Medimagazin logo

Akhisar Devlet Hastanesi'nde organ nakli birimi kuruldu

Organ Bağışı Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Akhisar Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Erol Karaca, hastane bünyesinde organ nakil koordinatörlüğü ve beyin ölümü komisyonu oluşturulduğunu bildirdi.
Akhisar Devlet Hastanesi'nde organ nakli birimi kuruldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Karaca; Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerinden gelen çekirdek ekiple birlikte, hastanenin cerrah ve hemşirelerinin katılımıyla kalp, karaciğer ve iki böbreğin nakil amacıyla alındığı belirtti.

Karaca, yaptığı yazılı açıklamada, “Kronik (müzmin) hastalıklar organ iflaslarına neden olabilmekte; kalp, karaciğer ve böbrek gibi yaşamsal öneme sahip organ gereksinimleri artmaktadır. Bu şekilde binlerce insan organ nakli için sıra beklemektedir. Sadece Akhisar'da 150 diyaliz hastası yaşamlarını diyalize girerek sürdürebilmekte ve organ nakli talep etmektedir. Özellikle kalp ve karaciğer nakli bekleyen, uygun organ bulunamadığı için hayatlarına veda etmek zorunda kalan insanlarımız olmaktadır" dedi.

Organ ve doku nakillerinin öneminin son yıllarda daha da arttığını, Türkiye'deki nakil merkezlerinin sayısının da giderek çoğaldığını vurgulayan Başhekim Karaca, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Biz de Akhisar Devlet Hastanesi bünyesinde organ nakil koordinatörlüğü oluşturduk ve beyin ölümü komisyonları kurup işler hale getirdik. Bu gelişmelere paralel olarak, hastanemizde beyin ölümü gerçekleşen, yani dönüşümsüz beyin hasarına uğrayan hastalar da, yakınlarının rızası ve onayı ile ildeki organ nakil koordinasyon merkezine bildirilerek organ nakil programına alınmaktadır. Geçtiğimiz günlerde bunun bir uygulama örneği yaşandı. Trafik kazası neticesinde beyin ölümü gerçekleşen bir hastadan duyarlı hasta yakınlarının rızasıyla, Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerinden gelen çekirdek ekip ile birlikte, hastanemiz cerrah ve hemşirelerinin katılımıyla kalp, karaciğer ve iki böbrek nakil amaçlı alındı. Alınan organlar, İzmir’de çeşitli merkezlerde dört hastaya nakledilerek hayatta kalmaları sağlandı. Ek binamızda yer alan 27 yataklı yoğun bakım ve 6 adet modern ameliyathanenin devreye girmesiyle, bu alanda çok daha fazla sayıda ve kaliteli hizmetler sunmayı planlıyoruz."

akhisar devlet hastanesi
organ nakli
Yorum (1)
hbö
oOOo, harika harika!! artık denetlemeden en az 98 puan alırsınız. helal. :) şaka bir yana, gerçekten tebrik ederim. başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir