Medimagazin logo

Ameliyat ettikleri hastanın karnında mala unuttular

İstanbul’da, karın ağrısıyla kaldırıldığı hastanede dalak ameliyatı olan 35 yaşındaki Fatma Soylu’nun karnında, organları ayırmaya yarayan cerrahi mala unutuldu.
Kaynak: NTV
Ameliyat ettikleri hastanın karnında mala unuttular
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ameliyattan 43 gün sonra şiddetli karın ağrısının gerçek nedenini öğrenen Fatma Soylu, farklı bir hastanede karnından çıkartılan yaklaşık 30 santimetre uzunluğundaki malayı görünce bayıldı. Soylu, malayı unutan doktorların kendisinden özür dahi dilemediğini, alelacele yeni bir ameliyat yaparak ‘küçük bir alet unutulmuş, onu çıkaracağız, olumsuz hiçbir şey yok’ dediğini söyledi.

Karın boşluğundaki ağrı nedeniyle 1,5 ay önce Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvuran Fatma Soylu’ya, spontane dalak patlaması teşhisi konuldu. Ameliyat olması gerektiği söylenen Soylu, geçirdiği operasyonun ardından 3 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edildi. Ancak Soylu’nun hayatı bu saatten sonra tam anlamıyla kâbusa döndü.

Ağrıları azalmak yerine katlanarak artan ve yürümekte bile zorlanan Soylu, ameliyattan sonra 3-4 kez daha aynı hastaneye gitti. Şiddetli ağrıları olduğunu söylemesine rağmen, bunların ameliyat sonrası için normal olduğu ve hatta bu sancıları abarttığı ifade edildi. “Yaklaşık 42 gün boyunca ağrım ve sızım hiç dinmedi. Beni yerlere yatıracak şekilde ağrılarım oldu. Sürekli içime bir şeyler batıyor, sanki kalbime bir şey saplanıyor gibi acılar hissediyordum” diyen Soylu'dan ağrıları abarttığı düşünülerek psikolojik tedavi alması istendi.

‘ÇOCUKLARIMI EĞİLİP ÖPEMİYORDUM’

Fatma Soylu, “Benim 4 çocuğum var, düşünün kendi çocuklarımı öpüp sevemiyorum, eğilemiyorum bile. Hastaneye her gittiğimizde sadece dikişlerime bakıldı, tomografi ya da röntgen çekilmedi. Bana ‘bunlar ameliyat sonrası ağrılardır, hiçbir şekilde sıkıntı yapmayın. 6 ay kadar sürecek’ denildi” ifadelerini kullandı.

‘DOKTOR ‘AĞRIYI ABARTIYORSUN’ DEDİ’

4-5 tane ağrı kesici almasına rağmen ağrılarının dayanılmaz bir hal aldığını söyleyen Soylu, “Son gidişimde Haseki Hastanesi’nde tomografi çektirmek istediğimi belirttim, Ultrason için hazırlık yapıldığı sırada doktor bana ne acıdır ki ‘benim 8 yıllık cerrahi geçmişim var. Sen bu acıları abartıyorsun’ dedi. Yani uyduruyor muyum? diye sordum. ‘Evet’ dedi. Ablam orada şaka ile karışık ‘içeride bir şey unutmuş olmayasınız?’ diye sorunca da ‘saçmalamayın’ dediler” şeklinde konuştu.

‘TÜM METAL CİHAZLARI ÇIKARDIĞINIZDAN EMİN MİSİNİZ? DİYE SORULDU’

Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tomografi görevlisi ‘içeride bir şey var. Tomografiye bütün metal cihazları çıkararak girdiğinizden emin misiniz? diye sordu. Ben de üzerimde metal bir şey olmadığını söyledim. Platin gibi bir şey koymuş olsalar doktorlar zaten bize söylerdi herhalde dedim. Sonra ortalık karıştı. Allah’tan eşim işin başından beri bilgisayardaki görevlinin başından hiç ayrılmadı. Yoksa belki o dakika üstü kapanacaktı olayın. Hemen 2-3 cerrah başıma geldi ve 'küçük bir operasyonumuz daha olacak, içeride ‘küçük’ bir alet unutulmuş. Ama sağlığınızı etkileyecek bir durum yok’ dediler. Ama bu arada ne bir özür, ne de siz bu kadar çekmişsiniz bizim hatamız özür dileriz gibi hiçbir şey de yok. Sadece alelacele beni ameliyata almaya çalıştılar.”

Artık hastanedeki doktorlara karşı güven duygusunu kaybettiği için hemen hastaneden çıkmaya çalıştığını söyleyen Soylu, doktorların hemen ameliyat yapılması konusunda ısrarcı davrandıklarını ve hatta zaman kaybı olması durumunda doğabilecek sorumluluğu kendilerinin alamayacağını söylediğini aktardı. Soylu, “Ben açıkçası korktum, nasıl güvenebilirim bundan sonra onlara? Öyle bir şok yaşamıştım ki. Küçük bir parça dedikleri için de biz hala acaba vida mı tampon mu? diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

’30 SANTİMLİK MALAYI KARNIMIN NERESİNDE UNUTTULAR? BİLEMİYORUM’

Haseki Hastanesi’nden çıkıp özel bir hastanede ameliyat olan ve karnından çıkarılan 30 santim uzunluğundaki ‘cerrahi ekaratör mala’yı gösteren Soylu, “Bu büyüklükteki bir malayı karnımın neresinde unuttular bilmiyorum. Ama içimden çıkan şey bu. Özür dilemedikleri gibi bunun olabilir bir durum olduğunu söylediler” dedi.

ameliyat
yabancı cisim
mala
karnında unuttular
barın
malpraktis
Yorum (8)
aydin sinal
cerrah iyiki hastanin karninda kendini unutmamis,simdiye kadar böyle bir sey ne gördüm,ne duydum,nede isittim.herhalde karni ameliyat hemsiresine kapattirmistir,bunu türkiyede gördüm,narkosu anestesi teknisyeni yaparsa karnida ameliyat hemsiresi kapatir diye düsünürüm.
1
Cevapla
hasan mertoğlu
TUS taki Cerrahi puanlarına bir bakın ki anlarsınız niye böyle şeyler oluyor.Kalite hergeçen gün azalıyor...
1
Cevapla
bartu
NE BEKLİYORDUNUZ? Tüm sorumluluğun cerrahın üzerine yıkıldığı başka bir sağlık sistemi örneği yok... Motive olmamış yetersiz eğitime ve gelire sahip hemşire, att, ameliyathane personeliyle at koşturur gibi cerrahiye zorlanan ve tus sınavında da tercih edilme sırasında giderek aşağılara çekilen cerrahi branşlar... İsteksizce bu puana bu bölüm olur diye tercih edilen genel cerrahi, kadın doğum... Davalar, şiddet, tehdit, geçici görev... Bitmek bilmez nöbetler... Ne bekliyordunuz?
1
Cevapla
Kcd
Anestezi uzmanlarınin tercihi teknisyenlerinin değil .anestezistler puan bizim olsun tüm iş anestezi teknisyenlerinin diyor, sesi çıkan olursada hemen tutanak mobing hazir. bunu tüm doktorlar biliyor ama bu ülkede bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı olduğu için malesef durum böyle adalet herkese lazım sözde hepimiz müslümanız ama .......
0
Cevapla
Jane Doe
Dalağı patlamış hastayı ameliyat etmek zordur. Ben öyle kanayan bir hastayı amelşyata aldığımda vallahi taşikardi geçirdiğimi hatırlıyorum hasta gidiyor diye. Unutulmasa iyi olurdu ama empati yapın. 3,5 atarak hematokriti 5'e inmiş hastaları amelşyat ederken bazen hastanın hayatta kalması dışında geri kalan herşey istemeden gözardı edilebiliyor. Cerrah görmemiş, 1. Asistan görmemiş, orası eğitim hastanesi bir ekartör vardır o da görmemiş. Bu işten yani alet unutlmamasından sorumlu olan ve sonra aletleri sayması ve yıkanması işinden sorumlu ameliyat hemşiresi de görmemiş.Ben olsam Hemşireye de ameliyattaki doktor ekibinin tamamına da kafa izni veririm bir ay dinlensinler. Asistanları 36'şar saatlik nöbetlerle kahretmesinler artık. Uzmanlara da müsamaha gösterin. Yoksa yakında gerçekten bulaşık vakalara müdahale edecek, cerrah bulamaycaksınız acil durumda ameliyat olmaya .Mesela o ameliyatı yapmasa cerrahın başı hiç derde girmezdi.Acil olmayan temiz ameliyatları yapar hem para kazanır hem de rahat yaşarlardı. Lütfen cerrahlarınızın kıymetini biliniz...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir