Medimagazin logo

Adli Tıp, 450 bin liralık tazminat davasında hekimleri kusurlu buldu

Yediği mantar sebebiyle karaciğerini kaybeden, nakille yeniden hayata tutunan 15 yaşındaki Esra Yıldırım'ın ailesinin, tedavide geç kalındığı iddiasıyla Sağlık Bakanlığı hakkında açtığı 450 bin liralık tazminat davasında, Adli Tıp Kurumu, tedaviyi yapan doktorları kusurlu buldu. Adli Tıp Kurumu raporunda, hastalığın tanısında geç kalındığı belirtildi.
Kaynak: CİHAN
 Adli Tıp, 450 bin liralık tazminat davasında hekimleri kusurlu buldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

SAKARYA-Sakarya'nın Sapanca ilçesinde yaşayan İlhan (47) ve Sündüz Yıldırım (39) çiftinin üç çocuğundan en büyüğü olan Esra, yediği mantardan zehirlendi. Mantar nedeniyle karaciğeri iflas eden Esra için nakil yapılacak kadavra bulunamayınca, teyzesi Fatma Özbek Akan (33) yeğenine karaciğerinin bir bölümünü verdi. Teyzesinin karaciğeriyle hayata tutunan Esra'ya, nakil sonrası yüzde 80 oranında sakatlık raporu verildi.

        Zehirlenme sonrası 3 kez başvurdukları Sapanca Devlet Hastanesi'nde teşhis ve tedavi ile sevk işlemlerinin zamanında yapılmaması sonucu kızlarının karaciğerini kaybettiğini öne süren Esra'nın ailesi, Sağlık Bakanlığı hakkında Sakarya 1. İdare Mahkemesi'nde 450 bin liralık tazminat davası açtı.

        Sağlık Bakanlığı, Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce oluşturulan bilirkişinin hazırladığı raporu mahkemeye sundu. Bakanlığın raporunda, Sapanca İlçe Hastanesi'ndeki doktorların, hastanın direk mantar yedikleri iddiası üzerine başvurmamalarına rağmen besin zehirlenmesi düşündükleri, ertesi gün komşu çocuğunun da aynı sebeple gelmesi üzerine mantar zehirlenmesi üzerine yoğunlaşıldığı belirtildi. Bu süreçte, hastanın genel durumunun iyi, şuurunun açık olduğu kaydedilen raporda, şu görüşlere yer verildi:

        "Babanın 'biz bu mantarı kendimiz yetiştiriyoruz. Devamlı yiyoruz, bir şey olmadı. Şimdi neden olsun' diyerek konunun anlaşılmasını geciktirdiği, bu süre içerisinde hastanın kontrole çağrıldığı, mantar zehirlenmesi şüphesi ortaya çıkınca hastanın bir üst hastaneye sevkinin yapıldığı, dolayısıyla hastanede doktorların uygulamış oldukları tedavilerde herhangi bir ihmallerinin ve kusurlarının bulunmadığı tespit edilmiştir."

        Mahkeme, Esra Yıldırım'ın sakat kalmasının Sapanca Devlet Hastanesi'nde gerçekleştirilen yanlış teşhis ve tedaviden kaynaklanıp kaynaklanmadığının belirlenmesi amacıyla dosyayı Adli Tıp Kurumu'na gönderdi.

        ADLİ TIP: AYIRICI TANIYI TAM OLARAK YAPMAYAN HEKİMLERİN EYLEMLERİ TIP KURALLARINA UYGUN DEĞİL

        Dava dosyasındaki ifadeleri ve belgeleri inceleyen 3. Adli Tıp İhtisas Kurulu, hazırladığı raporu mahkemeye gönderdi. Raporda, aynı gün saat 03.00, 09.20 ve 18.24'de benzer şikayetlerle aynı hastaneye başvuran hastanın, mantar zehirlenmesi açısından ayırıcı tanısının yapılması ve bu kapsamda kan tetkiklerinin değerlendirilmesi gerektiği, ancak hastanın babasının yanlış yönlendirmesi sonucunda bu tetkiklerin yapılmadığı ve tanıda geç kalındığını kaydedildi. Tanının, daha erken konması durumunda karaciğer nakline gerek kalmaksızın hastanın iyileşme ihtimalinin bulunduğu ifade edilen Adli Tıp İhtisas Kurulu raporunda, yanlış yönlendirmeye rağmen gerekli ayırıcı tanıyı tam olarak yapmayan Sapanca Devlet Hastanesi hekimlerinin eylemlerinin tıp kurallarına uygun olmadığı vurgulandı.

        Raporda, zamanında tanı konup tedavi başlansa bile mantar zehirlenmesi vakalarında karaciğer nakli gerektirecek karaciğer yetmezliği ve buna bağlı ölümün meydana gelebileceği belirtildi.

adli
tıp
450
bin
liralık
tazminat
davasında
hekimleri
kusurlu
buldu
Yorum (27)
Ahmet Bozdoğan
En mutlu hekim hasta görmeyen hekimdir.
0
Cevapla
mehmet kaya
nasıl yani...
0
Cevapla
dr yalçın
arkadaşlar kusura bakmayın. mantar zehirlenmesinin panzehiri mi var acaba.tedavide başarı nedir.tekrar kusura bakmayın , bu konuları okuyalı çok uzun yıllar oldu.
0
Cevapla
SD
Avukatlar aracılığı ile Adli Tıp Kurumu raporuna itiraz edilecek. Başka bir adli tıp kurulu ile yeniden inceleme yapılması istenecek. Diğer yandan bilinen bir üniversite hastanesi İstanbul Tıp Fakültesi, Hacettepe Tıp Fakültesi gibi hastanelerin adli tıp Ana bilim dallarından isteğe bağlı olarak davalı hekimler yeniden inceleme yapılmasını isteyerek bu ek raporları da mahkemeye sunacaklar. Ek olarak ailenin de eksikleri ortaya konacak. Ebeveynlerinin yalnış bilgi ve yönlendirmeleri üzerine gidilecek. Bu dava öyle hemen bitmez. Doktor alsın 2000.-2500 lira maaş, bir hastaya versinler 450.000 lira tazminat. Eee memlekette doktorluk yapılır mı. Vallahi bundan sonra hiç mi hiç risk almaz hastaları Avrupaya sevk ederim.Başlarını çaresine baksınlar. Sonunda benim başım ağrıyacağına olayın başında hasta yakınlarının başı ağrısın. Başımı hiiiç ağrıtmam.Ne olacağı belli olmuyor artık. 450.000 lira ne demek yaaa. Şaka mı bu.
0
Cevapla
ömer akpınar
Alın teri olmayan paranın bereketini görürsün!!aldığın ev yanmasın! aldığın arabayla kaza yapmazsın!...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir