanelerinde çalışanlar doktorlarımız arasında ortaya çıkan farkı kapatmış oluyoruz.” sözünüzü tutmanızı talep etmektedir.

saglik bakanligi
universite hastaneleri
yok
doktor
butce gorusmeleri
Yorum (17)
Osman Adıgüzel
devletteki her zaman daha çok almalı
25
Cevapla
Adalet Terazi
30 yıllık diş hekimi 5000 tl temel ek ödeme alacak işin a dını b sini yeni öğrenen 23 yaşındaki asistan diş hekimi 10.000 tl ek ödeme alacak ...buna da adalet denecek.kıdemin tecrübenin bedeli ...
18
Cevapla
drsurg
üniversite devletten en az 1.5 kat fazla almalı. devlet hastanelerindeki tüm sıkıntılı ve zor işler üniversite hocalarının başında.... üstelik eğitim baskısı ve risk yoğunluğu var
40
Cevapla
heliom
@adalet terazi beğenmiyorsan istifa et, 10binlerce diş hekimi atama bekliyor onlar için kontenjan açılmış olur
Cevapla
Mehmet kaya
@adalet terazi hocam dus sınavının ne kadar zor oldugunu biliyorsunuz inşallah malesef bu iş tecrübeye değil başarıya bakar dusu kazanmak gerçekten çok zor ve illaki yüksek alması lazım asistan hekimlerin pratisyen hekimlerden
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir