Medimagazin logo

Bakanlık: Uzman tabip istihdamında istenen noktaya ulaşamadık

Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Zeki Korkutata, Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın uygulanmaya başlamasıyla birlikte, Sağlık Bakanlığında insan kaynakları yönetimi alanında da çok önemli çalışmalar yapıldığını, atamalarda objektif, adaletli ve şeffaf yöntemler benimsendiğini söyledi
Bakanlık: Uzman tabip istihdamında istenen noktaya ulaşamadık
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

AKSARAY (A.A) - Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Zeki Korkutata, Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın uygulanmaya başlamasıyla birlikte, Sağlık Bakanlığında insan kaynakları yönetimi alanında da çok önemli çalışmalar yapıldığını, atamalarda objektif, adaletli ve şeffaf yöntemler benimsendiğini söyledi.

Korkutata, Aksaray Tabipler Odası ve Sağlık-Der tarafından Grand Eras Otelde düzenlenen ''Sağlıkta Dönüşüm Programı'' panelinde, tüm uzman tabip, tabip, diş tabibi ve eczacı atamalarının Sağlık Bakanlığı tarafından kura ile yapılması hususunda düzenlemeye gidildiğini bildirdi.

Sağlık personelinin ülke sathındaki dağılım dengesizliğinin giderilmesi amacını gözeterek personel ihtiyacı bulunan yerlere tek elden atama yapılmasının sağlandığını belirten Korkutata, şöyle dedi:

''Sağlık Bakanlığında insan kaynakları yönetimi alanında da çok önemli çalışmalar yapılmış ve atamalarda objektif, adaletli ve şeffaf yöntemler benimsenmiştir. Böylece personelin, farklı kurumların farklı uygulamaları sebebiyle ihtiyacı bulunmayan yerlere atanmaları ortadan kaldırılmıştır.''

Açıktan atamaların merkezi yerleştirme veya kura ile diğer atamaların bilgisayar ortamında hizmet puanına göre ve kura ile yapılmasının, bürokrasinin üzerinde bir kambur haline gelen torpil ve adam kayırma baskılarına, bu yöndeki adaletsiz bazı uygulamalara ve söylentilere son verilmesini sağladığını ifade eden Kokutata, şunları kaydetti:

''Hekim sayısının yetersizliği ve ağırlıklı olarak büyük şehirlerde çalışma isteği ülkemizin az gelişmiş bölgelerinde hekim istihdamını zorlaştırmıştır. Devlet Hizmeti Yükümlüğü herkesin sağlık hizmetine ulaşması anlayışı çerçevesinde ve hekimlerimizi teşvik edecek biçimde yeniden getirilmiştir. Sağlık Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin yürürlüğe konulması ile hizmet gerekleri ve personel planlamalarının dikkate alınarak, personelin liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde atanmasına imkan sağlanmıştır. 7 yıl sonra ilk defa 2006 yılı içinde, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü aracılığı ile merkezi unvan değişikliği sınavı yapılmıştır. Bu sınavlarda başarılı olan 1644 personelin unvan değişikliği, 1060 personelin ise görevde yükselme suretiyle atamaları yapılmıştır.''

Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Korkuata, yardımcı sağlık hizmetleri sınıfında yer alan unvanlarda da önemli derecede yeni istihdam sağlandığını, uzman tabip istihdamında ise hedeflenen noktaya ulaşılamadığını söyledi.

bakanlık:
uzman
tabip
istihdamında
istenen
noktaya
ulaşamadık
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir