Medimagazin logo

3 cerrahi operasyon aynı anda yapıldı

-DÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde bir seferde şah damarı açılan, koroner baypas yapılan ve kasığındaki tıkanan atardamarı onarılan hasta sağlığına kavuştu
3 cerrahi operasyon aynı anda yapıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

DİYARBAKIR (A.A) - Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde kalbi besleyen başta ana koroner damarında olmak üzere diğer koroner damarlarında ve sağ şah damarında ciddi darlıklar tespit edilen bir hasta, gerçekleştirilen 3 ayrı cerrahi müdahale sonucu sağlığına kavuştu.
     Göğüs ağrısı ve baş dönmesi şikayeti ile kardiyoloji kliniğine başvuran 62 yaşında 10 çocuk babası Şefik Ulutepe'ye yapılan anjiyografide kalbi besleyen başta ana koroner damarı olmak üzere diğer koroner damarlarında ve sağ şah damarında ciddi darlıklar olduğu tespit edildi.
     Hemen ameliyata alınan Ulutepe'ye, Yrd.Doç.Dr.Celal Yavuz, Yrd.Doç.Dr.Sinan Demirtaş ve Yrd.Doç.Dr. Ahmet Çalışkan tarafından eş zamanlı üç cerrahi müdahalede bulunuldu.
     Boynundaki şah damarı açılan, koroner baypas yapılan ve kasığındaki balonlaşan atardamarı onarılan Ulutepe, başarılı geçen operasyonların ardından sağlığına kavuştu.
     Ameliyatın ardından 4 gün sonra taburcu olan Ulutepe, hastaneye geldiğinde ölmek üzere olduğunu, 3 ayrı operasyon geçirdiğini, ameliyatın ardından öğrendiğini söyledi.
     Sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Ulutepe, ''Ölmek üzereyken 3 ayrı operasyonla hayata döndüm. Yeniden doğmuş gibiyim. Bir hastam olduğunda seve seve, hiç tereddüt etmeden burayı öneririm. Hiç para harcamadan kısa sürede sağlığıma kavuştum. Allah doktorlardan razı olsun'' dedi.
    
     -''Güneydoğu'da koroner damar hastalığı yaygın''-
    
     Kalp Damar Cerrahisi Kliniği ameliyat ekibi şefi Yrd. Doç. Dr. Celal Yavuz, ölümlerin birinci dereceden nedeni olan ve günümüzde dünya nüfusunun yüzde 25'inin etkilendiği kalp damar hastalıklarının Türkiye'de görülme oranının yüzde 12 olduğunu söyledi.
     Yavuz, bu hastalığın daha çok 50 yaş ve üzerindekilerde görüldüğüne dikkati çekerek, yetişkin nüfusun yarıya yakınının bu riski taşıdığını belirtti.
     Türkiye'de kalp damar hastalıklarının yoğun olmasının başlıca nedeninin beslenmeden kaynaklı olduğunu vurgulayan Yavuz, şunları kaydetti:
     ''Beslenmede doymuş yağ, tuz tüketiminin yüksek, buna oranla sebze, meyve ve tam tahıl ürünlerinin tüketiminin yetersiz olması, hareketsiz yaşam biçimi ve sigara kullanımı, bu hastalığın oluşmasında büyük etken. Beslenme şeklinin de etkisi ile bölgede koroner damar hastalıkları çok yaygın. Bu nedenle vatandaşlarımıza beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmelerini öneriyorum. Koroner damar hastalığı olanların şah damarı ile vücutlarındaki diğer atardamarlarda da hastalık olma ihtimali artıyor. Dolayısıyla kalp hastalığı olan hastalar diğer damar hastalıkları için de kontrolden geçmelidirler'' dedi.

3
cerrahi
operasyon
aynı
anda
yapıldı
Yorum (1)
c.m.
Sn dr yavuz; bu ameliyat öncesinde büyük türk üstatlarından saygıdeğer tarık akan beyefendinin endikasyon onayını aldınız mı? muhafazan allah bir komp. çıkarsa sizi şeref niza olarak yaftalayıverir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir