Medimagazin logo

Akdağ: Eğitim ve hasta hizmetlerinin aksamasına razı olmayız

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tam gün yasası ile ilgili tartışmaların Türkiye’deki 90 bin hekimden 600’ünün üzerinden yürütüldüğünü söyledi. "Eğitim ve hasta hizmetlerinin aksamasına asla razı olmayız." dedi.
Akdağ: Eğitim ve hasta hizmetlerinin aksamasına razı olmayız
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 2011-2012 akademik yılı açılış törenine katıldı. Bakan Akdağ, burada yaptığı konuşmada üniversitelerin özgürlüklerin yuvası ve demokrasinin beşiği kurumlar olması gerektiğini belirterek, "Üzülerek söylüyorum ki, yakın tarihte üniversitelerimiz bu rolünü oynayamadı. Hatta tersine rol oynadığı zaman oldu. 50 yıl önce ülkenin seçilmiş insanları hapse konduğunda, başbakanı idam edildiğinde cübbeleri ile önderlik edenler oldu. Bunlar çok üzücüydü." dedi. Üniversitelerin daha sonra da talihsiz dönemler geçirdiğini aktaran Akdağ, "Demokrasinin savunulamadığı dönemlerde, sesin en gür çıkması gereken üniversitelerimiz bu rollerini her zaman çok iyi oynayamamıştır. Yeri geldiğinde, başka değerler adına baskıya dayanak yapılan mekanlar haline getirilmiştir. Öğrenci ya da öğretim üyelerinin sudan sebeplerle bireysel haklarının, özgürlüklerinin, kıyafetlerinin engellenmeye çalışıldığı dönemlerde, öğrenciler için sarı zarfların hiç de bu işi yapmak istemeyen öğretim üyelerine soruşturma için teslim edildiği günler uzak değildir." diye konuştu. Bugün ise daha iyiye doğru bir dönüşüm yaşandığını söyledi.
Bilginin doğru yerde doğru amaçlar için üretilmesinin önemine dikkat çeken Akdağ, öğrencilere de "Aklınızı ve vicdanınızı başkalarının cebine koymayınız. Günübirlik modaların etkisinde kalmayın. Fazilet dediğimiz değerler, hepimizin yol göstericisi olsun." çağrısında bulundu.

"ÜNİVERSİTELER BAŞARI VE PERFORMANSIN ÖDÜLLENDİRİLDİĞİ YAPILAR OLMALI"
Üniversitelerin başarının ve performansın ödüllendirildiği yapılar olması gerektiğinin altını çizen Akdağ, "Mevut yapıda bunu gerçekleştirmek zor. Önümüzde Anayasa çalışmaları var. Ümit ediyorum bu Anayasa çalışmaları bize aslında temel olarak basit biçimde tarif edilmiş, öte taraftan özgür karakter taşıyabilecek üniversiteler de hediye etsin. Üniversitelerde görev alan herkesin kendi başarısı ile kendi kabiliyetleri ile kendi performansları ile hayatta durduğu bir sistemi inşa edebilelim. Buna başaracağımıza da inanıyorum." dedi.

"BİR BARDAK SUDA FIRTINA KOPARILIYOR"
Konuşmasında tam gün yasası tartışmalarına da değinen Akdağ, bu konuda bir bardak suda fırtına koparıldığını söyledi. Tam gün yasasının, üniversitelerde eğitim ve araştırmanın daha iyi seviyeye gelmesi için yapılan bir çalışma olduğunu kaydeden Akdağ, şöyle devam etti: "Tartışma birkaç tıp fakültesinin üzerine dayandırılmaya başlandı. Türkiye’de tıp fakültelerinde 10 binin üzerinde öğretim üyemiz var. Bugünkü tarihte bu 10 bin öğretim üyesinden tam gün esası ile çalışmayanların sayısı 600 civarında. Zaten bu tasarı gelmeden önce de meslektaşlarımızın büyük çoğunluğu tam gün çalışmayı gönüllü olarak benimsemiş meslektaşlarımızdı. Tartışmalar bu 600 meslektaşımız üzerinden yürütülüyor."
Türkiye’de kamuda çalışan hekim sayısının 90 bin civarında olduğuna dikkat çeken Akdağ, "Bu 90 bin hekimden, 600’ünden bahsediyoruz. Kaldı ki, Sağlık Bakanlığının hastanelerinde görev yapan uzmanların bugün için böyle bir meselesi de kalmamıştır." şeklinde konuştu.
Kamuoyuna pompalanan bazı bilgiler ile uygulamanın üniversitelerde büyük probleme yol açacağı, hasta hizmetlerinin aksayacağı gibi bir yorumun aksettirildiğini kaydeden Akdağ, "Bu düzenlemeleri yapmadan önce bir öğretim üyesi öğle vakti gelmeden fakülteden ayrılırdı. Ya da öğle olunca özel hastaları ile özel ameliyatları ile meşgul olurdu. Bunun eski dönem öğrenci eğitimi üzerinde de araştırmalar üzerinde de olumsuz etkisi vardı. Şimdi tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırabilecek, tamamen öğrencinin araştırmanın bilimin yanında duran bir düzenlemenin özellikle birkaç tıp fakültesi uygulama araştırma merkezinin bu meseleyi provoke edici davranışlarıyla lanse edilmesi büyük bir harksızlık." diye konuştu.

"EĞİTİM VE HASTA HİZMETLERİNİN AKSAMASINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ"
Eğitim ve hasta hizmetlerinin aksamasına asla razı olmayacaklarını söyleyen Akdağ, "Önümüze yazılı olarak bu eksiklerle ilgili herhangi bir bilgi konmamıştır. Konduğu zaman da bütün bunları karşılamak üzere her türlü hazırlığımızı yaptık." dedi.
Tarihin belli dönemlerde anormallikleri normalliklere çevirmeye çalışan yapısal değişiklerinin bazı engellerle karşılaştığını aktaran Akdağ, bunu da normal karşıladığını ifade etti.

tam gün yasası
kararname
tıp fakültesi
eğitim
recep akdağ
Yorum (25)
murat
600 kişi önemli değilmiş. devenin yanında kulak vs diyorsun onun için mi hastaları avrupaya gönderirim diyorsun. demek ki önemli
0
Cevapla
pelin bektaş
DOKTORLARIN FABRİKA İŞCİSİ GİBİ BİRBİRİNİN AYNISI OLDUĞUNU DÜŞÜNMEK NE YANLIŞ.BİZLER HEKİMKEN BİLE KENDİ SAĞLIK SORUNLARIMIZ İÇİN HEKİM SEÇMİYORMUYUZ HERHANGİ BİRİNE HEMEN AMELİYAT OLUYORMUYUZ?EN BAŞARILI İSME GİDİYORUZ.DEMEK Kİ 600 KİŞİ MESLEKLERİNDE EN MARKA İSİMLER.BAŞARILI BİR CERRAH HASTANE GELİRİNİN NERDEYSE YARISINI KAZANDIRABİLİYOR.BİZ BUNU KENDİ HASTANEMİZDE YAŞADIK.CERRAHIMIZ ÖZEL HASTANEYE GİTTİ VE HASTALARDA ONUNLA BİRLİKTE ÖZELE GECTİ DİĞER 5 CERRAH ARKADAŞ O TEK İSİM KADAR İŞ YAPAMIYOR 40 TANE UZMANIN OLDUĞU YERDE HASTANE GELİRLERİ DÜŞTÜ.BUNU HEPİMİZ BİLİYORUZ VATANDAŞ DA BİLİYOR Kİ GERİKALAN 5 DOKTORA AMELİYAT OLMUYOR BUNA NE DİYECEKSİNİZ.
0
Cevapla
Dr Hakan
Sayın Sağlık Bakanı 50 yıl öncesinin hesabını mı soruyor? 50 yıl öncesinin intikamı mı alınıyor üniversitelerden? Bunu mu demek istiyor? Görüldü ki üniversitelerde performans olmuyor, hastalar hepsi major vaka ve ek problemleri olan hastalar. Buralarda çok ameliyat yapıp daha çok performans almak mümkün olmadı. Ayrıca üniversitelerin kendi yapıları nedeniyle performans ödemesi yapamayanlar var. Şu anda muayenehanesi olmayan ve Bakanlığın istediği şekilde çalışan hocalar adeta cezalandırılıyor. Bir an önce gerekli kanuni düzenlemeler yapılarak bu arkadaşların hakkının verilmesi ve itişip kakışmadan vazgeçilmesi gerekli. Gerekli ekonomik şartlar sağlanırsa ben de dahil bir çok meslektaşım muayenehanelerimizi kapatır, üniversiteye döner hizmete devam ederiz. Ama Bakanlığın amacı başkaysa o zaman herkes herşeye hazır olsun...
0
Cevapla
TT
Ülkenin her yerinde yetişen hekim standart olsa keşke. Ama doktor sayısını artırma kaygısı ile eğitimi yetersiz doktorlar çıkıyor. Siz ise nüfüs bölü doktor hesabı yapıyorsunuz. Devlet hastanelerinde adeta parça başı performans uyguluyorsunuz. Kalite standardı hesaplarınızda hiç yok. Siz veya yakınlarınız hastalanınca kamu acile gidip ilk önüme çıkan hekime gözümkapalı ameliyat olurum dermisiniz sayın bakan? Bütün bu uygulamaları, doktoru aşağılamayı ve değerini ucuzlatmayı tek bir şey için yaptığınızı biz biliyoruz, halkda anlayacak.
0
Cevapla
drfirat
O 600 gerikalan binlerin yapamadıklarını yapıyor.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir