Medimagazin logo

Ameliyathane kapısında pazarlık

Bazı özel hastanelerde kullanım oranı yüzde 80'lere kadar ulaşan 'ilaçlı stent'in sağlıkta yeni bir vurgun kapısı olduğu iddia ediliyor.
Kaynak: RADİKAL - MİNE TUDUK
 Ameliyathane kapısında pazarlık
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kalp damarlarındaki tıkanıklıkların açılmasında kullanılan ilaçlı stentlerin bazı özel hastane ve kardiyoloji merkezlerinde haksız kazanç kapısı olduğu iddia edildi. Bir özel hastanede uzman kardiyolog olan Rıza P, Radikal’e ilaçlı stentle ilgili çarpıcı iddialarda bulundu:

“İstanbul’da bazı özel hastanelerde, anjiyo sonrasında, yüzde 80 oranında gereksiz stent kullanımı yapılıyor. Hasta ameliyathanedeyken, doktor ya da hemşire olmayan bir hastane personeli, ilaçsız stendin koruyuculuğunun düşük olduğunu belirtip pahalı olan ilaçlı stende yönlendiriyor. Üstelik hastalara 8 aydır, SGK’nın 2.75 mm’lik çapa kadar olan ilaçlı stent ücretini karşıladığı da söylenmiyor. Hastane anlaşmalı olduğu ilaçlı stent markasını hastaya takıyor. Hastanın durumuna göre takılan 1 ya da 2 stent olabiliyor. Kullanılan stent için fatura da kesilmiyor. Ancak ortada bazı özel hastanelerin ilaçlı stent üzerinden elde ettiği çok ciddi bir kâr var.”

Türkiye’de 3 milyon civarında koroner kalp hastası var. Stent uygulamaları ise 15 yıldır yapılıyor. 2000’li yıllarda ilaçlı stentler doktorlar tarafından öncelikli olarak takılmaya başladı. İlaçsız stentler 1 yıl içinde yüzde 30-40 oranında tıkanırken, ilaçlı stentlerde bu oran yüzde 10 civarında.

SGK ilaçsız stendin ücretini zaten karşılıyordu. 07.08.2010 sağlık uygulama tebliğiyle, 2.75 mm çapındaki, ilaçlı stent başına 1018 lira ödeme yapıldığı açıklandı.

‘Pek çok şikâyet alıyoruz’
Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir, bu konuda pek çok şikâyet aldıklarını açıkladı:
“İlaçlı stent mağdurundan onlarca şikâyet alıyoruz. Kamu hastanelerindeki bazı doktorlarla bazı özel hastaneler arasında gizli bir anlaşma var. Hastalar şu bölgedeki, şu hastaneye gidin diyerek yönlendiriliyor. Hasta söz konusu olan özel hastaneye gittiğindeyse, yetkililer, ilaçsız olan stende garanti veremediklerini, ilaçlı stendin ise yüksek koruma sağladığını söylüyor. Hastada ilaçsız stent takıldığında yaşam garantisi yokmuş gibi bir izlenim uyandırılıyor. Hastadan, ilaçlı stent bedeli olarak 3 bin-5 bin dolar gibi paralar isteniyor. Böyle bir durumla karşılaşan hastalar, hakkını Sağlık Bakanlığı yada sivil toplum örgütlerine müracaat ederek aradıklarında, geçte olsa bir sonuca ulaşıyorlar.”

Ameliyathane kapısında pazarlık
Tahir Maçaşoğlu (stentzede Güner Gültekin’in damadı)
“SSK emeklisi kayınvalidem Güner Gültekin, kalp krizi geçirdi. Ancak devlet hastanesinde yoğun bakım olmadığı için, Gaziosmanpaşa civarındaki özel bir hastaneye ambulansla sevk edildik. Hastamıza anjiyo yapıldıktan sonra ameliyathaneden çıkan bir hastane personeli, stent takılması gerektiğini söyledi. Hastamızın SSK’lı olduğunu belirterek stent takılmasını onayladık. Hastane yetkilileri SSK’nın karşıladığı ilaçsız stentdin kısa sürede tıkandığını ama ilaçlı stentlerin çok daha uzun süre tıkanmadan idare edeceğini söyledi. Özel hastane yetkilileri öyle bir şekilde sizinle konuşuyorlar ki, ilaçlı stent taktırmaya mecbur kalıyorsunuz. Bir yandan hastanız içeride ameliyat masasında yatarak vereceğiniz kararı bekliyor bir yandan da hastane personeliyle stent için pazarlık yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bize ilaçlı stentin de 2 bin-3 bin 500 dolar arasında değişen 2 farklı tipinin olduğu söylendi. Ucuz olanını seçtik. Yetkili kişi ameliyathaneye girdi. 5-10 dakika sonra tekrar yanımıza gelerek, seçtiğimiz ilaçlı stent tipinin, hastanın damar yapısı ince olduğu için uygun olmadığını, bu yüzden pahalı olan diğer ilaçlı stent tipinin kullanılması gerektiğini söyledi. Mecburen kabul ettik, zaten başka bir şansımız da yoktu. 1 yıl önce, 4 bin 500 lira ilaçlı stent bedeli ödedim. Faturası da elimde.”

‘Özellerde fazla’
Prof. Dr. Oktay Ergene (Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı):
“Türkiye’de 2009-2010 verilerine göre 120 bin civarında stent takılmış. İlaçlı stentlerin miktarı, 120 bin içinden, 20 bin gibi bir rakam. Ancak bazı özel hastanelerde, takılan ilaçlı stent oranı yüzde 80’e çıkabiliyor. Bu durumu yok farz etmek, kafamızı kuma gömmek olur. Ama yine de Türkiye’de ilaçlı stentle ilgili çok yaygın bir fazla kullanım olduğunu düşünmüyorum.

Stent kullanımındaki aşırılığın, yeterli eğitimi görmeyen kardiyologlar tarafından yapılan işlemlerden kaynaklandığını düşünüyorum. Gereksiz stent kullanımıyla ilgili iddialar yalnızca Türkiye’ye has değil. ABD, Almanya ve İtalya gibi ülkelerde bu tip durumlar var.”

‘Denetlenmeli’
Prof. Dr. M. Taner Gören (İstanbul Tabip Odası Başkanı ve kardiyolog): “Özellikle ilaçlı stent takılan hastalara ciddi bir denetleme mekanizması gerekli. Gereksiz stent kullanımı durumuyla karşılaşıldığında ise birtakım yaptırımların devreye sokulması lazım. Bir doktorun hastasına stent takarken değerlendirme yaparak, gereken neyse onu uygulaması gerek. Bazı durumlarda ilaçlı stende gerek yoktur, normal bir stent sorunu çözer. Ancak giderek ticarileşen sağlık sistemi, maalesef işin içine parayı sokuyor ve bu durum bu tür olayları da beraberinde getiriyor.

Bildiğim kadarıyla stent mağduru olan vatandaşlar, SGK’ya başvurduğu takdirde hastalara geri ödeme yapılıyor. SGK, 2.75 mm çapında ve bu çapın altındaki tıkanmış damar için ilaçlı stent ücretini de karşılıyor.”
 

ameliyathane
kapısında
pazarlık
Yorum (13)
ÇALIŞAN
HANİ DOKTORLAR NEREDE YORUM YAPAN YOKMU..İŞİNİZEMİ GELMEDİ,SÖYLEYECEK SÖZMÜ YOK.BU TÜR OLAYLAR GERÇEK OLAMAZ.ATATÜRK'ÜM GÖRÜYORMUSUN OLANLARI..BENİ TÜRK HEKİMLERİNE EMANET EDİN....
0
Cevapla
ekrem çelebi
sayın sekreter:ilaçlı stentleri devlet ödüyor bir. bu angiolar devlet ve üniversite hastanelerinde de çatır çatır yapılıyor ve tek kuruş alınmıyor. he sen kendini yolunacak kaz görüp özel hastanelerin kucağına atlarsan o ayrı...
0
Cevapla
CEMAS
DAHA DURUN SN.HSTLAR DAHA NELER OLACAK.SAKAT BAŞLAYAN İŞ SAKAT GİDER.DAHA ÇOK YORUM BEKLERSİN ÇALIŞAN SEKRETER
0
Cevapla
dr ck
sekreter özel hastaneler kar amaçlı kurulmuş şirketlerdir kar etmek içinde hastayı soyarlar buna izin veren devlet politikasıdır dr un cebine para girmez devlet hastanesinde bu olay olmaz siyasilerin ortak olduğu hastaneler grubuna bir baksanıza devletten aldığı ödemelerle nasıl üçüşa geçtiler devlet nasıl bunları zengin ediyor devletin verdiği fiyatla araştırma yapamazsın en kalitesiz ve ucuzu kullanırsın hayatının değeri kaç para ise onu ödersin devlet senin için ödemiyorsa bu senin sorunun daha ucuza özel sigorta yaptırsan öderdi çözüm özel sigortadır ama hasta olmadan yaptırmaktır
0
Cevapla
HT
DOKTORLAR İÇİN DE AKLI BAŞINDA OLAN HASTALAR İÇİN DE SÖMÜRÜ DÜZENİNE ALET OLMAKTAN BIKMIŞLAR İÇİN DE TEK ÇARE SGK'NIN YANİ SOSYAL GÜVENLİĞİN ÖZELLEŞMESİDİR. SGK LAĞVEDİLSİN; DEVLET SAĞLIK VE SOSYAL GÜVENLİK KESİNTİLERİNE SON VERSİN,HERKES ZORUNLU YA DA İSTEĞE BAĞLI(TARTIŞILABİLİR) KENDİ ÖZEL SİGORTASINI ÖZEL SİGORTA ŞİRKETLERİNE KENDİ YAPTIRSIN.ANAYASAL HAK, BİLMEM SAĞLIK DEVLET GARANTİSİNDE OLMALI VB. UMRUMDA DEĞİL BU BOZUK DÜZENDE.BİR ANLAMDA HERKES BAŞININ ÇARESİNE BAKSIN. SAĞLIK HİZMETİNİN BEDELİNİ GÖRSÜN DE HEKİMİN DE SAĞLIĞIN DA KIYMETİNİ ANLASIN İNSANLAR. VATANDAŞ ADINA PARA ÖDEYEN KURUM OLMAKTAN ÇIKINCA DEVLET, GÖRELİM SGK NIN SAĞLIK BAKANININ CAKASINI BAKALIM. ÖYLE ÖZEL HASTANELERE TAFRASINI ATABİLİYOR MU?PARASINI BEN ÖDÜYORUM DİYE HERŞEYE BURUNLARINI SOKUP OLUR OLMAZ HERŞEYE MAYDONOZ OLUYORLAR. YILLARCA DOLAYLI OLARAK ONUN BUNUN SAĞLIK HARCAMASINI ÜSTLENMEKTEN DE BIKTIM AYRICA.DÜNYANIN KESİNTİSİ YAPILDI MAAŞIMDAN, SAĞLIK HARCAMAM ÜÇ KURUŞU GEÇMEZ, DOKTORU BİLMEM, BİR MİDE İLACI ALINCA HALA FARK VE MUAYENE ÜCRETİ ÖDÜYORUM. BENDEN KESİLEN PARALARLA BELEŞ GEÇİNEN MERCEDESLİ YEŞİL KARTLILARI GÖRMEK İSTEMİYORUM.OTURSUN ONLAR DA GÜCÜ NİSBETİNDE BİR SAĞLIK SİGORTASI YAPTIRSIN ÖZEL SİGORTA ŞİRKETLERİNE....
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir