Medimagazin logo

Bakan Çelik: Sosyal güvenlikte halka yönelik kısıtlama yok

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun harcamalarının azalmasıyla ilgili olarak, “Halka dönük bir kısıtlama olmadığını belirtmek istiyorum” dedi.
Bakan Çelik: Sosyal güvenlikte halka yönelik kısıtlama yok
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını cevapladı. Bakan Çelik, erken yaşta emeklilikle ilgili olarak, emeklilik yaşının 49-50 olduğunu ifade etti. Çelik, “Bu konu parti meselesi olarak konuşulmayacak bir konu. Özellikle Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki arkadaşlara söylüyorum. Genel Başkanınız bu kurumdan geldiği için ben çok daha sağlıklı değerlendireceği inancı içerisindeyim. Siz bunu kendisine bile kabul ettiremezsiniz. Türkiye’de emeklilik yaşı 49-50. Dünyanın hiçbir yerinde yok. Talep edilen şu: 50 yaşında emekli olmayalım, 45 yaşında olalım. Hangi milletvekili buna ‘evet’ diyebilir? Türkiye bu geçişi çok uzun kademeli olmuş. 2028 yılında 60 yaşı konuşacağız. Erken emeklilik Türkiye için doğru değil” dedi.


11 milyon TL’nin nereye aktarıldığını konusunda Çelik, soruyu soran yazılı olarak cevap vereceğini söyledi. Çelik, asgari ücretli çalışıp prim ödeyenlerin oranını yüzde 32,6 olarak ifade ederek, “Farklı çalışmalar var. Farklı meslek grupları var” dedi.


Çalışma Bakanlığı’nın 2014 yılında bütçesinin azalmadığını söyleyen Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun giderlerinin 2013 yılında 182 milyar, 2014 yılında ise 201 milyar olduğunu kaydetti. Çelik, “Halka dönük bir kısıtlama olmadığını belirtmek istiyorum” dedi.


İlaçların geri ödeme listesinde olmaması ile ilgili olarak, hepsinin olduğuna dikkat çeken Çelik, “İlaçlarla ilgili sorun yaşanmıyor. Olursa da Türk Eczacılar birliği tarafından çözülüyor. 605 ilaç TEB tarafından yurt dışından temin ediliyor. 8 bin 500 ilaç da bizim geri ödeme listemizde sorun söz konusu değil. Sağlık Bakanlığı’nın fiyatlandırmadığı, geri ödeme listesine girmeyenler ilaçlardan bahsediyorsanız, bunlar ödenmiyor” ifadelerini kullandı.


Çelik, geri ödeme listesinde bir ilaç yoksa kendilerinin muhatap olduğunu belirterek, “Geri ödeme listesinde bulunan ilacı temin etmek bizim görevimiz diyorum. Getirin listeyi. Varsa getirin çözelim. ‘İlaç var’ diyoruz, ‘yok diyorsanız verin getirelim’” şeklinde konuştu.


İlacı kimin kullandığını görmediklerini ifade eden Çelik, şahsa ait bilgilerin korunduğunu belirtti. Bu sırada komisyon üyeleri arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

bakan
çelik:
sosyal
güvenlikte
halka
yönelik
kısıtlama
yok
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir