Medimagazin logo

Aort diseksiyonu 'atlandı' iddiası

Marmaris’te, muhtar Erol Tosun, kahvehanede aniden aşırı karın ağrısı şikayetiyle önce devlet ardından da özel bir hastaneye kaldırıldı. Yapılan muayene ve tahlillerde bir şey çıkmadığı söylenen muhtarın yüksek olan tansiyonu düşürülüp yakınlarının isteği üzerine özel bir hastaneye sevk edildi. Tosun, hastanede tahlil sonuçlarını beklerken hayatını kaybetti. Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopside, Tosun’un yüksek tansiyona bağlı aort damarının patladığı ve bunun iki hastanede tespit edilemediği ileri sürüldü.
Aort diseksiyonu 'atlandı' iddiası
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Marmaris’in Karacasöğüt mahallesi muhtarı Erol Tosun (59) hayatını kaybetti. Muğla'dan dönen Tosun, önceki gün Çetibeli mahallesinde kahvehanede otururken aniden fenalaştı ve karnının ağrıdığını söyledi. “Beni hastaneye götürün” diyen Tosun, özel araca bindirildi, 112’ye de haber verildi. Tosun, Marmaris yakınlarında araçtan ambulansa alındı ve Marmaris Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Burada bir şeyi olmadığı söylenen Tosun, ardından özel bir hastaneye gitti. Burada yüksek olan tansiyonu normale döndürüldü, bazı tahliller yapıldı. Doktorlar tarafından Tosun’a, teşhis konulması için 4-5 saat beklenmesi gerektiği söylendi. Tosun, dört saat beklediği hastanede aniden fenalaştı ve yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Tosun’un cesedi otopsi için Muğla Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

 

Ailesinin iddiasına göre, otopsi raporunda aort damarı patlamış ve iki hastane de tespit edilememiş. Evli ve iki çocuk babası Tosun’un cenazesi Karacasöğüt’te toprağa verildi. Cenazeye CHP’li Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve AK Parti İlçe Başkanı Hasan Engin’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. Tosun’un ailesi, doktorların ihmali olduğunu öne sürdü ve “İki hastaneye gittik, aort damarı patlamış ama birşeyi yok dediler. Özel hastanede tahlil sonuçlarını beklerken ‘Kurtarın beni’ diye bağırdı ama doktorlar ilgilenmedi. Bir hastanede o kadar doktorun gözü önünde öldü. Doktorların ihmali var. Davacıyız” dedi. Hastane yetkilileri otopsi raporunu görmeden açıklama yapamayacaklarını söyledi.
Öte yandan Tosun’un yakınları ile özel hastane doktorları arasında gerginlik yaşandı, hastaneye polis yönlendirildi.

aort
diseksiyonu
'atlandı'
iddiası
Yorum (10)
Mehmet K. Çelenk
Hastaya Allah rahmet eylesin; aort disseksiyonu tanısı bazen çok zor olabilen bir antitedir. Muhtemelen; kardiak enzimler, karaciğer enzimleri ve diğer gastrointestinal tetkikler, Kardiyoloji, Genel Cerrahi, Gastroenteroloji konsültasyonları, abdominal USG, BT, vb ayarlayalım derken vakit geçti ve hasta kaybedildi. Hastanın devlet hastanesine gidişinden doğan bir zaman kaybı da var. Tanı daha erken konsa dahi, yine vefat edebilirdi tabii.
0
Cevapla
tıp doktoru
o yüzden burnu akan acile gelmemeli, muhtemelen acilde çalışan doktorlarda yoğunluktan dikkatini kaybedebiliyor ya da ağrı nedeniyle gelen her hastada ciddi bir şey olabileceğini düşünmüyor, çünkü aciller sağlık ocağı gibi çalışıyor, check up amaçlı kullanılıyor, ciddi vakalar atlanabiliyor
0
Cevapla
postenflamatuar
Acil polikliniklerde herkes çalışabilir diyenlerin iddialarını çürüten bir başka haber. Acil uzmanarı için acilde çalışmak son derece tehlikelidir.Acil uzmanı olmayan pratisyenler için poliklinikte çalışma acil uzmanı gözetiminde ve onun sorumluğunda olmalıdır. Ve istenildiğinde hastanede "fiziki" konsültasyona müsaade edilecek şekilde yeterli sayıda uzmanın çalışacağı aciller işletilmeli diğerleri kapatılmalıdır. Bu sağlanmadan bence cil görevlendirmelerine gitmeyin. Meslekten atılsanız bile.
1
Cevapla
Nehir Yilmaz
Aort disseksiyonu en donanimli merkezlerde bile kardiyoloji hatta tkdc tarafindan bile ilk etapta atlanmasi muhtemel bir tanidir. Mortalitesi en kapsamli merkezlerde bile cok yuksektir.Muhtemelen hastanin yillar yillar icinde ilerlemis bir abdominal aort anevrizmasi vardi, bunun kontrolsuz hipertansiyon ve benzeri cesitli bulgulari belki de hasta tarafindan ihmal edilmis bile olabilir. Akut hale gelmeden arastirilmis olsa su anda postoperatif durum hakkinda konusuyor olabilirdik.Acil serviste pratisyen hekim tarafindan bu taninin atlanmis olmasi nedeniyle doktorun uzerine saldirilmasi ise affedilemez.
0
Cevapla
Osman Tansel Darçın
Gerçekten de aort diseksiyonu hastaları acil servislerde çok atlanıyor. Acil servise gelen hastada göğüs ağrısı=myokard infarktüsü gibi davranmak doğru değil. Böyle hastanın ağrısının şiddetli olması, femoral arter nabızlarının rahat alınamaması, PA akciğer grafisinde mediasten genişlemesinin bulunması, ancak EKG ve kardiak enzimlerinin normal olması akla diseksiyonunu mutlaka getirmeli ve bu hastalara süratle kontrastlı toraks tomografisi çektirilmelidir. Geçtiğimiz günlerde hastanemdeki Adli Tıp uzmanımla konuşunda diseksiyonlarla ilgili bu tür tanı problemlerinden, konunun adli öneminden o da bahsetti. Gerçekten, yaşadığınız bölgedeki nüfus yoğunluğuna hastanın yıllık görülme insidansını vurduğunuz zaman da, bu hastaların çok azının Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniklerine ulaşabildiği açıkça görülebilir. Meslek içi eğitim çalışmaları hekimlerin ve medya spotları ile de kamuoyunun konuya dikkatinin çekilmesinin yararlı olacağını düşünüyorum. Saygılarımla...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir