Medimagazin logo

Ameliyatta unutulan elyaf için tazminat

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, eski Maliye Bakanlarından Vural Arıkan'ın kızı Arzu Banu Erkal'ın vücudunda ameliyat sırasında unutulan elyaf için, Profesör doktorun tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi .
Kaynak: SABAH
Ameliyatta unutulan elyaf için tazminat
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Ameliyat sırasında hasta vücudunda yabancı cisim unutulmasının tipik örneklerinden biri, 10 yıl önce İstanbul'da ünlü bir hastanede yaşandı. Vural Arıkan'ın kızı Arzu Banu Erkal, Şubat 2001'de "over kisti" (yumurtalık) ameliyatı oldu. Ancak ameliyattan sonra ağrılar bir türlü dinmedi. Dava dosyasındaki dilekçelere göre, Erkal ağrılarının kesilmediğini doktoruna birçok kez bildirmesine rağmen Prof. Dr. E. E., bir kısmının ameliyat sonrası normal ağrılar, bir kısmının da psikolojik olduğunu savundu, bir süre sonra geçeceğini söyledi. Ağrıları bir yıl boyunca kesilmeyen Erkal, bunun üzerine yine İstanbul'un bir başka özel hastanesinde ikinci kez ameliyat oldu. Bu ameliyat sırasında Erkal'ın vücudundan elyaf parçaları çıktı. Arzu Banu Erkal, bunun üzerine hastane ve Prof. Dr. E.E. aleyhine 3 bin TL'si maddi, 50 bin TL'si de manevi olmak üzere toplam 53 bin TL'lik tazminat davası açtı. Erkal, 3 bin TL'lik maddi tazminat talebinin dayanağı olarak ameliyat masraflarını gösterdi. Ancak Erkal'ın dava dilekçesinde 747 TL'lik "kalem" dikkat çekti. Erkal, gerek eski bakan kızı olması gerekse lions kulübü başkanlığı nedeniyle çevresinin geniş olduğunu, konuklarına ikramlarından dolayı 747 TL ödeme yaptığını kaydetti.
 
"RUHEN YIPRANDIM"
 
Manevi tazminatın gerekçesi olarak da, sürekli devam eden ağrılar gösterildi. Erkal dilekçesinde, "Derin dikiş izleri nedeniyle görüntüsünün beden ve ruh tamlığının bozulduğunu, lions kulüp başkanı olması nedeniyle yaptığı işlerden uzak kaldığını" kaydetti. Şişli Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen dava sırasında önce Prof. Dr. E.E'nin "savunmaları" alındı. E.E, bu tür ameliyatlarda hiçbir zaman pamuk kullanılmadığını, sargı bezlerinin de kontrol edildiğini, hastane kayıtlarında da eksik bir bez tespit edilmediğini savundu. Soruşturma açan İstanbul Tabip Odası, unutulan elyaf parçalarının kalitesiz olabileceğini belirterek, "Kusur yok" raporu verdi. Sağlık Şurası, "Yabancı parça unutulmasından doktor sorumlu tutulamaz, Prof. Dr. E.E., değerlendirme ve takipte özensiz davranmış" dedi. Adli Tıp E.E'ye herhangi bir sorumluluk yüklemedi. Prof. Dr. E.E de savunmasında, "İkinci ameliyatta çıktığı ileri sürülen lifler, yapılan incelemeler sırasında mikroskop camından bulaşmış olabilir veya alınan örneği haricen girmiştir" görüşünü savundu. Mahkeme bu raporlara da dayanarak E.E ile hastane aleyhine açılan tazminat davasını reddetti. Dava temyiz üzerine önce Yargıtay 13'üncü Hukuk Dairesi'ne geldi. Daire yerel mahkemenin kararını bozdu. Ancak Şişli Asliye Hukuk ilk kararını değiştirmedi. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu yerel mahkemenin direnme kararını bozdu. Karar kesin nitelik taşıdığı için mahkemesi doktor hakkında tazminat kararı verecek. Tazminat miktarını mahkeme kendisi belirleyecek.
 
'Tazminatı Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacağız'
 
Arzu Banu Erkal'ın aynı zamanda kocası olan Avukatı Osman Erkal, 10 yıllık hukuk mücadelesinde sona geldiklerini belirtirken, "Biz bu davada para peşinde değiliz, zaten alacağımız tazminatı Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacağız" dedi. Avukat Erkal, eşinin vücudundan çıkan lif parçalarının bir kısmının Şişli Adliyesi'nin emanetinde kilitli kasada tutulduğunu kaydetti
ameliyatta
unutulan
elyaf
için
tazminat
Yorum (5)
Dr. xyz
Elyaf nedir anlayamadım ben?? Hastaların karınları içine bile koca koca naylon meshler konuluyo da yine ağrı yapmıyor. İşin içinde bir iş var ama anlamadım ben. 747 tl ikram nedir ki? Bunu yazarken hiç utanmamışlar mı? Allah Allah!
0
Cevapla
beştensonraboştagezer
elyaf diyo..mikroskopta görüldü diyo?? 747 TL ikram için "BEN ŞÖYLEYİM BEN BÖYLEYİM ONDAN DİYO"..ilk doktora tam bir çamur atma vakeası havası sezinliyorum..muhtelemelen iltisaklara bağlı kronik ağrı,vs..ikinci doktor da,"MADEM YAPTIK BU KADAR PAHALIYA BİR AMELİYAT,BARİ BİŞİLER BULALIM DA,ONDANMIŞ DİYELİM" olabilir..zaten ilk doktor da anlayamamış ne olduğunu?? elyaf..mikroskop..acaip acaip laflar..allah kolaylık versin ilk doktoruma..
0
Cevapla
kvc
Yargıçlar adlitıp, bilirkişi falan hiçbirinin verdiği bilgiyi dikkate almayıp kendi düşüncelerinde hekimi mahkum etme kararı almışlar. bilirkişinin alditıpın görüşlerinin önemi yoksa bu meslek nasıl yapılacak?
0
Cevapla
aydın
o kadar ikram ederken doktora mı sordunuz paragözler sizi...
0
Cevapla
Nimet G
Elyaf ne yahu? Bez mi, spanç mı, ne menem bir şey? Boyutu ne? Ağrı yapar mı? Ayıptır 10 yıl uğraşmak, ayıptır konuklarınızın ikram parasını açıklamak.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir