Medimagazin logo

100 bin kişiye 150 doktor!

Sağlıkta bu haldeyiz, doktor sayımız yetersiz...
Kaynak: GAZETE HABERTURK - DENİZ BİLİROĞLU
100 bin kişiye 150 doktor!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ, Türkiye’de doktor sayısının yetersiz olduğuna dikkat çekti. Yurtdışından da hekim getireceklerini belirten Akdağ, şunları söyledi: “Doktor sayımız az olduğu için sıkıntı çekiyoruz. 100 bin kişiye 150 hekim düşüyor. Yurtdışından doktor gelecek. Türk vatandaşı olmayan doktorlar Türkiye’de çalışsın mı? Neden çalışmasın? Kalitesiz doktorlar gelecek, Türkçe bilmeyecek diyorlar. Bunlar teknik sorunlar. Kaliteyi de tanımlarsınız, Türkçe bilme gerekliliğini de tanımlarsınız; yabancı doktor öyle gelir. Hep beyin göçünden bahsediyorduk. Türkiye’ye doktor getirmek kolay bir şey mi? Eğer beyin göçünü Türkiye’ye çekebilecekse bunu neden yapmayalım! Türk vatandaşlarından gelenler oldu.”

YENİ DOKTOR ŞART
Türkiye’de doktor ihtiyacının yurtdışından getirilecek doktorlarla çözülemeyeceğini de ifade eden Recep Akdağ, “O kadar doktor potansiyeli dünyada yok. O zaman biz kendimiz yetiştireceğiz. Biz 2023’e kadar doktor sayımızı 200 bine ulaştırmayı düşünüyoruz. 2015’e kadar da bunu 130 binlere çıkarmayı planlıyoruz” diye konuştu.

500 BİN YABANCI
Türkiye’deki sağlık turizmi potansiyelinin geliştirilmesi gerektiğini anlatan Bakan Akdağ, “Özellikle önümüzdeki yıllarda ciddi ölçüde sağlık turizmi potansiyeli var. Şuanda Türkiye’de 500 bin yabancı, sağlık hizmeti alıyor. Biz bu nu neden geliştirmeyelim. Bunun için bize yurtdışından gelecek doktor ve sağlık personeli lazımsa neden getirmeyelim” dedi.
 

100
bin
kişiye
150
doktor!
Yorum (11)
dr silver
sanki elinizdeki doktorları ihya ettinizde dışardakileri istiyosunuz hekimlerin anası ağlıyır şu ankılerın hakkını verebılıyomusnuz ki bundan sonra gelicekleri çağırıyosunuz azerbaycan surıye rusya romanya bulgaristan gelmek istiyenler belli ben hiç amerikadn ingilteden geleni dumadım tıp fakultesi sayısı 89 oldu bakkal dükkanı gibbiii allah sonumuzu hayretsin parası olan doktor oluyorr doktorr =insan hayatııı saygılarr
0
Cevapla
barış altın
Sayın bakanım. Türkiye de hekim eksiği değil fazlası var. hekimlerin dağılımı adaletsiz. batı da yığılmalar olurken dogu da hekim sıkıntısı var. gerçi simdi mecburi hızmetle bu problem de giderildi. sanırım amaç düşük maliyetli ucuz iş gucu temin etmek ve maalesef hekimler için işsizlik kapıdadır.
0
Cevapla
habibullah aktaş
yurtdışından doktor gelmesi globalizasyon açısından olumlu,hem de çok olumlu. uluslararası ilişkiler açısından mütekabiliyet esası da getirilirse daha da mantıklı olur. yani doktorun geldiği ülkeye aynı şartlar da biz de gidebilmeliyiz..
0
Cevapla
dr metin erter
Habibullah bey emin olun yurtdışından gelen drun geldiği ülkeye siz gitmek istemezsiniz. Siz herhalde abd den ingiltereden almanyadan falan dr gelecek sanıyorsunuz. Ayrıca bu komik denklik sınavıda içler acısı
0
Cevapla
habibullah aktaş
metin bey , siyasi karar verme merciinde olan zaten hekimler değil. meslek örgütümüz de etkin değil. hodri meydan diyelim. namımız yürüsün. yabancı meslektaşlarımızın geldiği ülkeler kazakistan türkmenistan azerbaycan vb gibi tıbbın çok da ileri olmadığı ülkelerse oralarda türk hekimlerinin bir farkı olur.hem hayatta bir çeşni olur.monotonluktan kurtuluruz...ben kişisel olarak yabancı hekim gelmesi taraftarıyım. yabancı hekim gelirse diğer mesleklerin de önü açılır. sonra sonra sınırlar kaybolur. isteyen istediği ülkeye gider. ankarada okur, buharada çalışırım. özbek pilavı yer, hazar denizinde yüzerim, bir türkmen kızıyla evlenir,çekik gözlü çocuklarım olur.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir