Medimagazin logo

Anayasa Mahkemesi kararı: Zorla aşı yapılamaz

Anayasa Mahkemesi, anne-baba rızası olmadan çocuğa zorunlu aşı yaptırılmasını Anayasa’ya aykırı buldu. AYM yetkilileri, zorunlu aşı konusunda yasal düzenleme yapılmadıkça rıza dışı aşı yapılamayacağını belirtti.
Kaynak: HÜRRİYET - Oya ARMUTÇU
Anayasa Mahkemesi kararı: Zorla aşı yapılamaz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANAYASA Mahkemesi (AYM) anne-baba rızası olmadan çocuğa zorunlu aşı yaptırılmasının Anayasa’nın ‘kişinin dokunulmazlığı, maddi ve manevi varlığı’nı düzenleyen 17’nci ve ‘temel hak ve hürriyetlerin ancak kanunla sınırlanabileceğine’ ilişkin 13’üncü maddesine aykırı bularak ihlal kararı verdi.

KANUNİ DÜZENLEME YOK

AYM’nin ilke kararı ışığında, yasal bir düzenleme ile kısıtlama getirilmediği sürece anne-baba rızası olmadan mahkeme kararıyla bile olsa çocuğa zorunlu aşı yaptırılamayacak.AYM, çocuğa aile rızası olmadan aşı konusunda bir kanuni düzenleme bulunmadığı, temel hak ve özgürlüklerin ancak kanunla sınırlanabileceği gerekçesiyle ihlal kararı verdi. AYM yetkilileri Hürriyet’e, ihlal kararının Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi’nin, Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Medeni Kanunu’na dayanarak, “Çocuğun üstün yararı” gerekçesiyle “Devlet, geçerli bir delil gösterilmedikçe, anne-baba rızası aramaksızın çocuğa zorunlu aşı yaptırabilir” şeklindeki yeni ve zorunlu aşıya vize veren içtihatı ile çelişmediğini de bildirdiler. Yetkililer, kararın AYM Genel Kurulu’nca verildiği için ilke kararı niteliği taşıdığını ve benzer bireysel başvurularda da ihlal kararı verileceğini bildirdiler. Hükümetin zorunlu aşı konusunda yasal düzenleme yapması gerektiği kaydedildi.


Ülkemizde Zorla Aşı Yapılabilir mi?


 


YARGITAY AŞIYA VİZE VERMİŞTİ

Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi, son dönemde “Domuz kanı var”, “Aşı­lar gü­vensiz” gibi gerekçelerle çocuklarına zorunlu aşı yaptırmak istemeyen anne ve babaların sayısının artması üzerine geçen yaz “Çocuğun üstün yararına açıkça aykırı ise rıza aranmaz” diyerek “Aşı yapılmalı” kararı vermişti.

tip hukuku
zorla aşi
anayasa mahkemesi
mahkeme kararı
Yorum (4)
port
Sucsuz yere adliyelerde surunenlere allah yardim etsin.yargitay oyle diyo anayasa oyle diyo.hangisine bakilacak.ha bir de toplum sagligi soz konusu ise o cahil ana babanin fikri devleti toplum yararina hareket etmesine engel olmamali.hatta devletin asi politikadi arttirilmali.
0
Cevapla
dres
Peki bu cahil cühela takım yüzünden diğer insanlara salgın hastalık bulaştığında onların hakları nolucak
1
Cevapla
bozeren
şu memlekette herkes kendi işini yapsa ne güzel olur. ama, olmaz! yap-maz-laar!
0
Cevapla
Cüneyt Beyaz
AYM haklı,Umumi hıfsısıha kanununa göre yapılması zorunlu aşılar salgın varsa bcg (verem),vaka varsa kuduz, ve salgın varsa çiçek (su çiçeği değil).... Hal böyle olduğu yıllardır bakanlığa söylenmesine rağmen hiçbir düzenleme yapılmadı belkide yapılmak istenmedi... Burada sorumlu bakanlıktır
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir