Medimagazin logo

16 saat nöbete 680 lira: 'Doktorluğu bırakacağım'

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde görev yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB) merkez delegesi asistan doktor Tahsin Çınar aldığı maaş nedeniyle doktorluğu bırakma kararı aldı
Kaynak: cumhuriyet.com.tr - Dilan Ayırkan
16 saat nöbete 680 lira: 'Doktorluğu bırakacağım'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sosyal medya hesabından açıklama yapan TTB merkez delegesi asistan doktor Tahsin Çınar, önceki akşam mesaisine ek olarak 16 saat anesteziyoloji ve yoğun bakım nöbeti tuttuğunu belirterek “Nöbet için kazandığım ücret 680 TL. (Servis nöbeti tutan arkadaşlar 460 TL kazandı). Yol ve yemek masraflarını çıkarınca geriye kaldı 200 TL” diye konuştu.

"Birçok arkadaşım yurtdışına gitmek için çabalıyor"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenen Çınar, “Daha iyi ücret için sizin hastaneleriniz gibi özel hastanelere köle olmayı ya da yurtdışına gitmeyi reddediyor, ilk fırsatta doktorluğu bırakma kararı alıyorum. Elimde kalan 200 TL’yi de size hediye ediyorum” dedi. 

Doktorluğu bırakma kararının ardındaki nedenleri anlatan Çınar, “Çok yoğun bir nöbet gecesi geçirdim, 24 saat çalıştım. Karşılığına baktığım zaman elimde kalan miktarı görünce bu işin bana ne kadar huzur sağladığını düşündüm. Maalesef karamsar bir tabloyla karşılaştım. ‘Ben bu işi neden yapıyorum’ diye düşündüm. Bize verilen değeri sorguladım. Doktorluk yapmayı çok seviyorum. Ancak şartlar refah içinde yaşamama ve kendime vakit ayırmama engel oluyor. Bunları düşünerek doktorluk dışında bir alternatif arayışına çok önceden girmiştim. Seçim sonuçları da doktorluğu bırakma kararımda çok etkili oldu. Şartlarımızın bir miktar düzeleceğine dair umutlarımız vardı. Birçok arkadaşım yurtdışına gitmek için çabalıyor” diye konuştu.

doktor
nobet ucreti
maas
Yorum (19)
doğru söz
haklı,doğru söylüyor.
18
Cevapla
Kasaplar Kethüdası
osman hamdi bey in "insan terbiyecisi" tablosuna bakılmasını öneririm..............
5
Cevapla
İBRAHİM
doktorlar olarak sendi̇kalaşip hakkimizi aramadiğimiz sürece her geçen yil i̇şler daha da kötü olacak. uzman doktorun saatli̇k nöbet ücreti̇ temi̇zli̇k i̇şçi̇si̇ni̇n saatli̇k nöbet ücreti̇ni̇n yarisi kadar. bu kadar adaletsi̇zli̇k olur mu.
15
Cevapla
kerem can
asistan hekim ttb üyesi. demogoji yapmış. ben de asistanlık yaptım gün aşırı nöbetler tuttum karın tokluğuna çalıştım. belli yaşın üzeri tüm uzman hekimler aynıdır. şimdi asistan olmak vardı. ekonomik gelirleri iyi nöbet sonrası izin var. her şeyden önemlisi sayıları fazla. geçsin bunları.
6
Cevapla
nevzat kulukçu
doktorlara sosyal yardım bağlansın. bedava akbil verilsin.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir