Medimagazin logo

Yozgat Şehir Hastanes: 450 milyon liraya mal olacak, 2 yılda bitecek

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, Yozgat Şehir Hastanesi projesinin yatırım maliyetinin 139 milyon avro olduğunu, bunun yaklaşık 111 milyon avroluk kısmının Japon Sumitomo Mitsui Banking Corp (SMBC) ve Bank of Tokyo Mitsubishi (BTMU) ile Alman Siemens ve İtalyan İntesa'dan temin edileceğini söyledi.
 Yozgat Şehir Hastanes: 450 milyon liraya mal olacak, 2 yılda bitecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Rönesans Holding şirketlerinden Rönesans Sağlık Yatırım AŞ, bin 550 yatak kapasiteli Adana Şehir Hastanesi'nin hemen ardından düğmeye bastığı 475 yataklı Yozgat Şehir Hastanesi için çalışmalarını tamamladı.

Yozgat Şehir Hastanesi'nin yatırım maliyeti 139 milyon avro olurken, bunun 111 milyon avroluk kısmı Japon SMBC ve BTMU ile Alman Siemens ve İtalyan Intesa'dan temin edilecek.

Yozgat Şehir Hastanesi yatırımı için düzenlenen imza töreninde konuşan Kayaalp, Rönesans olarak bugün kendilerini gururlandıran bir projenin hayata geçirilmesi için bir araya geldiklerinin altını çizdi.

Sağlık alanında kamu-özel ortaklıklarına inandıklarını vurgulayan Kayaalp, sürdürülebilir ve kaliteli sağlık hizmetlerinin sağlanmasında bu projelerin çok kilit bir rolü olduğunu düşündüklerini söyledi.

Kayaalp, bu alandaki yatırımlarını artırarak devam ettireceklerini kaydederek, Rönesans şirketinin tarihsel gelişimi ve çalışma alanları hakkında bilgi verdi.

Rusya'da 1993 yılında kuruldukları günden bu yana birikimlerini hep Türkiye'ye getirerek yatırımlara dönüştürdüklerini anlatan Kayaalp, ticari gayrimenkuller, konut projeleri, fabrikalar ve üretim tesisleri gibi alanlarda faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Kayaalp, 2006 yılından bu yana dünyadaki ilk 250 müteahhitlik firması içinde yer aldıklarını, 2014 yılında 53'üncü sıraya yükseldiklerini ve hedeflerinin ilk 10 içinde yer almak olduğunu aktardı.

Geçen yıl 6,5 milyar liralık ciroya ve 11,5 milyar liralık aktif büyüklüğe ulaştıklarını belirten Kayaalp, şöyle devam etti:

"30 bini aşkın çalışanımız var. Yaş ortalamamız 32, genç ve dinamik bir şirketiz. 22 yıldır edindiğimiz müteahhitlik tecrübelerini 2012 yılında sağlık yatırımına aktarmak istedik. Aralık ayından bu yana uluslararası alanda 3 ödül aldık. Bugün Yozgatlılara Türkiye'nin en donanımlı, kapsamlı, en yüksek teknolojili hastanesi için çalışmalarımızı başlattık. Samsun'dan Maraş'a 21 farklı ilde yatırımlarımız mevcut. Buraya yabancı fon kaynaklarını da getiren bir grubuz. Bu da çok önemli. Singapur devlet fonu, gayrimenkul şirketimize ortak oldu. Bu şehirlere bize güvenerek geldi... Bu projede de Meridiam Uluslararası Yatırım Fonu bizimle birlikte. Bu da hem Türkiye'nin ekonomisine hem de Rönesans'ın gücüne yabancı yatırımcıların güveninin güzel bir kanıtı oldu."

Yozgat Şehir Hastanesi projesinin yatırım maliyetinin 139 milyon avro olduğunu belirten Kayaalp, bunun yaklaşık 111 milyon avroluk kısmının Japon SMBC ve BTMU ile Alman Siemens ve İtalyan İntesa'dan temin edileceğini söyledi.

İpek Ilıcak Kayaalp, şunları kaydetti:

"Rönesans Sağlık Yatırım olarak hedeflerimiz Adana ve Yozgat ile de sınırlı değil. Toplamda 6 bin 818 yatak kapasitesine ve 2 milyon metrekare inşaat alanına sahip olan ve kamu-özel iş birliği modeli ile yapılacak projelerimiz için 2 milyar avroluk yatırım hedefliyoruz"

- "Yeni ihalelerle birlikte hastanelerin kapasitesi 40 bin yatağa ulaşacak"

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş ise Türkiye'deki birçok hastanenin yaşının 50 yılın üzerinde olduğunu, bunların süratle yenilenmesi gerektiğini söyledi.

Geçen hafta Samsun'da doktor Kamil Furtun'un hain bir saldırıda şehit edildiğini anlatan Gümüş, tüm sağlık camiasına başsağlığı diledi.

Hastane yapısının sağlıkta şiddet konusunda önemli olduğuna inandıklarını vurgulayan Gümüş, hastaneye günde binlerce insanın girdiğini, bunların stresli insanlar olduğunu, mekanların dizaynları, büyüklükleri ve havalandırmasının önemi bulunduğunu, havalandırması iyi olmayan bir yerde çok stresli insanlar toplandığında orada gerginlik yaşanabileceğini ifade etti.

Gümüş, bugün itibariyle 17 kamu özel sektör iş birliği ile yapılan hastane protokolünü imzaladıklarını bildirerek, toplam 34 hastane yapacaklarını ifade etti. Yeni ihalelerle birlikte hastanelerin kapasitesinin 40 bin yatağa ulaşacağını anlatan Gümüş, bugün birçok ülkeden yetkililerin kendilerini arayıp tecrübelerini onlara aktarmalarını istediklerinin altını çizdi.

Hastanelerin içinde yer alan malzeme konusunu da değerlendirdiklerini vurgulayan Gümüş, sözlerine şöyle devam etti:

"Yani tıbbi malzemelerin sanayi iş birliği modeli ile offset modeli ile Türkiye'de alım garantisi vererek bu malzemelerin Türkiye'de yapılmasını sağlamamız gerekiyor. Binlerce cihaz alacağız.

Bir başka konsept ise sağlıkta serbest bölgeler. Bu konsepti de tartışıyoruz. Yeni dönemde yeni bakanlar kurulundan sonra sağlıkta serbest bölge kavramının bu hastanelerin içerisine yerleştirilip yerleştirilemeyeceğini ve bu hastanelerin PPP modeli (kamu özel sektör iş birliği) hastanelerin uluslararası hasta alma noktasındaki vasıflarını da değerlendirmemiz gerekecek. Özellikle büyük hastaneler yapıyoruz. Bu hastanelerin bazı bölümlerinin sağlık turizminde kullanılmasını hedefliyoruz. Diyeceğiz ki Rönesans Holding'e; 'siz de bu hastanenin şu katında uluslararası klinik kuralım, yurt dışından hasta getirelim, ülkemize döviz kazandıralım, bunu da kar payı paylaşımı ile dizayn ederek buradan da ek gelirler elde edelim. 2023 hedefinde yer alan 2 milyon uluslararası hastanın Türkiye'ye getirilmesini birlikte sağlayalım'. 2014 yılında yaklaşık 400 bin hasta Türkiye'ye geldi ve 2 milyar dolar civarında gelir elde edildi. 2023 hedefi ise bu hastalardan 20 milyar dolarlık gelir elde etmek."

- "Hastane yaklaşık 450 milyon liraya mal olacak"

Rönesans Sağlık Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu da ikinci hastaneleri olan Yozgat'ın finansal anlaşmasının törenini yaptıklarını belirterek, ilk projelerini yaklaşık beş ay önce Adana için yaptıklarını hatırlattı.

Yanıkömeroğlu, şunları kaydetti:

"Orada dokuz yabancı banka vardı. Bugün Yozgat'ta kamu özel iş birliğiyle gerçekleştireceğimiz şehir hastanemiz 140 bin metrekare inşaat alanlı yaklaşık 200 bin metrekare bir arsa üzerine inşa ediyoruz. Yozgat'a ve çevre illerine modern bir hastane yapacağız. Bu hastanemiz yaklaşık 139 milyon avro yani 450 milyon liraya mal olacak. Bunun yaklaşık 111 milyon avroluk kısmını bu 4 bankayla imzalayacağımız krediyle, 30 milyon avroluk kısmını da özkaynağımızla gerçekleştireceğiz."

Bundan sonra çok kısa zamanda Elazığ, Bursa ve rehabilitasyon hastaneleri çalışmalarına devam edeceklerini belirten Yanıkömeroğlu, "Rönesans olarak iş ortaklarımız Meridiam Infrastructure, Sıla Grup ve Şam Yapı Ortaklığı ile yaklaşık 8 bin yataklı hastane projemiz var. Bunların hepsi Anadolu'nun 11 ilinde olacak" diye konuştu.

Meridiam Infrastructure İş Geliştirme Direktörü Marco Rosso ise Meridiam'ın Türkiye'nin geleceğine destek vermesinin yanı sıra Yozgat Şehir Hastanesi'ne yaptığı yatırımın Türkiye sağlık sektörünün kökten değişimine yardımcı olduğunu vurguladı.

Bu bağlamda konan program ve Türkiye'nin büyümekte olan ekonomisine yaptıkları yatırımlar söz konusu olduğunda daha yapacak çok işleri olduğunu vurgulayan Rosso, "Bu 4 banka bu yatırımdan sonra Meridiam'ın yatırım yaptığı topluluklara verdiği değere benzer şekilde Türkiye'ye yatırım yapmaya devam edecektir. Bu çalışmaların hiçbiri Rönesans, Sıla ve Şam olmasa olmazdı. Onların getirdiği muazzam kalitedeki inşaat, Yozgat şehir hastanesinin bu ortaklıktaki en önemli noktalarından biriydi" ifadelerini kullandı.

Rosso, bunun sonucu olarak kalıcı bir ortaklığa imza attıklarının altını çizerek, Yozgat'ın sadece ilk adım olduğunu ve bunun daha yüksek bir etki oluşturacağını dile getirdi. Bu projenin tüm Yozgat ve çevresine destek vereceğini belirten Rosso, "Bu, Türk insanının hayat kalitesini yükseltmeye adanmışlığın bir göstergesidir. Bu yüzden Meridiam böyle bir yatırıma girişmeye karar verdi" diye konuştu.

Konuşmalardan sonra Eyüp Gümüş, İpek Ilıcak Kayaalp, Kamil Yanıkömeroğlu ve Marco Rosso ile projeye destek olan kurum ve bankaların üst düzey yöneticileri anlaşmaya imza attı. Toplantı aile fotoğrafı çekimi ile son buldu.

- Hastane 2 yıl içinde faaliyete girecek

Kamu özel sektör iş birliği yatırım finansman modeli ile gerçekleştirilecek Yozgat Şehir Hastanesi, 2 yıl içinde faaliyete girecek.

Projenin işletme süresi 25 yıl olarak belirlendi. Sağlık Kampüsü yaklaşık 140 bin metrekare toplam inşaat alanına sahip olacak.

Bünyesinde 113 poliklinik odası, 15 ameliyathane odası, acil servis, yoğun bakım ünitesi, anjiyo, kemoterapi, endoskopi, nükleer tıp üniteleri, fizyoterapi ve hemodiyaliz merkezi, radyoloji bölümü ve ileri düzey patoloji bölümü bulunacak Yozgat Şehir Hastanesi, tam kapasite ile çalışmaya başladığında, Yozgat ili ve çevresinin sağlık hizmeti ihtiyacını en modern şartlarda karşılayacak bir donamına sahip olacak.

Rönesans Holding şirketlerinden Rönesans Sağlık Yatırım, kamu altyapı yatırımlarının uzun dönemli bakım, işletme ve yapım hizmetlerinin özel sektör tarafından gerçekleştirilmesi olarak tanımlanan Kamu Özel İşbirliği modeli kapsamında, toplamda 2 milyar avro tutarında yatırım yapmayı planlıyor.

Hastaneler Adana, Bursa, Elazığ, Yozgat'ın yanı sıra ayrıca bir paket halinde Afyon, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, Malatya, Samsun, Trabzon ve Van'da hayata geçirilecek fizik tedavi ve rehabilitasyon hastaneleri, psikiyatri hastanelerini kapsıyor.

yozgat şehir hastanesi
eyüp gümüş
rönesans holding
Yorum (7)
hasan
Yozgatta tıp fakültesi hastanesi eski bir genel müdürlük binasına sıkıştı kaldı. nerdeyse yeni hastane yapacak kadar masraf edildi. Bir türlü tıp fakültesi hastanesi yıllardır bitirilemedi. Mevcut şartları kullanarak tıp fakültesi hastanesi bitirilerek dış ülkelerden borç yani kredi almasak daha iyi olurdu. Ama büyüklerimiz böyle uygun görmüş.
0
Cevapla
Ali çantabey
100000 nufuslu şehre yapılan masrafa bak...ne gerek var...tıp aç sonra hastalarını kayseriye sevk et...tıp değil triaj fakültesi ...
1
Cevapla
Erşan Kuneri
Bence TOKİ toplu konut yapmasın 1,000,000 yataklı dev şehir hastaneleri yapsın. Doktorlar, hastalar, tüm şehir tek bir binada yaşasın. Hastalar için hastaneye gitme, sağlıkçılar için işe gitme derdi kalmasın. Hep iç içe olalım.
0
Cevapla
postenflamatuar
faizli Kredi ile inşaat? Parası da SGK dan çıkacak. Bütün şehirdeki doktorlar tek bir patrona yada birkaç patrona çalışacak. SGK bunlara büyük paralar aktaracak. Ne gerek vardı, israfın lüzumu yok. ayrıca cılız,zayıf ve düşük kapasiteli kadrolara sahip bir meslek örgütümüzde bir değişiklik olmazsa hekimler bu patronların düşük ücretli işçileri olacak. devlet hastaneleri kapatılınca ya istifa edecek ya bu patronlara gidilecek. Başka yol yok
0
Cevapla
Dr. Jane Doe
Ay kııızzz! Gelin benim evimin salonuna da tıp fakültesi açın:))
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir