Medimagazin logo

Akdağ'dan TTB'ye "terör" taşı

İstanbul'da bir aile sağlığı merkezine bölücü örgüt yandaşlarının molotof ve taşlarla saldırısını kınayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Bu saldırıyı şiddetle kınıyorum." dedi. Akdağ TTB’yi kastederek “bu saldırı karşısında neler söyleyeceğini merak ediyorum” diye konuştu
Akdağ'dan TTB'ye "terör" taşı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Recep Akdağ Bayram tatili geçirmek üzere memleketi ve seçim bölgesi Erzurum'a geldi. Beraberinde partisinin milletvekilleriyle AK Parti il binasına geçen Bakan Akdağ, burada basın toplantısı düzenledi. Bakan Akdağ, bölücü örgüt yandaşlarının İstanbul'un Sancaktepe ilçesi aile sağlık merkezine taşlı ve molotof kokteylli saldırısını değerlendirrirken, bölücü örgüt yandaşlarının Türk Bayrağı gördükleri her yere saldırıp, ölçü tanımaz hale geldiklerine işaret etti.

 

Akdağ, "Bugün PKK yandaşları İstanbul Sancaktepe ilçesinde bir aile sağlık merkezine ait binaya monotof attı, taşlarla saldırdı. Aşağı yukarı 15 kişilik yüzleri maskeli grubun karıştığı olayı şiddetle kınadığımı, çok çirkin bulduğumu ben de ifade etmek istiyorum. Bu saldırı sırasında sağlık merkezinde çalışanlar kapıları kapatarak polisten telefonla yardım istedi. Bu arada içeride hastalar vardı. Polise teşekkür ediyorum 20 dakika içerisinde olay yerine intikal ederek bölücü örgüt yandaşlarını dağıttı. Türk Bayrağı gördüğü her yere saldıran bu terör örgütü yandaşları hakikaten artık hiçbir ölçü tanımaz hale geldiler. Şimdi sağlık hizmeti almak için orada bulunan hamile ve yaşlı vatandaşlara taşlarla saldırmak terör örgütü ve yandaşlarının acımasız, karanlık yüzünü bir kez daha ortaya çırartmıştır." dedi.

Bakan Akdağ, "Bazı sivil toplum örgütleri veya meslek örgütlerinin bütün hekimlerin haklarını koruduklarını belirtenlerin böyle saldırı karşısında neler söyleyeceğini beklemekteyim." diye konuştu. Bakan Akdağ, terör örgütü ya da yandaşlarının her türlü saldırılarının vatandaşa sağlık hizmeti sunumunu da engelleyemeyeceğini sözlerine ekledi.

 

TTB, ASM'ye yapılan terör saldırısıyla ilgili olarak şu ana kadar henüz bir açıklama yapmadı. İstanbul Tabip Odası ise yaptığı açıklamada "şiddeti" kınarken, açıklamada "terör" kelimesinin olmaması dikkat çekti:

 

Sağlık Kurumlarını Bile İçine Alan Çatışma Ortamına Yol Açanları Kınıyoruz!

26 Ağustos Cuma günü Sancaktepe Merkez Mahallesinde yaşanan gerilimin sonrasında emniyet güçleri ile eylem yapan grup arasında Hekimpaşa Aile Sağlık Merkezini de kapsayan bir alanda  molotof kokteylerinin de  kullanıldığı bir çatışma yaşandığı bugün itibariyle ajanslara yansıdı.

Eylemcilerin kullandığı Molotofların sağlık Merkezini de etkilediği ve burada çalışan hekim ve sağlık personelinde korku ve paniğe yol açtığı bildirilmiş durumda. Öncelikle Aile Sağlığı Merkezinde özveriyle hizmet sunmaya çalışan hekimlerimize ve sağlık personeline geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Öncelikle belirtmek isteriz ki hiçbir gerekçe sağlık kurumlarının çatışma alanı haline getirilmesini meşrulaştıramaz. Daha önce hastane bahçelerinde kullanılan gaz bombalarının hiçbir gerekçeyle meşru kabul edilemeyeceğini belirttiğimiz gibi, Sancaktepe’de yaşanan bu olayda da  sağlık merkezlerini içine alacak şekilde çatışmalara neden olanları kınadığımızı en açık biçimde ifade etmek istiyoruz.

Ülkemizin hiçbir yerinde ve bölgesinde çatışmaların yaşanmadığı bir Türkiye özlemimizi koruduğumuzu, sağlık kurumlarının çatışma ortamı değil toplumsal ve kişisel şifanın dağıtıldığı mekanlar olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

İstanbul Tabip Odası
Yönetim Kurulu

ttb
terör
pkk
kürtçe
Yorum (10)
drkimbıl
ttb yi savunmuyorum yaptıklarınıda desteklemiyorum,ancak bu ülkede bölücüler 10 yıl öncesine dek pkk bayrağı açıp dolaşamaz-slogan atamazken suçu başkalarına atmalarıda ilginç
0
Cevapla
Serdar Duman
İcraatlarını beğenelim veya beğenmeyelim, Sayın Bakan bu konuda sonuna kadar haklı, TTB terör ve uzantılarının savunucusu, siyasi bir örgüt şeklinde hareket etmekte, hekimlerle ve haklarını savunmakla uzaktan yakından ilgili değiller, bu saldırıyla ilgili olarak ta "Eylemin yapılacağı gün vatandaşlar da Sağlık Ocağına gitmeseydiler" diye açıklama yaparlarsa şaşırmam.
0
Cevapla
ekrem
bakan doktor düşmanı, meslek örgütü tbb ise pkk yanlısı...olan türk hekimlerine oluyor.
0
Cevapla
hakan kara
bu olaya malesef herkesden farklı bir görüş bildirmek zorundayım.ne bakanın nede tabipler birliğinin açıklamasını beğenmedim.terör unsurları aldı başını gidiyor.gündüz vakti aile sağlığı merkezine saldırıyorlar.yarın birgün hastanelere saldırırlarsa ne olacak.hastanede sadece bir tane polis duruyor.diğerleri özel güvenlikçi.özel güvenlik mi bunları engelleyecek yoksa doktorlar mı dışarı çıkıp müdahale edecek.artık kaos ortamı yaratmak için her yolu kullanıyorlar.ayrıca bence tabipler birliği terörist deseydi belkide bunu provoke etmek için daha fazla sağlık merkezi tehtit altında kalacaktı.
0
Cevapla
abdullah özer
TÜRK Tabibler Birliğinin pkk'yı terörist bir örgüt olarak gördüğünü bildirmesini uzunca bir süredir bekliyoruz. Terörist ve yandaşları ( bunlar tabibde olabilir) insanlıktan pay almamış cani ruhlu insanlardır. Bu katil ruhlu yaratıklara (tabib bile olsa), en kutsal hak olan insanların yaşam hakkını tehdit ettikleri için en ufak bir tolerans gösterilmemesi gerekir. TÜRK TABİBLER BİRLİĞİ YÖNETİMİNE SAYGILARIMLA.......
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir