Medimagazin logo

Avrupa’ya giden doktorlar neden pişman?

Sabah yazarı Mevlüt Tezel "Avrupa’ya giden doktorlar neden pişman?" başlıklı yazısında doktorların genel sorunun ülkelerde değil, düşen yaşam standartları olduğunu belirterek, "Sadece doktorlar değil birçok meslekten insanlar, Türkiye'yi terk ettikleri için pişman" ifadelerini kullandı
Kaynak: Sabah
Avrupa’ya giden doktorlar neden pişman?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Mevlüt Tezel, Sabah gazetesinde kaleme aldığı köşe yazısında Almanya'ya yerleşen doktorlardan biri olan Dr. Hakan Bahadır'ın, Twitter'da paylaştığı şu tweetlere yer verdi:

"Dün spontane bir şekilde yaklaşık 20 doktorla Hamburg'da buluşup, yemek yedik. Herkesin ortak fikri Almanya'da da olsanız doktorluk çekilecek dert değil. Hem maddi hem de manevi anlamda verdiğiniz emeğin karşılığını asla alamıyorsunuz."

"Dubai ve İngiltere'de doktorlukla ilgili de benzer düşünenler varmış. Yok, mu artıran? Sanırım sorun ülkelerde değil, tahmin ettiğimiz gibi doktorluğun tam kendisinde."

 

Yazısında Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye'deki görevinden istifa edip yurt dışına giden7 bin hekim olduğu şeklindeki verilerini paylaşan Tezel şunları kaydetti:

"Dr. Bahadır'ın da belirttiği gibi sorun ülkelerde değil! Son dört beş yıla kadar başarılı öğrenciler için en prestijli meslek doktorluktu. Ama dünyada hem iş trendleri değişti hem de pandeminin de etkisiyle doktorluk maddi ve manevi açıdan tatmin etmeyen bir meslek haline geldi. 

Sorun sadece doktorlukla da alakalı değil. Gurbetçiler ve yurt dışında belli bir süre yaşayanlar bilir; özellikle Avrupa'da yabancılar için sınıf atlamak çok zor!

Sınıf atlamayı geçtim, mesleğinde ne kadar başarılı olsan da hep yabancı kabul ediliyorsun ve her maça 1-0 yenik başlıyorsun!

Avrupa'da denklik alamayan doktorların sorunu daha büyük! Hemşire ve yardımcı hemşire görevleri veriliyor. Örneğin bir doktor "Asistan muamelesi görüyoruz, sürekli nöbet kilitliyorlar" diye yakınmış.

Tamam, Almanya medeni modern bir ülke, her yer yeşil, alım gücüne göre marketler, arabalar vs. ucuz ama dışarıdan gelen doktor, maaşıyla Berlin'de anca 60 m2 ev kiralayabilir. Aile kurup, çocuk yaptığınızda işiniz daha zor! Kazandığınız; faturalara, kiraya vs. gider.

Temel sorun birçok ülkede orta sınıfın yaşam standartlarının düşmesi. Çok iyi eğitim almak, önemli mesleklerde çalışmak bile artık fayda etmiyor! İşte asıl tehlike bu! Bireyler çok çalışarak yükselemezse toplumda umut kalmaz! Orta sınıf para harcayamadığında ise birçok sektör bundan etkileniyor.

Sadece doktorlar değil birçok meslekten insanlar, Türkiye'yi terk ettikleri için pişman.

Yazının tamamı için tıklayınız.

avrupa
doktor
mevlut tezel
almanya
turkiye
uzamn
Yorum (13)
Adnan
chefarzt 279.000 euro, oberarzt 114.000 euro, facharzt 84.000 euro, assistenzarzt 68.000 euro aylik 20 bi̇n euro i̇le i̇nsan acindan bi̇le ölebi̇li̇r almanyada. 5 bin euro ile zaten organik moleküllerine bölünür.
15
Cevapla
nevzat kulukçu
çok tartışma kaldırır bir konu. yalnız rica ederim yurtdışına çıkıp bu tecrübeyi yaşamayanlar yorum yapmasın. gençliğimde tecrübe ettim. hayal edemeyeceğim arabaya bindim, hayallerimdeki markaları giydim, bir günlük kazancımla bir takım kıyafet alabildim. ama hep yabancıladılar, hor gördüler.
2
Cevapla
hakan kocoglu
gitmeyin bakın orası da kötü, gelin burda uslu uslu dayağınızı yiyin mi diyolar :) tamamen saçmalamışlar. gidenler pişmanmışta, gidenlerle konuşmadan etmeden sadece bu haberi okuyupta vazgeçen varsa zaten o akılla gitmesin bi yere otursun burada.
41
Cevapla
drjivago
burda şiddet görüp öleceğine, almanyada acından ölsün daha iyi tabi öyle bir durum yok da hadi ben de saçmalayayım atış serbest :) avrupa artısı var eksisi var ama en azından huzur var, can güvenliği var, bırakın bu martavalları,
38
Cevapla
se
demek istenen sizin kadar zeki çalışkan doktorların oralarda işi ne? siz ülkenizde mecburi hizmetiniz bitmeden diplomanızı alamayın, acillerde nefes almadan şiddete uğrayarak çalışın ki biz çok zeki olanlarda gazetecilik, medyacılık yapıp size ayar verelim!
38
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir