Medimagazin logo

Bakan Akdağ TTB'nin görev sınırını çizdi

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türk Tabipleri Birliği Kanunu’nda (TTB) yer alan “tabipliğin kamu ve kişi yararına uygulanıp geliştirilmesini sağlamak” ibaresinin “Bu görev genel sağlık otoritesinin görev alanına girer. Meslek örgütü olan TTB bu ibare ile amaç ve görevini aşıyor” gerekçesiyle çıkarıldığını açıkladı.
Kaynak: AKŞAM
Bakan Akdağ TTB'nin görev sınırını çizdi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Kanunu 1’inci maddesinde geçen “tabipliğin kamu ve kişi yararına uygulanıp geliştirilmesini sağlamak” ibaresi çıkarıldı. Bağımsız İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a bunun nedenini sordu. Akdağ verdiği yazılı cevapta Anayasa’nın 56’ıncı maddesinde herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamak görevinin devlete verildiğini ve bunun Sağlık Bakanlığı eliyle yürütüldüğünü hatırlatarak şunları söyledi:

“Anayasa’nın kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarını düzenleyen 135’inci maddesinde, bu kuruluşların amacının meslek mensuplarının ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişimini sağlamak, meslek disiplini ve ahlakını korumak olduğu açıkça belirtilmiştir. Türk Tabipleri Birliği ve Odaları da bu amaç için kurulmakta ve ilgili organları bu faaliyetleri yürütmek üzere seçilerek yetkilendirilmektedir. Türk Tabipleri Birliği Kanunu’nda yer alan söz konusu ibare ise, meslek kuruluşlarının Anayasa ile belirlenen bu amacı ve görevini aşar niteliktedir. Gerçekten mesleğin kişi ve kamu yararına uygulanması genel sağlık otoritesinin görev alanına girmektedir. Bu itibarla yapılan değişiklik ile Kanun Anayasa’ya uygun hale getirilmiştir.”

bakan
akdağ
ttb'nin
görev
sınırını
çizdi
Yorum (3)
Frankie Bellevan
bir hekim olarak; eksikleriyle,doğrularıyla,yanlışlarıyla tek meslek örgütümüz olan ttb'nin sayın sağlık bakanı recep akdağ ve partisi tarafından düşürüldüğü duruma doğrusu gönlüm elvermiyor,üzülüyorum.ttb merkez konseyindeki meslekdaşlar yapılacak eylemler konusunda lütfen dünyanın diğer ülkelerindeki deneyimleri(ingiltere,slovakya,hindistan) iyi takip edip uygulasınlar.boş beleş işlerle uğraşmasınlar.yapamıyorlarsa da kendilerini,örgütlerini lağv etsinler.anlayışla karşılarım.yoksa hükümet hepsinin çanına ot tıkayacak.böyle devam ederse başlarına ne gelirse gelsin üzülmeyeceğim.biline.
0
Cevapla
volkan
arkadaşlar ttb'nin yanlışı-eksiği-hatası olabilir....Eğer daha iyisini yapabileceğine inanan ya da daha iyi fikirleri olanlar varsa kendileri ttb içinde görev almaya çalışşınlar ya da başka bir çatı altında toplansınlar yoksa klavye başında oturup kişileri ve kurumları eleştirmek kolay...Ayrıca tüm Türkiye de sağlık çalışanlarının hayatları giderek zorlaştırılırken sağlık politikalarını eleştiren ttb'nin es geçileceğini zannetmiyorsunuz herhalde???
0
Cevapla
Frankie Bellevan
teşekkürler.ben mesajı aldım.demek hala kaybedilecek birşeyler kalmış.selamlar.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir