Medimagazin logo

Akdağ: Sağlık çalışanları karaborsa oldu

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Türkiye'deki sağlık insan gücünün niceliksel artışının önünde kim duruyorsa, ülkenin geleceğine çok büyük yazık ediyor'' dedi
Akdağ: Sağlık çalışanları karaborsa oldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Türkiye'deki sağlık insan gücünün niceliksel artışının önünde kim duruyorsa, ülkenin geleceğine çok büyük yazık ediyor'' dedi.

14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında Grand Cevahir Otel'de düzenlenen törende, Bakan Akdağ, ''yılın doktorlarına'' ödüllerini verdi.

Akdağ, yaptığı konuşmada, Diyarbakır'da 10 binlerce yeni doğana karşılık 1 tane yenidoğan uzmanı doktor bulunduğuna dikkati çekerek, ''Bana göre oradaki yenidoğan uzmanı hanımefendi bir kahraman. Biz onu devlet hizmeti yükümlülüğüyle gönderdik. Bazıları zannediyor ki, Sağlık Bakanı bir meslektaşını devlet hizmeti yükümlülüğüyle bir şehre göndermekten keyif alıyor'' diye konuştu.

Türkiye'de sağlık alanında teknik teçhizatta önemli sıkıntı yaşanmadığını anlatan Akdağ, insan kaynağı açısından büyük sıkıntı olduğunu kaydetti.

Akdağ, hep doktor sayısından bahsedildiğini, ancak hemşire sayısınında da, nüfus yoğunluğuyla kıyaslandığında, Avrupa ortalamasının beşte biri oranında olduğunu bildirdi.

Bir sene içinde bütün otistik doğanların tespit edilmesi durumunda, bu çocukları eğitecek klinik psikolog ihtiyacının belki de 30'da, 50'de birinin Türkiye'de görev yaptığını dile getiren Akdağ, şunları söyledi:

''O zaman mutlaka insan yetiştireceğiz. Bu ülkede, ister hekim olsun ister uzman hekim, ister ihtisas yapmış hekim olsun, hemşire, ebe olsun, fizyoterapist olsun, bugün fizyoterapi hizmeti, tırnak içinde söylüyorum, resmen kara borsa haline geldi. Kadro açıyoruz, üçte biri dolmuyor. Fizyoterapistler devlet memuru olmak istemiyor. Çünkü çok ciddi talep var. Türkiye'deki sağlık insan gücünün niceliksel artışının önünde kim duruyorsa, ülkenin geleceğine çok büyük yazık ediyor. Lütfen bunu hafızalarınızda tutun. 10, 20, 30 yıl içerisinde sağlık insan gücümüzün sayısını artırırsak, dünyanın en iyi sağlık sistemlerinden birini kurabilecek duruma geliriz. Bu hususta son zamanlarda benim ümit var olduğum gelişmeler var. Ama YÖK ile Milli Eğitim Bakanlığı ile çok daha yakın çalışmamız lazım.'' AA

akdağ:
sağlık
çalışanları
karaborsa
oldu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir