Medimagazin logo

Araştırma: Stres, kanserin yayılma hızını artırıyor

Cold Spring Harbor Laboratuvarı (CSHL) araştırmacıları tarafından yürütülen çığır açıcı bir çalışma, kronik stres ile kanser metastazının hızlanması arasındaki bağlantıyı ortaya koydu.
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Araştırma: Stres, kanserin yayılma hızını artırıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Yaşamın kaçınılmaz bir yönü olan kronik stres, uzun zamandır kalp hastalıkları ve felç gibi çeşitli sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmektedir. Şimdi ise Cold Spring Harbor Laboratuvarı'ndan bir grup araştırmacı, kronik stres ile kanserin yayılması arasındaki daha önce gizemli olan bir bağlantıya ışık tutuyor.

CSHL Yardımcı Profesörü Mikala Egeblad'ın laboratuvarında eski bir postdoc olan Xue-Yan He, stresin kanser teşhisi konan bireyleri nasıl etkilediğini anlamanın önemini vurguluyor. "Stres, kanser hastalarında gerçekten kaçınamayacağımız bir şey. Stresin üzerimizde nasıl etki ettiğini anlamak çok önemli" diyor.

 Metastaza daha duyarlı hale getiriyor

Cancer Cell'de yayımlanan çalışmalarında He ve Egeblad, CSHL Profesörü Linda Van Aelst ile birlikte, stresin nötrofil adı verilen belirli beyaz kan hücreleri üzerindeki etkisine ilişkin çığır açan bir keşfi ortaya koyuyor. Kronik stres, bu nötrofillerin NET'ler (nötrofil hücre dışı tuzakları) olarak bilinen yapışkan ağ benzeri yapılar oluşturmasına yol açarak vücut dokularını metastaza daha duyarlı hale getiriyor.

Araştırmacılar, kanserli farelerde kronik stresi taklit ederek, strese maruz kaldıktan sonra metastatik lezyonlarda dört kata kadar varan önemli bir artış gözlemledi. Glukokortikoid adı verilen stres hormonlarının nötrofiller üzerinde etkili olduğu ve NET'lerin oluşumunu tetikleyerek kanser metastazına elverişli bir ortam yarattığı tespit edildi.

Stres, NET oluşumu ve artan metastaz arasındaki bağlantıyı doğrulamak için, her biri benzer sonuçlar veren üç test gerçekleştirdi. Nötrofillerin uzaklaştırılması, NET yok edici bir ilacın uygulanması ve glukokortikoidlere yanıt vermeyen nötrofillere sahip farelerin kullanılması, stresli farelerde metastazda azalmaya yol açtı.

İlginç bir şekilde, çalışma ayrıca kronik stresin kanser olmayan farelerde bile NET oluşumunu tetiklediğini ve akciğer dokusunu potansiyel olarak kansere yatkın hale getirebilecek şekilde değiştirdiğini ortaya koydu. Egeblad'a göre, "Bu neredeyse dokunuzu kanser olmaya hazırlıyor."

Hastalığın yayılmasını yavaşlatabilir

Linda Van Aelst, "Stresi azaltmak kanser tedavisinin ve önlenmesinin bir bileşeni olmalıdır" diyerek bulguların açık anlamını vurguluyor. Ekip, NET oluşumunu hedef alan gelecekteki ilaçların, kanseri henüz metastaz yapmamış hastalara fayda sağlayabileceğini ve hastalığın yayılmasını potansiyel olarak yavaşlatabileceğini veya durdurabileceğini düşünüyor. Bu buluş, kanser araştırmaları için yeni yollar açmakta, gelişmiş tedavi stratejileri ve daha iyi hasta sonuçları için umut veriyor.

stres
kanser hucresi
kanser metastazi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir