Medimagazin logo

'Aile hekimleri resmen mali müşavir oldu'

Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu sendika binasında açıklamada bulundu. Aile hekimlerinin mali müşavir olduğunu belirten Nennioğlu açıklamasında, "Aile Hekimleri hekimlik mi yapsınlar, eline kağıt kalem alıp, hesap kitap mı yapsınlar" dedi
Kaynak: Gazetem Adana
'Aile hekimleri resmen mali müşavir oldu'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Nennioğlu yapmış olduğu açıklamada, ”Daha önce defalarca dile getirdiğimiz, bu konuda tarafların katılımı ile Aile Hekimliği Çalıştayı yapılarak sonuç raporları taraflara sunulmuştu. Yapılan çalışmada, Aile Sağlığı Merkezlerinde Hekimler başta elektrik, su, ısıtma-soğutma ,tıbbi malzemeleri, dezenfektanları, her türlü temizlik maddesine kadar, ekstra çalıştırılan hizmetli ve yardımcı sağlık personelinin maaşları  kendilerinin  Aile sağlığı merkezlerinin tüm demirbaşı ,kira ödemeleri , elektrik kesildiğinde jeneratörün Mazot parası Hekimler tarafından karşılandığını, başta elektrik olmak üzere faturalar yüzde yüzden fazla artış göstermiştir” dedi.

Bu işin takipçisi olamaya devam edeceğiz

Gazetem Adana'da yer alan habere göre, Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı yaptığı yazılı açıklamasında şunları söyledi; 

“Aile Hekimlerine verilen zamlarla bunlar karşılanamaz hale geldiğini, Cari ödemeler, giderleri karşılayamaz ve zor durumda, olduğunu belirtmiştik. Aile Hekimleri hekimlik mi yapsınlar, eline kağıt kalem alıp, hesap kitap mı yapsınlar. Şaşırıp kaldılar. Resmen mali müşavir oldular. Çark dönmüyor artık. Artık hekimler,  çalıştırılan hizmetli ve yardımcı sağlık personellerini işten çıkarmayı, pansuman gibi tıbbi işlemleri dahi yapmamayı düşünür hale gelmiştir. Son gelinen noktada, Aile hekimliği cari gider ödemelerindeki artış sadece %41.65 oranında yani enflasyon ayarında olmuştur. Oysa cari giderde kullanılmaya esas kalemlere ortalama %100-%200 arasında zam yapılmıştır. Memlekette çoğu yerde cari gider ödemeleri masrafları karşılayamaz hale gelmiştir. Ki bu hesaba bir de yılda %100 oranında artan kıdem tazminatı birikimleri dahil değildir.

Bakanlık ve bürokratları aile hekimlerinin mali haklarının iyileştirilmesinde 2 parametre üzerinde durduklarını ifade etmişlerdi. Bunlardan biri cari gider artışı diğeri de temele esas maaş ödemesinde artış idi. Bugün zamlı maaşa esas olan cari gider ödemesinde herhangi bir fark, herhangi bir artış maalesef yoktur.

Ayın 15'inde diğer vaat edilen rakamda bir artış olup olmadığını öğrenmeye de 1 hafta kaldı. Acaba sayın bakanın söylediği "ayın 15'ini bekleyin" ifadesi bunun için mi idi?  Yoksa bir kez daha aile hekimleri bir bardak soğuk su mu içecek bunu bekleyip göreceğiz. Biz bunun takipçisi olacağız.

sagliksen
bekir nennioglu
aile hekimi
mali musavir
Yorum (1)
cek cak dr
ben şimdiden bir bardak su içtim!....
8
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir