Medimagazin logo

Aralık ayındaki yasa tasarısının neden geri çekildiği belli oldu!

Aralık ayında getirilen ve sonradan geri çekilen kanun tasarısının hekimlerin emeklilik aylığının valinin ve genel müdürün üzerine çıkmasıyla hiyerarşik düzen bozulur diye geri çekilmiş
Aralık ayındaki yasa tasarısının neden geri çekildiği belli oldu!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN-1 Aralık 2021'de Sağlık Bakanı'nın müjde olarak nitelendirdiği ve 5 partinin onayıyla hekimlerin özlük haklarında düzenleme getiren yasa TBMM Genel Kuruluna gelmesine rağmen teklif deri çekilmişti.

Teklifin geri çekilmesiyle birlikte bir çok spekülasyon ortaya atılırken bugün Genel Kurulda yeni yasanın görüşülmesi sırasında konuyla ilgili ilginç bir tartışma yaşandı. Ak Parti Milletvekili İsmail Güneş Aralık ayında teklifin geri çekilmesiyle ilgili şunları söyledi:

-Diyebilirsiniz ki: "Yahu, daha önce siz bu kanunu getirdiğinizde bu emeklilik katsayıları yüksekti ve daha yüksek oranlarda alıyorlardı." Burada eğer o kanunu uygulasaydık -tabii ki burada hekimlerimiz her şeyi hak ediyor ama- valinin, diyelim ki genel müdürün, profesörün üstünde olacaktı; hiyerarşik düzen bozulacaktı.

Bu konuşma sonrası ise şu diyalog yaşandı:

ALİ ŞEKER (İstanbul) - Nasıl hiyerarşik düzen bozuluyor ya?

İSMAİL GÜNEŞ (Devamla) - Tabii ki onu düzenleme adına böyle bir sistem seçildi.

ALİ ŞEKER (İstanbul) - Bir hekim 30 yaşından sonra göreve başlıyor.

İSMAİL GÜNEŞ (Devamla) - Neticede biz şöyle bir şey yapıyoruz: Burada önemli bir düzenleme de...

ALİ ŞEKER (İstanbul) - Yani bir hekim 35 yaşına kadar okuyor.

İSMAİL GÜNEŞ (Devamla) - Şunu ben söyleyeyim: 2008 yılından sonra göreve başlamış hekimler, insanlar normalde buradaki kesilen kesintiye göre maaş almaları gerekiyor.

ALİ ŞEKER (İstanbul) - Kenan Evren de "Askerlerden çok alıyor." diyordu.

SMAİL GÜNEŞ (Devamla) - Eğer bu sistemi değiştirmezsek aşağı yukarı bir uzman hekim diyelim ki 9 bin lira civarı falan emekli maaşı alacak.

HABİP EKSİK (Iğdır) - Doktorların, sağlık emekçilerin bu ülkede yaşama kattıkları katma değer kaymakam ve valilerden çok daha yüksektir.

İSMAİL GÜNEŞ (Devamla) - Biz bunları ne hâle getiriyoruz arkadaşlar? 12.500 liraya çıkarıyoruz yani bu, bir iyileştirmedir. "Yetmez." diyebilirsiniz, "Daha fazlası gerekebilir." diyebilirsiniz.

HABİP EKSİK (Iğdır) - Siz zaten atadığınız müdürlere, başhekimlere, oradaki müdür yardımcılarına çok yüksek paralar vermişsiniz.

İSMAİL GÜNEŞ (Devamla) - Ama arkadaşlar, yapılan bu düzenleme tamamen sağlık çalışanlarımızın lehinedir.

HABİP EKSİK (Iğdır) - Bakanlıklarda 3 maaş, 5 maaş veriyorsunuz, onu da biliyoruz ama böyle söylemeyin bence.

İSMAİL GÜNEŞ (Devamla) - Yani göreceksiniz, bundan sağlık çalışanlarımız da istifade edecektir.

HABİP EKSİK (Iğdır) - Böyle söylemeyin bence "Kaymakamdan fazla alacak." demeyin.

 

tbmm
hiyerarsik duzen
Yorum (16)
Abdullah durgun n
temel maas artisi istiyoruz hakimler kadar
36
Cevapla
Emekli Hekim
aklın yolu bir hiyerarşik düzeni bozmak istemiyorsanız vali ve hakimlerinizin maaşlarını da arttırırsınız sizi tutan yok vekilim. hakkımızı yemek için bunu gerekçe olarak gösteremezsiniz. bütçeye yük de olmaz çünkü valilerin sayısı kaç ki?
32
Cevapla
Dr. Begüm
kısas vali, genel müdür değil hakim olmalı.. hekim ve hakim aynı kökten geliyor diye cumhurbaşkanımız söylemişti. onu dinleyin ve maaşları şartsız hakim ile eşitleyin yeter
39
Cevapla
Dr. X
bir de utanmadan 12.500 tlye çıkarıyoruz diyor. 30 yıl 8 ay üzerinden emekliyim çalışıyorum aldığım emekli maaşı 7400 tl. çalışan çalışmak zorunda olan emekli hekimler 84.madde ek 5.fıkra kaldırılmadığı için hiç bir iyileştirme görmeyecek. hiyerarşik yapıdan bahsedenler gün yüzü görmeyin.
45
Cevapla
Op Dr Zeki çocuk
hiyerarşik bozuluyormuş,sizin düzeniniz bozulsun inşaallah.vali 4 yıllık fakülte mezunu ve tamamen torpille siyasi irade ile vali oluyor ama hekim fakülte ve uzmanlık 12 sene okuyor yani senin düzeni bozulur dediğim valinin 3 katı ve bileğinin halkıyla mezun oluyor.
65
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir