Medimagazin logo

Ağrı dindirmeye 3 yılda, 645 bin lira harcandı

Türkiye, kanser başta olmak pek çok ağır hastalığın neden olduğu kronik ağrıların tedavisinde kullanılan morfin ürünleri için 3 yılda, toplam 645 bin lira harcadı.
Kaynak: AA - YEŞİM SERT KARAASLAN
Ağrı dindirmeye 3 yılda, 645 bin lira harcandı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye'de üretimi yapılan yerli morfin tabletlerin ruhsatlandırılmasının ardından bu tür ağrı kesicileri yurt dışından getirme zorunluluğu minimize edilecek.

AA muhabirinin, Türkiye Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumundan (TİCK) aldığı bilgilere göre, Türkiye'de morfin etkin maddesini içeren ruhsatlı tablet ve ampul formunda ilaçların bulunmasına karşın, üretim maliyeti düşük ve kar marjı az olduğundan etki gücü yüksek morfin tabletlerin temin edilmesinde güçlük yaşanıyor. Bu nedenle, fiyatı çok yüksek sentetik ağrı kesiciler kullanılmak zorunda kalınıyor.

Kronik ağrıların tedavisi için kullanılan tablet morfin ithali için son 3 yılda, 104 bin lira ödeme yapıldı. Bunun yanı sıra, aynı dönemde iç piyasadan 176 bin 703 adet kutu morfin ürününün temini için KDV hariç, depocuya satış fiyatı üzerinden toplamda 541 bin lira ödendi.

-"Sentetik ağrı kesicilerin çok ciddi yan etkileri var"

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, yerli morfin üretimiyle ilgili olarak, Sağlık Bakanlığının görevlendirmesi ile Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öncülüğünde proje başlattıklarını söyledi.

Yerli morfin tablet üretimin tamamlandığını bildiren Tuncer, ruhsatlandırma işlemlerinin sona ermesinin ardından bu ürünlerin yurt dışından temini konusundaki ihtiyacın azalacağını ifade etti.

Tuncer, özellikle kanser ve benzeri ağır hastalıklarda karşılaşılan büyük ağrıların sadece morfin tabletler ile kesilebildiğini, morfin kullanılmadığında ikinci seçeneğin maliyeti çok yüksek olan yeni jenerasyon ağrı kesiciler olduğunu belirterek, "Türkiye'de çok zor tedavi edilebilen ağrıların yüzde 90'ından fazlasında hep bu tür çok pahalı, ithal edilen sentetik morfinler kullanılıyor. Bunların ciddi yan etkileri var. Ayrıca buna çok ciddi maddi kaynak harcanıyor" dedi.

Morfin tabletlerin ise yan etkisinin çok daha az, fiyatının ise çok daha ucuz olduğuna dikkati çeken Tuncer, ancak bu ağrı kesicileri maliyeti düşük, kar marjı az olduğu için Türkiye'de bulmanın zor olduğunu anlattı.

Yürüttükleri proje kapsamında morfin talet üretimini gerçekleştirdiklerini bildiren Tuncer, "Şimdi ruhsat aşamasında olan yerli morfin tabletler ile Türkiye, bu ürünleri ve maliyeti yüksek sentetik özellikli ağrı kesicileri yurt dışından getirmek zorunda kalmayacak" ifadesini kullandı.

Tuncer, yerli morfinin yurt dışına ihracının da söz konusu olabileceğini kaydetti.

ağrı
dindirmeye
3
yılda
645
bin
lira
harcandı
Yorum (3)
murat yılmaz
herhalde bu masrafın yarısı anestezistlerin müdahalelerine ödenmiştir. tetik nokta yok bilmem ne blok muhabettinden dr E.G arkadaşlar ağrı tedavisi yapıyorlar . ama bu işin bir standartı olmalı . her anestezist doğuda eğitim araştırma hastanelerinde bu işi yapmamalı
0
Cevapla
DR ALİ
son 1 yılda suriyelilere ne kadar harcandı. devlet kendi insanının tedavi maliyetleri üzerinde sıkı takipte ama ülkeye hiçbir katkısı olmayan artık TC numarasıda olan vatandaşlarımızın(???) tedavi maliyetlerini hiç açıklamıyor.
0
Cevapla
narkozcu doktor
değerli meslektaşım sn.murat yılmaz, uzmanlık alanınızı ve anestezist antipatinizin kaynağını merak ediyorum. zira ağrısını dindirdiğimiz hasta ve hasta yakınları bizlere genellikle teşekkür ediyor.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir