Medimagazin logo

Bakan Akdağ: Sağlık personeline önyargılarla yaklaşmayın

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık personelini önyargılardan korumak zorunda olduklarını belirterek, "Bazen sağlık personeli işin başında hemen idam ediliveriyor. Bütün sağlık çalışanları vatandaşımızın sağlığına hassasiyetle yaklaşmalıdır. Ama biz de değerli emeklerini bu alanda gece gündüz sarf eden sağlık personeline önyargıyla yaklaşmamalıyız" dedi
Bakan Akdağ: Sağlık personeline önyargılarla yaklaşmayın
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
ANKARA (İHA) - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık personelini önyargılardan korumak zorunda olduklarını belirterek, "Bazen sağlık personeli işin başında hemen idam ediliveriyor. Bütün sağlık çalışanları vatandaşımızın sağlığına hassasiyetle yaklaşmalıdır. Ama biz de değerli emeklerini bu alanda gece gündüz sarf eden sağlık personeline önyargıyla yaklaşmamalıyız" dedi.

Sağlık Bakanı Akdağ, TBMM Genel Kurulu'nda sözlü soru önergelerini cevapladı. Eczanelere yapılan ilaç ödemeleriyle ilgili soruya cevap veren Akdağ, 2008 yılı içinde, 2007'nin ikinci 6 ayından başlanarak Sosyal Güvenlik Kurumu'nun eczanelere ödemelerinin çok düzenli bir biçimde yapıldığını söyledi.

AK Parti iktidarından önceki dönemlerde 6 ay, 8 ay, 1 yıla yakın alacak sıkıntıları yaşadıkları dikkate alındığında bunun önemli bir ilerleme olduğuna işaret eden Akdağ, yeşil kart alacaklarının Maliye'den aktarılan bütçe ve dolaylı olarak da Sağlık Bakanlığı ile ilişkili olduğunu söyledi. 2007 yılında, 2007'den 2008'e aktarılan borç tutarının 347 milyon TL civarında olduğunu belirten Akdağ, bunların da Ocak-Nisan 2008 döneminde tamamen ödendiğini hatırlattı.

Akdağ, bu yıl da eczanelerin 2008'den 2009'a aktarılan miktarlar itibariyle yaklaşık 2.5 aylık ortalamada bir yeşil kart alacağı bulunduğunu söyledi. Maliye Bakanlığı ile konuştuklarını belirten Akdağ, Ocak ve Şubat aylarındaki ödeneklerle bunun çok önemli bir kısmının ödenmiş olacağını bildirdi. Akdağ, "Esasen 45 günde bunların ödenmesi planlanmakta ama 1 aylık, 1.5 aylık bir gecikmeyle de bu alacakları eczacılarımıza ödenmiş olmaktadır" diye konuştu.

Eşdeğer ilaç kullanımı artmalı
Türkiye'de eşdeğer ilaç kullanımını artırmaları gerektiğini belirten Akdağ, uluslararası ilaç firmalarının orijinal bir formülün eşdeğer ilaca göre daha değerli olduğu, tedavi açısından yerinde olduğu düşüncesinin tamamen yanlış olduğunu vurguladı. Akdağ şöyle konuştu:
"Bir ilacın, bir molekülün Türkiye'de ruhsat almış eşdeğeri ile orijinali arasında hiçbir fark yoktur. Vatandaşlarımız eczanelere gittiğinde en ucuz eşdeğerinin kendilerine verilmesi için eczacılardan da talepte bulunmalıdırlar. Sonuçta onların primleriyle bu ilaçlar kendilerine ödeniyor."

Türkiye'de 2007'de kullanılan ilaçların değerinin 11 milyar 92 milyon TL olduğunu hatırlatan Akdağ, yerli ilaçlara 5 milyar 782 milyon TL, ithal ilaçlara ise 5 milyar 310 milyon TL ödeme yapıldığını belirtti. Yerli ilaçların pazarda birazcık üstte olduğunu ama orijinal ilaçların pazar payını artırma ihtimalinin her zaman olduğunu dile getiren Akdağ, "Dolayısıyla eşdeğer ilaç ve yerli üretim ilacın kullanılması için bütün vatandaşlarımızı ben de teşvik ediyorum" dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından her anne ölümünün tek tek ve titiz bir şekilde değerlendirildiğini ifade eden Akdağ, bu sayede 1998'de 100 binde 70'lerde olan anne ölüm oranının 2008'de 100 binde 19'a düştüğünü belirtti. Orta yüksek gelirli ülkeler içinde anne ölümlerinin oranının 100 binde 90 civarında olduğuna işaret eden Akdağ, Türkiye'de bu oranı son 6 yıl içindeki büyük gayretlerde aşağı indirdiklerini söyledi.

Sağlık personelini önyargılardan korumak ve sorumlu davranmak zorunda olduklarını da ifade eden Akdağ, şöyle konuştu:
"Bazen böyle sağlık personeli işin başında hemen idam ediliveriyor. Böyle bir hakka kimsenin sahip olmadığını düşünüyorum. Kimse yanlış yapmamalıdır. Bütün sağlık çalışanları vatandaşımızın sağlığına hassasiyetle yaklaşmalıdır. Ama biz de değerli emeklerini bu alanda gece gündüz sarf eden sağlık personeline önyargıyla yaklaşmamalıyız."
bakan
akdağ:
sağlık
personeline
önyargılarla
yaklaşmayın
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir