Medimagazin logo

Yüz naklinden ölen hasta için Bakanlık: Her şey uygun

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de yüz nakli yapılan 6'ncı hastanın vefatıyla ilgili Kompozit Doku Nakilleri Bilimsel Danışma Komisyonun "Operasyon ve sonrasına ilişkin süreçlerin uygun yönetildiği" konularında görüş birliğine vardığını bildirdi.
Yüz naklinden ölen hasta için Bakanlık: Her şey uygun
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kompozit Doku Nakli Merkezi'nde Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından Salih Üslün'e 22 Ağustos 2013'te yüz nakli yapıldığı anımsatılarak, Üslün'ün Akut Respiratuar Distress Sendromuna (ARDS) bağlı solunum yetmezliği sebebiyle 3 Temmuz 2014'te hayatını kaybettiği belirtildi.

Olayın ardından bugün yapılan Kompozit Doku Nakilleri Bilimsel Danışma Komisyonu toplantısında operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Özkan'ın vefat eden hastaya ilişkin sunum yapıtığı ve komisyonun sürece ilişkin sorularını cevaplandırdığı bildirilerek, şunlar kaydedildi:

"Bahse konu hastaya ilişkin durum, verilen bilgiler ve hastaya ait dosyalar ışığında komisyon tarafından değerlendirildi. Hastanın mevcut yüz nakli endikasyonlarına (operasyonun hangi hallerde gerekli olduğu) uygun bir hasta olduğu, preop (ameliyat öncesi) olarak hastanın yeterli değerlendirildiği, amacına uygun ve teknik olarak başarılı bir operasyon olduğu, operasyon sonrasında ortaya çıkan enfeksiyon ve malignitelere (kansere dönüşme olasılığı bulunan tümör) ilişkin yapılan müdahalelerin yerinde ve uygun olduğu, immunsupresif (bağışıklık baskılayıcı) ilaçlar kullanılan nakil ameliyatlarında bu tür komplikasyonların olabileceği; sonuç itibarı ile operasyon ve sonrasına ilişkin süreçlerin uygun yönetildiği konularında görüş birliğine varılmıştır."

yüz
naklinden
ölen
hasta
için
bakanlık:
her
şey
uygun
Yorum (5)
rıza
Tam Üstad Aziz Nesin'lik bir durum. Ama maalesef trajikomik değil TAM BİR DRAM. HASTAYA YAZIK, AİLESİNE YAZIK..Açıklamalarda bu tip ameliyatların durdurulacağı yönünde bir şey yok. YANİ TAM ENDİKASYONSUZ, BİLİÇSİZ, BOL KESEDEN UMUT DAĞITAN, BOL FILAŞLI, BOL HABER KANALLI VE BOL BASIN AÇIKLAMALI, TOLK ŞOV TADINDA NAKİLLERE DEVAM MI? Flaşlar, patırtı, şov bitince, 3-4 ay sonra soralım aynı hastayı: Bir hasta varıdı ne oldu ona? Öldüü... (Rahmetli Aziz Nesin'in öyküsünde de yetkililer ve hocalar, sendromik bir hastanın 24 saat içinde kör olacağını açıklamış, hasta gerçekten 24 saat içinde kör olunca da dünya literatürüne geçtik diye sevinçten göbek atmışlardı. Yani işin hasta boyutu, önlem alınması, insanlık dramı yönüyle kimse ilgilenmemişti)
0
Cevapla
Atilla Çoruh
Herhalde ölüm de doğal nedenlerden olmuştur! Ölüm, bu müdahelenin FITRATINDA vardır değil mi?
0
Cevapla
songul kosu
Doktorlar hayat kurtarinca hastalar iyi olunca iyide bi hastasi oldu diye bu kadar agir yorumlar yapilmamali sonucta omer ozkan ve ekibi cok ciddi bir ameliyat yaptilar her amleiyatta oldugu gbi bu ameliyatta da olum riski var cani veren yaradan alacigi yeri vakti bize sormuyo unutmayin!!!
0
Cevapla
Hakan Aslan
Emeğe saygı, meslek etiği, olmadı edep. Aksini idda edenler geçmişte aydınlarını hunharca katledenlerden bir farkı yok.'Hoca' kalmadı bu ülkede olanları da küstürmenize izin vermeyeceğiz.Takip ettiğim kadarıyla aile yakınlarına operasyon öncesi ve sonrası detaylı yakınen gereğinden fazlaca aydınlatılmış ve ölüm haberini olağan karşılayıp hocamıza ve ekibine yinede teşekkürlerini beyan etmiştiler.Hala bu konuda aksi yönde konuşacak varsa buyrun ameliyathane salonuna.
0
Cevapla
acil dr
hakime savcıya hiçbir sorgu yok.hekime malpraktis var,dava var eziyet var.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir