Medimagazin logo

Aralıklı orucu dünyaya tanıtan doktor Mosley'nin cansız bedeni Yunan adasında bulundu

Yunanistan'ın Simi (Sömbeki) Adası'nda tatildeyken kaybolan doktor, gazeteci, TV ve radyo programcısı Dr. Michael Mosley'nin eşi, Mosley'nin öldüğünü doğruladı.
Kaynak: BBC News Türkçe
Aralıklı orucu dünyaya tanıtan doktor Mosley'nin cansız bedeni Yunan adasında bulundu
Dr. Michael Mosley
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Clare Bailey Mosley yaptığı açıklamada, "Michael maceracı bir adamdı, onu bu kadar özel kılan şeylerden biri de buydu" dedi.

Clare, "Nereden başlayacağımı bilemiyorum. Harika, komik, nazik ve zeki eşim Michael'ı kaybetmiş olmak çok zor. Birbirimizi çok seviyorduk ve birlikte çok mutluyduk. Dünyanın dört bir yanından gelen sevgi dolu mesajlar ailemi ve beni teselli etti. Michael'ın birçoğunuz için çok şey ifade ettiği açık. Michael ile bu hayatı yaşadığım için çok şanslıyım" ifadelerini kullandı.

TV programları ve BBC Radyo 4'daki "Just One Thing" podcastiyle tanınan 67 yaşındaki Mosley'den, 5 Haziran Çarşamba gününden beri haber alınamıyordu.

Günlerdir devam eden arama çalışmalarının ardından geçtiğimiz saatlerden Mosley'nin cansız bedenine ulaşıldı.

Clare Bailey Mosley, "[Tırmanışı] neredeyse başardığı gerçeğiyle teselli buluyoruz" dedi.

Mosle, aralıklı oruç diyetinin dünyaya tanıtmasıyla biliniyordu.

Simi Belediye Başkanı Eleftherios Papakalodouka, cesedin ekipler kameralarla kıyı şeridinde arama yaparken bulunduğunu söyledi.

Yanında bir şemsiyeyle bulunan ceset, Dr. Mosley'in en son görüldüğü Pedi köyünden yaklaşık 30 dakika yürüme mesafesinde, bir çitin yanında bulundu.

Polis sözcüsü Konstantia Dimoglidou BBC'ye yaptığı açıklamada ölüm nedenini tespit etmeye çalıştıklarını ve bir suç eylemi sonucu gerçekleşmiş olma ihtimalini elemek zorunda olduklarını söyledi.

Arama çalışmaları nasıl yapıldı?

Yunan yetkililer beş gün boyunca Mosley için kapsamlı bir arama çalışması yürüttü.

Zorlu ve sıcak hava koşullarında yapılan çalışmaya itfaiye görevlileri, köpekler, helikopterler, insansız hava araçları, yerel halk ve Simi'den ve ada dışından görevliler katıldı.

Cumartesi günü yayınlanan CCTV kayıtlarında Dr. Mosley olduğu düşünülen bir adamın Çarşamba günü Pedi köyündeki marinanın yanında elinde bir şemsiyeyle yürüdüğü görülüyor.

Arama çalışmalarına dahil olan kişiler burayı "kolay olmayan bir arazi" olarak tanımladı. Kaybolma riskinin yüksek olduğu belirtildi.

Mosley'nin dört çocuğu da geçtiğimiz saatlerde adaya ulaştı.

Sunucunun bu kadar sıcak bir havada neden uzun, muhtemelen zorlu bir yolculuk yapmaya çalıştığı bilinmiyor.

Çarşamba günü polis, Dr. Mosley'nin karısı sahildeyken adanın merkezine doğru yürüyüşe çıktığını, telefonunu konakladıkları yerde bıraktığını söylemişti.

Dr. Michael Mosley kimdir?

İngiliz Michael Mosley, Londra'da tıp okuyup doktor olduktan sonra uzun yıllardır sunucu, belgesel yapımcısı, gazeteci ve yazar olarak çalıştı.

Daily Mail'de köşe yazarlığı yapan Mosley'nin Channel 4'da "İngiltere'yi kim şişmanlattı?" isimli bir programı vardı.

Dr. Mosley, aralıklı oruç diyetlerini savunmasıyla biliniyor.

Haftada iki gün kalori almayı kısıtlayan, diğer beş gün ise sağlıklı beslenme ve egzersizi içeren 5:2 diyetiyle tanınıyor. Diğer bir diyeti ise kalori alımının en az iki hafta boyunca günde 800 kalori ile sınırlandırıldığı 'Fast 800'.

Eşi Clare Bailey Mosley de doktor, yazar ve sağlıklı yaşam uzmanı.

dr michael mosley
doktor
yunanistan
simi
aralikli oruc
Yorum (4)
Devrimci Derviş
r.i.p. michael .
Cevapla
hasan
beslenme önerileri yapan hekimler erkenden göçüp gidiyor,artık ne yiyeceğimize şaşırdık.aman taş devri ablamızı da kaybetmeyelim. galiba en iyisi ekmeği ince lahmacunu yiyip taş taşıyalım. onu yer ama taş taşımazsak galiba göçeriz.galiba bu yabancılarda kaynaksız atmasyonlu önerileri bizden kaptı.
Cevapla
Sami Bir
sayın medimagazin, hürriyet gazetesinde çok eskiden vefat ilanları, baş sağlığı mesajları olurdu. birkaç sayfa buna ayrılırdı. bence tıbbi gazete değil de taziye gazetesi gibi oldunuz. tüm hayatını kaybedenlerin mekanı cennet olsun. ama artık vefat haberi paylaşmayın. tıbbi haberler paylaşın lütfen
Cevapla
Yorumsuz
tıp hayatı uzatmaz,sadece kalitesini arttırır.
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir