Medimagazin logo

Akdağ: Görüşelim Tabipler: Görüşürüz

Radikal'den Murat Yetkin'in yazısı...
Akdağ: Görüşelim Tabipler: Görüşürüz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

TTB: Pek çok sorunumuzvar. Taleplerimiz belli, sır değil. Ama madem Sayın Bakan görüşmeye açık, biz de gider görüşürüz.

Sağlık çalışanlarının 13 Mart’ta Ankara’da yaptıkları eylem, şimdiye dek sağlıkçıların en kitlesel gösterisi oldu. Polise göre, Sağlık Bakanlığı binası önünde 22 bin kişi toplandı; sağlıkçılara göre sayı 30 bini geçiyordu.

Yalnızca tabipler değil, ama hemşiresinden laborantına, hastabakıcısından iş güvence-sinden yoksun taşeron işçisine dek sağlık çalışanları, Sağlık Bakanı Prof Dr. Recep Akdağ ve hükümetin Türkiye’deki sağlık hizmetlerini düzeltme çözümü olarak öngördüğü ‘perfor-mans kriterleri’ ve bağlantılı bir dizi uygulamanın; 1- Çalışma koşullarını olumsuz etkilediği, 2- Para odaklı sağlık hizmetinin getirdiği yıkıcı rekabetin tabip ve diğer çalışanları çok uzun saatler çalışmaya yönlendirdiği, 3- Üniversiteler bakımından araştırma ve bilimsel çalışmaya zaman bırakmadığı, 4- Bunun da ister istemez hastaya yansıdığını, daha da yansıyacağını söylüyorlardı.

Bu konuları 14 Mart akşamı Ankara Kulisi’nde uzmanlarıyla ele aldık. Programa Akdağ telefonla katıldı. Akdağ, Türk Tabipler Birliği’nin ideolojik yaklaşımından yakınıyordu. “Meslek örgütüne düşen sistemin hatası varsa göstermek, düzeltilmesini sağlamaktır” di-yordu “Ama performans kriterini tamamen reddediyorlar. Demi-yorum ki sitem kusursuzdur; her ödeme sisteminin zayıflıkları vardır. Bunu kökten reddetmeyip nasıl düzelteceğimizi tartışsak, düzeltebiliriz.”

Bakan’a, TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Eriş Bilaloğlu’nun kendisiyle görüşemedikleri yakınmasını hatırlattım. “Şimdi özel kalemi arayıp söyleyeceğim” dedi; “Toptan redde gitmeden, çünkü bu siyasi bir karar, nasıl düzelteceğimizi konuşmak için kapım sonuna kadar açık.”
Bakan’ın bu sözlerini Dr. Bilaloğlu’na sordum. “Bakın” dedi; “Performans kriteri tek sorun değil. Taşeronlaşmadan üniversitelerde bütün yükü çeken asistanların sorunlarına kadar -ki performans kriteri-ne en çok karşı çıkanlar onlar, pek çok sorun var; taleplerimiz belli, sır değil. Ama madem Sayın Bakan görüşmeye açık, biz de gider görüşürüz.”

Türkiye’nin son yıllarda sağlık hizmetine daha hızlı ve kolay ulaşılabildiği bir gerçek. Öte yandan hizmetin daha nitelikli veri-lebilmesi ve hizmeti veren sağlık personelinin daha iyi koşullarda çalışabilmesi için yapılması gerekenler olduğu da bir gerçek. Aksi halde, mimlenmek endişesi altında bu kadar bin kişi sokağa çıkmazdı. O nedenle Sağlık Bakanı’nın eleştirileri dikkate alıp başta performans kriteri olmak üzere yeni sistemi çalışanlar bakımından da elden geçirmesinde yarar var.

akdağ:
görüşelim
tabipler:
görüşürüz
Yorum (38)
ga
Bu bakanla bu sistemin neresini görüşeceksiniz. sistem su kaçırdıkca yamalana yamalana sistemlikten çıktı. Bir çocuk doktoru arkadaşım sahibi olduğu tıp merkezinde komudan istifa edipte çalışamıyor, düşünebiliyormusunuz; tam günse tam gün kendi tıp merkezinde çalışması yasak. bugün bir köylüye kardeşim kendi tarlanı ekemezsin desen o bile kıyameti koparırdı, fazla bile dayandık ve dayanmaktayız.
0
Cevapla
isimsiz
20 gün süreyle yaşadığım ciddi bir rahatsızlık nedeniyle rapor kullandım aldığım döner ne kadar biliyomusunuz 271 tl.. hasta bile olmamamız gerekiyor böyle şey olur mu allahaşkına.. geçimini sağlamak zorunda olduğumuz evlerimiz çocuklarımız var. daha ne kadar sürecek bu durum?
0
Cevapla
Zeki Direk
Ben sağlık bakanı ile görüşmenin çok anlamlı olabileceğini düşünmüyorum. sağlık bakanı demokratik ve açık görüşlü olduğunu göstermek istiyor, ama nuh deyip peygamber demeyen birisi.
0
Cevapla
DR.
Sağlık bakanlığı ilk defa korktu. Şimdiye kadar dialoga kapalıydı,13 Mart mitinği ile ne kadar medya tarafından sansürlense de,yeni bir dönem açılmıştır.
0
Cevapla
Bilal Alper
bence çok mantıklı. Görüşmeden çözüm olmaz. Düzenlemeler yapılırken kullanılan maşalar(hekimler, hemşireler)'den fikir alınmalı. Siz maşayı tutan el olarak farkındayızki sıcaktan dolayı terlemektesiniz. İşiniz kolay değil.. Herkesi memnun etmek zor. Ama Biz direkt olarak ateşle temas halindeyiz, cephede bir asker misali durmaksızın çalışmaktayız. Bizimde içinde yer aldığımız bir anlaşma grubu ile oturup konuşmalısınız. Unutmayınız ki siz ateşe yaklaşırken sadece terliyorsunuz biz ise yanıyoruz. Kor halindeki ateşi biz tutuyoruz. Saygı ile...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir