Medimagazin logo

Alanya’ya tıp fakültesi

Antalya’nın Alanya ilçesinde toplanan Akdeniz Üniversitesi Senatosu, Alanya'da tıp fakültesi kurulması için karar aldı. Akdeniz Üniversitesi’nin (AÜ) Senato Toplantısı, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.
Alanya’ya tıp fakültesi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Toplantının ana gündem maddesini ise üniversite bünyesinde Alanya’ya Tıp Fakültesi kurulması oluşturdu. Senato toplantısına başkanlık eden AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Alanya’da 3 fakülte bulunduğunu hatırlatarak, “Alanyalılar geleceğe, bilime ve eğitime yatırım yapıyorlar. Burası dünyanın her yerine açılıyor. Buradaki fakültelerde eğitim almak isteyen birçok ülkeden yabancı öğrenciler var” dedi.


Sağlık Bakanlığı’nın Alanya’ya 300 yataklı bir hastane yapacağını söyleyen Kurtcephe, Alanya’ya tıp fakültesi açıldığında, bakanlıktan söz konusu hastaneyi talep ederek, sağlık hizmetini verebileceklerini kaydetti. Kurtcephe, “Hala hekim ihtiyacını yetiştiremeyen bir yüksek öğretim var. Bizim Türk toplumuna hizmet edecek hekimleri yetiştirme potansiyelimiz var” diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından Senato Üyeleri, açılacak fakültedeki eğitimin Türkçe ya da İngilizce dillerinde olup olmamasını tartıştı. Rektör Kurtcephe, önce Alanya’ya tıp fakültesi açılmasını oylamaya sundu. Yapılan oylamada Senato üyeleri oybirliğiyle fakültenin açılmasını kabul etti. Daha sonra ise eğitimin hangi dilde verileceği konusu oylandı. Oylamada fakültenin eğitim dilinin Türkçe olması 15'e karşı 19 oyla kararlaştırıldı.

Toplantıya ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, Oda’nın yönetim kurulu üyeleri ve AK Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse de katıldı. Aydoğan, “Bu bölgeye ve Alanya’ya yaptığınız hizmetlerden dolayı tarih boyunca anılacaksınız” şeklinde konuştu. Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

alanya’ya
tıp
fakültesi
Yorum (15)
Dr. M.K.
Sıra bizim mahalleye ne zaman gelecek???!!
0
Cevapla
gölgelice
Yakında Manavgat, Kemer, hatta Elmalı bile bize de bize de derse hiç şaşmam. Ne doktora ve doktorluğa doymaz milletmişiz be...
0
Cevapla
selim
niğdenin karanlıkdere diye bir köyü var.çok güzel bir köy.orayada tıp fakültesi istiyoruz.
0
Cevapla
D.Ö.
YAZIKLAR OLSUN...
0
Cevapla
Bedrettin alyamaç
Nerde çokluk orda............?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir