Medimagazin logo

AHEF aile hekimlerine yazılan defin nöbetini iptal ettirdi

AHEF aile hekimlerine yazılan defin nöbetini iptal ettirdi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

AHEF olarak aile hekimlerine dayatmaya çalışılan angaryalar ile mücadelemiz her platformda devam etmektedir. Aile Hekimlerinin asli görevleri dışında görevler verilmesini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz.

 

Tüm Türkiye’de açtığımız davalar sonuçlarını vermeye başlamıştır. Geçen günlerde Erzurum Pasinler’de aile hekimlerine yazılan angarya nöbetleri iptal ettirmiş idik.

 

Bugün de aile hekimleri için mutlu bir haber gelmiştir. Aydın ilimiz Nazilli İlçesinde 30.06.2014-04.01.2015 tarihleri arasında adli tabip nöbet ve ölüm bildirim sistemi nöbetçi listesinin belirlenmesine ilişkin 14.05.2014 tarih ve 1240 sayılı işlemin iptali için hukuk büromuzca dava açılmıştır.

 

Aydın 1. İdare Mahkemesi  5258 sayılı kanunun aile hekimi tanımını esas almıştır. Buna göre  aile hekiminin görev tanımı “Aile hekimi; kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini yaş, cinsiyet ve hastalık ayrımı yapmaksızın her kişiye kapsamlı ve devamlı olarak belli bir mekânda vermekle yükümlü, gerektiği ölçüde gezici sağlık hizmeti veren ve tam gün esasına göre çalışan aile hekimliği uzmanı veya Sağlık Bakanlığının öngördüğü eğitimleri alan uzman tabip veya tabiptir.” Şeklindedir. Mahkeme Esas No: 2014/886 Karar No: 2015/579 ile bu görev tanımı dışında aile hekimlerine görev verilemeyeceğine hükmetmiştir.

 

Hatırlanacağı üzere Kahramanmaraş için aldığı Danıştay Beşinci Daire EsasNo : 2012/8148 Karar No : 2015/1711 ile de aynı vurguyu yapmış, görev tanımı dışında görev verilemeyeceğini ifade etmişti.

 

Sağlık Bakanlığı artık gerçekleri görmelidir. Mevcut aile hekimliği yönetim anlayışı ile hiçbir yere varılamaz. Artık “Aile hekimlerinin, Angarya Hekimleri olmadığını “ kabul etmek zorundadırlar.

 

AHEF olarak aile hekimlerimiz ile beraber tüm Türkiye deki hukuk mücadelemiz devam edecektir. Sıra da “Nöbet Mobbingi” vardır.

                  Bu mücadelemizi de kazanacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

                                                                                         

 Dr. Lütfi TİYEKLİ

AHEF Genel Sekreteri

                

ahef
aile hekimi
defin nöbeti
mahkeme kararı
Yorum (5)
Banu Erdem
Joker nedir, bilen var mı? Mesela beceriksiz siyasi idareciler jokeri çok sever. Çünkü kendi hata, eksiklik ve açıklarını jokerle kapatabilirler. Ucube sağlık sisteminin jokeri olarak da Aile Hekimliği kurban seçilmiştir. Bir işin kanuni olması onun doğru ve adil olması anlamına gelmeyebilir. İşte, asıl vazifesi koruyucu sağlık hizmetleri olan Aile Hekimine ölü muayenesi yaptırmak bu yüzden çok yanlıştır. Sadece ölü muayenesi değil, adli hekimlik, poliklinik hekimliği, acil hekimliği gibi hizmetlerin aile hekimliği disiplininde yeri yoktur. Tam tersi çok reçete yazan, çok hasta muayenesi yapan aile hekimi cezalandırılmalıdır. Medeni ülkelerde aile hekiminin günde 10-20 hastadan fazla bakması yasaktır. Çünkü Aile hekiminin asli görevi, yaşlı, yatağa bağımlı hastalara ev ziyareti, kronik hastalıkların takibi, yenidoğan, gebe takip ve anne eğitimi, çocuk gelişim izlemleri, tıbbi danışmanlık, bağışıklama hizmetleri , bulaşıcı hastalıkların denetimi ve eğitimi, sağlıklı yaşam için beslenme eğitimi, zararlı alışkanlıklarla mücadele eğitimi, ruhen, fiziken ve metabolik olarak sorumlu olduğu popülasyonun optimum sağlık düzeyini yakalamasını sağlamaktır. Tabi ilkel ortaçağ zihniyetine sahip insanlar bu hizmetlerin önemini anlayamaz. İlkel zihniyet için, günde 120 hasta bakıp bir çuval ilaç yazmak en güzel sağlık hizmetidir.
0
Cevapla
Dr.Cevdett
Aile hekimliğinin olmazsa olmazı şu sevk zinciri neden hâlâ getirilemez anlamış değilim. Halen Türk tipi aile hekimliğinde ısrar ediyoruz.
0
Cevapla
bülent taner
türkiyedeki aile hekimliğinin mevcut durumu ile hiç bir fonksiyonu yok. hem aile hekimlerine haksızlık yapıyorlar hem de halka.bizim burdaki aile hekimleri gün boyu yatıyorlar. hallerindende gayet memnunlar tek sıkıntları c.tesi nöbetleri.
0
Cevapla
Ahmet
Bizim burada devlet hastanesinin uzmanları randevu sistemini bahane ederek hasta bakmıyorlar,sürekli hastaları üniversiteye sevk edip yatıyorlar,hastalara aile hekimine gidin diyorlar ve böylece hayattan hırslarını aldıklarını sanıyorlar.Bunlar dünyanın en zekileri ya herkes ten az çalışıp çok kazanmalılar nede olsa koskoca azman doktorlar.
0
Cevapla
bülent taner
uzman hekim performans yapmazs yani hasta bakmazsa en fazla 4500 alır başkada almaz.maaş o kadar ama çok çalışırlarsa da 9-10 bin tl alırlar tabi. ama yinede acilde bi pratisyen hekimin 24 saat nöbete kalıp o nöbette 300 hasta bakması ne kadar doğru. aile hekimi arkadaşların kendi meslektaşlarına yardıma gelmemeleri etik olarak da uygun değil.ayda bir 8 saatlik refakat nöbetine gelmeleri aile hekimlerinin değerini düşürmez bence
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir