Medimagazin logo

1945'teki Nobel Ödülü, Aziz Sancar'a Nobelin yolunu açtı!

Alexander Fleming 1945 yılında Penisilin buluşu ile Nobel ödülü aldı. Dr. Kamil Özgür, 10 yaşında pnömoni olan Aziz Sancar'a penisilin yaparak belki de hayatını kurtarıyor. Ve 2015 yılında Aziz Sancar Nobel Ödülü alıyor...
Kaynak: MEDİMAGAZİN
1945'teki Nobel Ödülü, Aziz Sancar'a Nobelin yolunu açtı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Genel Cerrah olan Dr. Kamil Özgür'ün gelini plastik cerrah Prof.Dr.Figen Özgür, Medimagazin için yazdı....

Doktorların kimlerin hayatına dokunduğunu kim bilebilir? Bazen kendisi bile bunu bilemez veya olaylar yaşanırken bunlar akıldan bile geçmez. Bugün işte öyle bir dokunuşun öyküsünü bizzat yaşadım.


Nobel Kimya ödülü kazanarak hepimizi gururlandıran Aziz Sancar 1956 yılında 10 yaşında iken pnömoni oluyor, Mardin’in Savur ilçesinde.  Bir kardeşlerini daha önce aynı nedenle kaybetmişler. O yıllarda Penisilin Türkiye’de yeni kullanılmaya başlanmış bir ilaç. Alexander Fleming 1945 yılında Nobel ödülü almış Penisilin buluşu ile. Bu buluş küçük Aziz’in hayatını kurtarıyor. O çocuk büyüyüp doktor oluyor, kanserin tedavisi üzerine çok önemli çalışmalar yapıyor. O kadar önemli çalışmalar ki bunlar Nobel ile taçlanıyor. Penisilin tedavisi ile hayatı kurtulan Aziz Sancar da Fleming’ten tam 70 yıl sonra Nobel ödülü kazanıyor. İlginç değil mi? Dahası var. Penisilin tedavisi ile hayatını kurtaran doktorun kayınpederim olduğunu söylüyordu Prof. Dr. Aziz Sancar, bu sabah. Hiç unutmamış. Çocukların zatürreden öldüğü yıllarda Savur’da çalışan bir pratisyen hekim, bir çocuğun hayatına dokunuyor o çocuk Savur’dan Nobel’e uzanan başarıya gidiyor. 
Sonradan Genel cerrah olan kayınpederim 1955-1961 yılları arasında Savur’da pratisyen hekim olarak çalışmıştı. Dr. Kamil Özgür’ü hiç görmedim. Ben evlenmeden hatta eşimle tanışmadan yıllar önce henüz 49 yaşındayken 1975 te hayata veda etmişti. Doktorluğumun ilk yıllarında özellikle Afyon’dan gelen hastalardan onun ne kadar iyi bir doktor/cerrah olduğunu işitmek beni hep mutlu etmiş ve bir doktorun arkasından böyle konuşulmasının ne kadar gurur verici olduğunu düşünmüştüm.  Geçen zaman içerisinde doğal olarak onu tanıyanların sayısı giderek azaldı. Bana gelen hikayeler de dolayısıyla azalmış oldu. Ama bugün yaşadığım bu olay yaşamın tatlı bir sürprizi olarak beni bir kez daha duygulandırdı. Kayınpederim, ölümünden tam 40 yıl sonra böylesi güzel bir şekilde anılarak eşini, çocuklarını, torunlarını tüm ailesini gururlandırmıştı bir kez daha. 

 


Ben bugün doktor olmanın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anladım. Hayatına dokunduğumuz çocukların ileride bize böylesi sürprizler yapmayacağını kim söyleyebilir.. Bunun  umudu bile beni çok ama çok mutlu etti.

Prof. Dr. Figen Özgür
Türk Plastik rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Başkanı
Hacettepe Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı

nobel
penisilin
aziz sancar
Yorum (2)
baha
Biz can derdine düşmüşüz el oğlu nobel peşinde!
3
Cevapla
hj
vallahi bizde geçim derdindeyiz
3
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir