Medimagazin logo

14 Mart Tıp Bayramı-İzmir

İzmir Valisi Cahit Kıraç, ''Sağlık personeli başka hiçbir hizmet dalında olmadığı kadar halkla yüz yüzedir ve ülkemizin her köşesinde hizmet vermektedir'' dedi
14 Mart Tıp Bayramı-İzmir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İZMİR (A.A) - İzmir Valisi Cahit Kıraç, ''Sağlık personeli başka hiçbir hizmet dalında olmadığı kadar halkla yüz yüzedir ve ülkemizin her köşesinde hizmet vermektedir'' dedi.

Vali Kıraç, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla İzmir İl Sağlık Müdürlüğünce düzenlenen törende yaptığı konuşmada, sağlık hizmeti sunan personelin vefa, özveri, sabır gibi özellikleri barındırdığını belirterek, insan kavramının çok önemli olduğunu söyledi.

Kaliteli hizmet vermek için bunların farkında olunması gerektiğini ifade eden Kıraç, şöyle konuştu:
''Sizler, sabırlı, hoşgörülü, herhangi bir kritere bağlı olmaksızın herkese eşit hizmet anlayışı ile sağlık hizmetlerine katkıda bulunacaksınız. Bu hizmetlerin karşılığı, öncelikle yüreğinizdeki tatmin duygusudur. Sağlık personeli başka hiçbir hizmet dalında olmadığı kadar halkla yüz yüzedir ve ülkemizin her köşesinde hizmet vermektedir. Bu nedenle sağlık hizmetleri özellik arz eder.''

İzmir'de uygulanmaya başlanan ''Aile Hekimliği''nin ardından vatandaşlara yapılan anketler sonucunda halkın sağlık hizmetlerinden memnuniyetinin yüzde 97'lere ulaştığını bildiren Kıraç, il genelinde Sağlık Bakanlığı hizmet hedeflerinin aşıldığını, bunları daha da artırmayı düşündüklerini söyledi.

Kıraç, 2008'deki doğumların yüzde 98,9'unun sağlık kurumlarında gerçekleştiğini belirterek, ''2007'de 12 olan anne ölümü sayısı 2008'de 7'ye düşmüştür. Bebek ölüm oranı 2008'de binde 9.1'e düşmüştür. İlimiz bu oranlarla dünyayla yarışmaktadır. İzmir bu rakamlarla kadın dostu il olmasının yanı sıra bebek dostu oldu'' dedi.

İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan da ''sağlıkçı'' kelimesinin birbirinden çok farklı mesleki eğitim almalarına rağmen aynı insani değerleri paylaşan insanların tanımı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Daha tıp eğitiminin ilk yıllarından itibaren, insan sevgisi, kararlılık ve koşulsuz hasta güvenine layık olma zorunluluğu, hekim adaylarının zihinlerine kazınmaya başlar. Bu esnada dünyanın bütün zenginlikleri feda edilse de telafi edilmeyecek canın kaderiyle oynamanın vicdani yükünü taşıma yolları öğrenilir.''

Törende, son 1 yılda İzmir'de Eğitim ve Araştırma hastanelerinde doçentlik unvanını alan 17 hekime plaketleri verildi.

14
mart
tıp
bayramı-i̇zmir
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir