Medimagazin logo

Artık branşında tek olan uzman hekime icap nöbeti yazılamayacak

Artık branşında tek olan uzman hekime icap nöbeti yazılamayacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Antalya Tabip Odası Hukuk Danışmanı Av. Semih Önem tarafından bir üyemiz adına açılan davada Danıştay 12. Daire tarafından “Uzman Tabip mevcudu tek olan branşlarda icap nöbeti yazılmasına ilişkin hükmün yürütmesi durdurulmuştur.

 

Dava Radyoloji Uzman Doktoru olan davacı tarafından “ Yataklı sağlık tesislerinden acil servis hizmetlerin uygulama usul ve esasları hakkında tebliğ” in 12. maddesinin 9. fıkrasının 2. cümlesinde yer alan “ bunlar için ihtiyaç halinde çağrı yöntemiyle sağlık tesisine davet edilmek üzere icap nöbeti tutturulur.” İbaresinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açılmıştır.

 

Danıştay 12. daire yürütmeyi durdurmaya ilişkin verdiği 09/06/2011 tarihli 2011/311 esas sayılı kararda; “ Yataklı Tedavi Kurumları işletme yönetmeliğinin icap nöbetine ilişkin 42/A maddesi hükmüne göre icap nöbeti esas itibarıyla evde tutulan, ilgili uzman doktora kurumun her türlü tıbbi ve idari gerekleri yönünden sorumluluk yükleyen, mesai dışında bulunduğu yeri bildirme ve işin icabı kuruma makul bir süre içinde ulaşabileceği bir mesafede bulunma yükümlülüğü getiren ve gerektiğinde kuruma davet edildiğinde iştirak edilen nöbet türü olup bir uzman doktora icap nöbeti yazılabilmesi için uzman adedinin birden fazla olması gerekmektedir.

 

Her ne kadar, davalı idarelerce, dava konusu edilen tebliğin 12/9 maddesinin dayanağı olarak yönetmeliğin 42/C maddesindeki acil nöbeti tutan uzmanın talebi üzerine yapılacak çağrıya ilgili dal uzmanı ve diğer personelin uymaya mecbur olduğu yolundaki kural gösterilmişse de uzman durumu müsait olan kurumlar için öngörülen acil nöbet ve bu nöbet sistemine ilişkin olarak getirilen çağrı sisteminin, uzman adedinin tek olduğu kurumlarda çağrı yöntemi ile icap yöntemi şekliyle uygulanmasının hukuki dayanağı olmayacağı açıktır...

 

Açıklanan nedenlerle ...16/10/2009 günlü ve 27308 sayılı resmi gazetede yayımlanan Yataklı Sağlık Tesislerinde Yataklı sağlık tesislerinden acil servis hizmetlerin uygulama usul ve esasları hakkında tebliğ” in 12. maddesinin 9. fıkrasının 2. cümlesinde yer alan “ bunlar için ihtiyaç halinde çağrı yöntemiyle sağlık tesisine davet edilmek üzere icap nöbeti tutturulur ibaresinin yürütmesisin durdurulmasına karar verilmiştir’ denilmektedir.

 

Böylece branşında tek olan uzman hekimlere icap nöbeti yazılmasının hukuki dayanağı kalmamıştır.

 

T.C. Danıştay Onikinci Daire’sinin 2011/311 Esas No’lu kararı için tıklayınız.

artık
branşında
tek
olan
uzman
hekime
icap
nöbeti
yazılamayacak
Yorum (51)
drtaş
geç kalmış adelet...
0
Cevapla
mc
Sayın Medimagazin bu başlık eksik. Evet branşında tek uzmana icap nöbeti yazılamayacak ama nöbetçi uzman çağırdığında gelecek.Ne farkeder ki, adı icap veya başka birşey. Sonunda gelecek. Listenin yürütmesinide durdurmamışlar ayrıca.
0
Cevapla
hasan ekim
20 yıl gibi uzun bir süre branşımda tek uzman olduğum için her gece icapçı oldum. Tüm sıkıntılarını biliyorum. Ancak, özellikle göğüs kalp damar ve beyin cerrahisi branşlarında tek uzmanı olan yerlerde uzman hekimin hizmet vermemesi sonucu birçok hasta hayatını veya uzvunu (kolunu, ayağını) kaybeder. Hiçbir hekimde bu bu kötü taploların oluşmasını istemez. Bence bu durumdaki hekimlere hastaneye yakın lojman sağlanması, şöför tahsis edilmesi sıkıntıları bir ölçüde giderir. Yoksa yargı kararıdır diyerek vatandaşın hayatının veya uzvunun kaybedilmesine yol açacak kararların uygulanması etik olarak uygun olmayabilir.Aynı şekilde tüm gece ameliyata girmiş bir hekime de başhekim yardımcılarının başka bir nedenden kızıp mesaiye 5 dakika geç geldin veya hastalara kötü davrandın, güler yüzle karşılamadın diye müfettiş soruşturması geçirtmesi de galiba etik olmaz.
0
Cevapla
dr sa
tek hekimin zoraki yarı açık ceza evi gibi olan icap nöbeti kalkmış olmakta. fakat bunu ne yerel idareciler nede halkımıza anlatamazsınız. yine bu hekimlere icap nöbeti yazılacak yine tehditlerle gel denilecek gelinmediği taktirde birsürü şikayet, birsürü ıvır zıvır uygulanacak.ve ne yazıkki hekimlerimiz icaba gitmek zorunda kalacak. kanunlar ve dava sonuçları ülkemizde işine gelindiği gibi uygulandığı için böyle tek hekimlerimize Allah kolaylık versin diyorum.
0
Cevapla
cemil
bakanlığın hekime karşı duruşunun özeti bu bence . tek hekimin 24 saat heran telefon çalacak endişesiyle yarım uykuyla tuttuğu değili çektiği işkence... bir nevi yarı kapalı cezaevi..... Sağduyulu, vicdan sahibi hakimler iyiki varsınız ve teşekkürler...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir